Společnost
25/08/2016 ČTK

Mohylu Ivančena už nepoznáte. Hromadu kamení nahrazují zídky

Původní skautská mohyla Ivančena stojící pod Lysou horou v Beskydech zmizela. Z kamenů po desetiletí vršených na jedno místo vznikly během několikaměsíční rekonstrukce kaskádovité zídky.

K vidění je tak mnohem více kamenů přinesených z různých koutů Česka i světa. Na 8. října se chystá slavnostní odhalení nové podoby pietního místa, které vzniklo spontánním vršením kamenů. Připomíná osud nacisty popravených skautů.

Odhadované náklady na končící rekonstrukci se pohybují okolo 300.000 korun, řekl vedoucí a koordinátor projektu Václav Dobrozemský.

„V září nás čekají dvě poslední brigády. Objednaný máme bagr, který provede terénní úpravy. Jinak je většina prací už hotova,“ dodal. Podle něj se názory veřejnosti na novou podobu pietního místa různí. „Objevují se nesouhlasné. Ty jsou ale ojedinělé. Spíše si myslím, že veřejnost je na naší straně,“ řekl.

Foto z letošního července z průběhu úprav Ivančeny. Foto: Pavla Zemaníková

Foto z letošního července z průběhu úprav Ivančeny. Foto: Pavla Zemaníková

Původní velkou mohylu brigádníci rozebrali a jednotlivé kameny použili při stavbě nových zídek, které vznikaly v kaskádách nad sebou. Do řady kamenů je vytesáno, kdo jej na mohylu uložil.

Skauti využili rekonstrukce i k tomu, aby každý kámen vyfotografovali a zaevidovali. Tím, že místo jedné kupy kamenů vznikly zídky, je takových kamenů vidět mnohem více.

Foto z letošního července z průběhu úprav Ivančeny. Foto: Pavla Zemaníková

Foto z letošního července z průběhu úprav Ivančeny. Foto: Pavla Zemaníková

Výstupy na Ivančenu mají svou tradici od roku 1945. Akce láká tisíce příznivců skautingu. Připomíná osud pěti skautů, kteří byli popraveni za odbojovou činnost na konci války v roce 1945. „Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny,“ řekl.

Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, z nichž pomník narůstal. Ivančena se tak stala symbolem odboje proti nesvobodě. Pochody k ní se snažili v dalších letech zakázat komunisté, nikdy se jim to ale úplně nepodařilo.

Před rekonstrukcí měla mohyla okolo 200 metrů krychlových a její součástí bylo podle odhadů víc než 100.000 kamínků, kamenů či balvanů.

Tradiční skautské výstupy k mohyle se každoročně konají v dubnu o sobotě, jež je nejblíže svátku svatého Jiří, patrona skautů. Junák – český skaut má více než 53.000 členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku.

Sdílejte článek