Proměny kraje
05/08/2022 Petr Sobol

Moravskoslezský a Košický kraj budou spolupracovat při rozvoji vodíkových technologií

Memorandum o spolupráci v oblasti energetiky a rozvoje vodíkových technologií uzavřely Moravskoslezský a Košický samosprávny kraj.

Spolupráce bude spočívat ve vzájemném předávání zkušeností i ve snaze společnými silami zajistit evropské zdroje na financování společných projektů. Memorandum o spolupráci podepsali 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a předseda Košického samosprávného kraje Rastislav Trnka.

„Zvlášť v dnešní době, kdy se ceny plynu a elektřiny vyšplhaly do dříve nereálných cifer, se potvrzuje, že vodík potřebujeme. Tečka. Musíme napnout síly a dát rozvoji využívání vodíkových technologií nejvyšší prioritu. Ukázalo se, že bychom mohli mít silného partnera v Košickém kraji. Nejenže má stejné vize a plány, ale také už stejně jako my nastartoval konkrétní projekty. Když spojíme síly, budeme se moci vzájemně inspirovat, předávat si know-how a společně usilovat o evropské peníze. Oba kraje jsou definovány jako uhelné regiony a jsou tak zahrnuty do mechanismu spravedlivé transformace. Zelené projekty, mezi které vodík rozhodně patří, jsou přesně to, co EU při čerpání dotací čeká. A mezinárodní spolupráce uhelných regionů šance na úspěch určitě zvyšuje. Děkuji našim kolegům z Košického kraje, že to vnímají stejně a rozhodli se s námi dát na společnou cestu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka s tím, že oba kraje mají totožnou inovační infrastrukturu v oblasti vodíku. V Moravskoslezském kraji máme Centrum environmentálních a energetických technologií, v Košickém kraji je Centrum výzkumu vodíkových technologií.

„Košická župa našla v Moravskoslezském kraji spolehlivého partnera. Věřím, že společnými kroky přispějeme ke snížení uhlíkové stopy, k čemuž členské státy zavázala Evropská unie. Spoluprací inovačních center a vědeckých kapacit na univerzitách v obou krajích plánujeme zhotovit dvě plavidla na vodíkový pohon. Jedna vodíková loď bude majetkem Košického samosprávného kraje a jedna Moravskoslezského kraje," řekl předseda Košického samosprávného kraje Rastislav Trnka.

Moravskoslezský i Košický kraj mají vytipované konkrétní projekty na zavádění vodíkových technologií hlavně v dopravě. „Díky tomu, že mají oba kraje výzkumné a vědecké kapacity na univerzitách, se můžeme těšit na velké věci. Univerzity budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů, obě se aktivně věnují vývoji prototypu sportovního závodního auta, konkrétně naše VŠB – TUO pracuje na projektu nazvaném StudentCar. Spolupráce by se mohla rozjet i při zavádění lodní vodíkové dopravy. Košická univerzita už vyvíjí vodíkovou loď a Moravskoslezský kraj může pilotně tuto loď testovat na Slezské Hartě, kde může vzniknout malá plnicí stanice. Bude to významný krok nejen v oblasti dopravy a energetiky, ale i pro cestovní ruch,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Kromě vodíkových technologií budou oba kraje na základě uzavřeného memoranda spolupracovat i při přípravách na realizaci malých modulárních reaktorů. Moravskoslezský kraj i Košický samosprávný kraj plánují také projekty na hloubkové geotermální vrty, mohou tedy v budoucnu také sdílet zkušenosti z aplikace geotermální energie.

Sdílejte článek