Společnost
10/09/2024 Petr Broulík

Místo, kde bývaly hospody a šantány, zdobí Ostravu. V centru otevřely Nové Lauby

Foto: Petr Broulík

Na místě bývalých hospod a šantánů vyrostly v centru Ostravy Nové Lauby. Jejich noví obyvatelé mají oživit jádro města.

Dříve, od středověku až do poloviny 19. století, tu býval blok měšťanských domů. Také tu bydlela, hned kousek od hlavního náměstí a staré radnice, ostravská honorace. Potom začali tyto domy skupovat s rozmachem průmyslu v Ostravě židovští obchodníci, aby tu postupně vznikla někdy až divoká čtvrť plná putyk, náleven, veřejných domů a krámků. Nikdo tomuto bloku historických domů neřekl jinak než ostravsky „lauby“, tedy podloubí.

Ač zde stávaly domy, z nichž některé by dnes mohly patřit k historickým skvostům, v šedesátých letech je navzdory přímluvám památkářů stát nechal zbourat. Od sedmdesátých let tu bylo jen velké parkoviště. Až donedávna, kdy se v těchto místech na tři roky usídlili stavbaři. Budovali nový obytný blok, který s odkazem na minulost čtvrti nazvali Nové Lauby. V pondělí oznámili investoři konec této velké stavby a představili Nové Lauby médiím.

83 bytů, dva ateliéry, 173 parkovacích míst i nová hospoda

Nové Lauby nabízejí budoucím majitelům a nájemníkům atraktivní místo k bydlení. Novostavba vybudovaná v místě někdejší proluky mezi ulicemi Velkou, Muzejní, Pivovarskou a Dlouhou, v sousedství Masarykova náměstí, nabízí 83 bytů, dva ateliéry a parkovací místa i komerční parter. V Nových Laubech působí už pár dnů nová restaurace Plzeňka u Staré radnice.

Blok složený z celkem pěti domů vystavělo Sdružení BBB Nové Lauby, jehož členy jsou Bystroň Group, BBP Stavby a stavební společnost BAK za bezmála půl miliardy korun. „Nové Lauby vyrostly v historicky cenném území, architektonický návrh přitom ctí genius loci tohoto místa. Do centra přináší kvalitní architekturu a nabízí možnost nového bydlení pro desítky rodin. Oživí samotné jádro města,“ řekl Jan Dohnal, primátor města.

Byty dostanou kuchyňské linky a pak už přivítají první nájemníky

Ostrava po dokončení stavby získala dva obytné bloky Nových Laubů. „Kupujeme si tady 31 bytů a jsme spoluvlastníkem 119 parkovacích míst a 17 sklepů. Sdružení BBB je vlastníkem 53 bytů, dvou ateliérů a 54 parkovacích míst i 62 sklepních kójí. Budeme teď vybírat způsob, jak naše byty distribuovat mezi lidi. Bude to nájemní bydlení, které bude město provozovat. Buď je bude provozovat obvod Moravská Ostrava a Přívoz, nebo společnost Černá louka, nebo si je budeme provozovat sami jako město,“ uvedl Dohnal.

Část parkovacích míst bude vázána na městské byty, další parkovací stání budou i pro širokou veřejnost. „Byty už jsou hotové, jen je musíme ještě vybavit kuchyňskými linkami. K lidem by se mohly dostat v horizontu několika měsíců,“ dodal primátor Ostravy.

Počátky osídlení městských parcel ve Velké ulici sahají do doby založení města, ve středověku i později byly nepřetržitě osídleny. Málokterý návštěvník Velké ulice si dokáže představit, že tato ulice skutečně v minulosti bývala „Velkou“.

Až do 40. let 19. století tudy totiž procházela trasa takzvané císařské silnice, spojující Opavu s Těšínem, která byla vedle ulice Kostelní nejdůležitější ostravskou komunikací. Na místě Nových Laubů stál původně blok velkoměšťanských domů, jejichž majitelé měli již od 13. století právo vařit a prodávat pivo.

Původní středověké Lauby prošly historickým vývojem a průčelí domů postupně doplnila charakteristická podloubí, která dala celé čtvrti lidové označení „Lauby“. Místo bylo známé množstvím hospod, kabaretů a šantánů. A dříve prestižní místo se změnilo spíše na místo obchodu a zábavy. Domy totiž skupovali příchozí obchodníci z Haliče a ulice laubů začaly žít ve dne v noci. Byl zde například i první ostravský kabaret Alhambra. Bylo tu hodně hornických a hutnických hospod zvláštního charakteru, ale i domy s prodejnami obchodníků s textilem či smíšeným zbožím. Působili tady kramáři všeho druhu.

Po druhé světové válce byly staré Lauby postupně demolovány, přestože některé domy byly cenné i tím, že stály na středověkých základech. V centru města po nich vznikla proluka obdélníkového tvaru, která sloužila jako parkoviště.

Dvorana Nových Laubů vychází ze shakespearovského dřevěného divadla

Novostavba Nové Lauby má charakter tradičního městského bloku s atriem, jakýmsi moderním dvorem. „Pro tuto dvoranu bylo inspirací shakespearovské dřevěné divadlo s průběžnými balkóny a zeleným jevištěm. Na střechách domů se střídají terasy apartmánů a zelené vegetační plochy,“ vysvětlil Michal Bystroň, člen představenstva společnosti Bystroň Group.

Celkem 83 bytů má podobu od 1+KK po 4+KK. Nové Lauby mají parkovací pod úrovní terénu. Společný vícepodlažní parkovací suterén je pod celým pozemkem bloku a má celkem 173 parkovacích míst.

Odlišná dlažba bude dnešním lidem ukazovat „otisk“ starých laubů

Rezidenční projekt Nové Lauby už má od léta své první obyvatele. Povrch ulic kolem Nových Laubů má novou dlažbu. V části ulice Velké, v prostoru, kde stály historicky původní lauby, jejich půdorys připomíná odlišná dlažba. Ukazuje tak „otisk“ původních zbouraných staveb a opticky navazuje na dlažbu pod loubím Ostravského muzea.

Stavba Nové Lauby získala před pár dny jednu z 38 nominací ze 120 přihlášených staveb největší tuzemské soutěže v oboru architektury a stavitelství Stavba roku. Ceny vítězům soutěže budou uděleny 8. listopadu. Lidé také mohou hlasovat pro stavbu, která se jim nejvíce líbí, v Ceně veřejnosti Ceny CNN Prima News.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek