Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj ruší autobusové linky, které využívalo málo cestujících

​Po celé zemi začínají 13. prosince platit nové jízdní řády, které však v řadě z nich, tedy i v Moravskoslezském kraji, poznamená úbytek cestujících v tomto roce zaviněný pandemií.

Ilustrační foto: Moravskoslezský kraj

Práce lidí doma a také strach řady cestujících z nákazy například jen v autobusové dopravě v Moravskoslezském kraji způsobil propad v příjmech ve výši 150 milionů korun.

Nicméně žádné „válečné“ jízdní řády platit nezačnou, krajský úřad pouze připravil od 13. prosince a poté ještě od 1. ledna 2021 drobné změny některých autobusových linek. A to zejména těch, kde v autobusech jezdilo jen pět a méně lidí.

„Tyto spoje zrušíme a grafikon jsme nastavili tak, že jejich cestující nyní budou muset přestupovat. Takže to budou mít jen trošičku lehce komplikovanější. Museli jsme zkrátka na situaci s covidem reagovat. Další desítky milionů sice budou chybět v drážní dopravě, ale tu omezovat nebudeme,“ řekl náměstek pro dopravu Radek Podstawka.

Ve všech autobusech se bude moci platit bezhotovostně a využívat WiFi

Od 1. ledna však budou ve všech autobusech cestujícím jízdu zpříjemňovat „vychytávky“ jako bezkontaktní a bezhotovostní placení jízdného platebními kartami či možnost využívat připojení WiFi. Cestující také mohou další případné problémy řešit komunikací na stránkách KODIS.

Jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal uvedl, že kraj jako další pozitivní změnu převezme v Havířově od dopravce dvě předprodejní kanceláře na autobusovém nádraží a na zastávce u magistrátu a zřídí v nich standardní Dopravní infocentra ODIS, které KODIS provozuje v kraji již deset let.

Opět autobusem na Ovčárnu. Ovšem jen šedesát lidí v autobuse

„Nemůžou být jen negativní zprávy, proto chci jako pozitivní zprávu přinést, že už od této neděle 13. prosince zavádíme znovu linku na Ovčárnu s tím, že o víkendech, prázdninách a Vánocích posílíme autobusové spoje z Ovčárny na Hvězdu, aby se lidé mohli dostat do hor, protože Alpy jsou zavřené. Proto předpokládáme, že bude větší poptávka po našich horách. Tak jim chceme vyjít vstříc,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu.

Na obnovené autobusové lince 885 propojující Karlovu Studánku s Ovčárnou v Jeseníkách kraj zvýší i počet autobusů v exponovaných časech a zavede nové spoje o prázdninách a víkendech s odjezdy z Karlovy Studánky v 17.52 a 18.52 hod. a zpět z Ovčárny pak v 18.30 a 19.30 hod.

Toto posílení provozu ovšem doprovodí zavedení nových protiepidemických opatření a to tak, že jedním autobusem bude moci cestovat maximálně 60 cestujících.

Další změny v krajské dopravě od 13. prosince 2020 podrobně

Na Opavsku budou na základě požadavků samospráv místo spojů linky 920 zavedeny nové spoje linky 260.

Další důležitou změnou jsou úpravy nočních spojů na linkách 270 a 351 z Ostravy směrem do Opavy, resp. Frýdku-Místku, které pojedou v jiných časech, a to pouze v noci z pátku na sobotu. Budou tak navazovat na příjezdy vybraných večerních vlaků.

Na Třinecku dojde k četným úpravám časových poloh spojů zajišťujících odvoz zaměstnanců Třineckých železáren z jednotlivých směn. S ohledem na ukončení těžby dolu Lazy jsou zrušeny také přímé spoje linky 544 z Karviné. Spojení je zabezpečeno s přestupem.

V oblasti Karvinska začne 13. 12. 2020 v souvislosti se zahájením výstavby obchvatu Karviné výluka. Budou odkloněny všechny linky obsluhující zejména obec Stonavu. Změní se trasy a jízdní řády linek 515, 540, 541, 581, 582 a 583.

U vlakových spojů objednávaných Moravskoslezským krajem dochází od 13. 12. 2020 ke změnám v souvislosti se začátkem platnosti nového jízdního řádu Pro cestující to znamená změnu časových poloh a zejména návrat provozu do standardního režimu bez dočasně zrušených vlaků.

Změny v krajské dopravě od 1. 1. 2021

Na Havířovsku dojde k dílčím změnám v okolí Žermanické přehrady. Spoje linky 445 vedené přes Ostravu-Hrabůvku budou nově označeny jako linka 448.

Dojde také ke změnám v jízdních řádech na Frýdecko-Místecku ve vazbě na změny ve Zlínském kraji. Linka 980 na Horní Bečvu bude zakrácena. Skončí v Rožnově pod Radhoštěm, navazující úsek bude zajišťován spoji objednávanými Zlínským krajem.

Změny v ostravské MHD

V ostravské městské hromadné dopravě nastanou změny od soboty 2. 1. 2021. Důvody jsou stejné, jako v dopravě příměstské. Budou tedy zrušeny vybrané nevytížené spoje, ve kterých byly přepravovány jednotky cestujících, či je bude možné nahradit spoji jinými.

V souvislosti s výše uvedenými změnami nebudou letos vydány knižní jízdní řády pro jednotlivé oblasti Moravskoslezského kraje. Vydán bude pouze dodatek oblasti Ostravsko s platností od 2. 1. 2021 Podrobnější informace najdete na www.kodis.cz.