Byznys
15/12/2022 Jaroslav Baďura

​Na bufet dobré, hlásají s nadsázkou. Lodičky Dokořán slaví mikrozměny na Karvinsku

Lodičky Dokořán jsou ostrovem v karvinském parku. Od roku 2011 to tady žije. Zdejší zázemí provozuje parta místních nadšenců ze spolku Iniciativa Dokořán a dlouhodobě se soustředí na kultivaci veřejného prostoru i služeb.

Budují komunitu, zlepšují podmínky pro trávení volného času a všechno, co podnikají, nese své ovoce. Jaký je jejich příběh, proč to funguje a co všechno ještě mají v plánu? Zeptali jsme se Michaela Sikory, člena rady spolku a projektového manažera.

Když se řekne Dokořán, vybavím si hlavně festival v parku Boženy Němcové. Ten už se nekoná, ale jako spolek máte kulturu pořád na programu, je to tak?
Festival býval hlavní událostí sezóny. Náš nový koncept je založen spíše na pořádání většího počtu menších akcí z různých kategorií. Za kulturu jsou to koncerty, žánrové festivaly, příležitostně divadla, a pak se věnujeme gastronomii. Pořádáme karvinský food festival Smacznego a také Slavnosti piva a guláše. Doplňujeme to i nějakým sportem a také takzvaným rozvojovým programem - organizujeme přednášky, workshopy a od letoška i cestovatelský festival. Některé z těchto akcí již návštěvností předčily původní festival. Asi jsme natrefili na to, co lidé chtějí. Mít pestrý výběr a akce tematicky zaměřené, spíše než jeden monstr multižánrový festival.

Pohled na Lodičky Dokořán shora. Foto: Dokořán

Zámecký park zároveň od té doby zásadním způsobem prokouknul.
Současný stav je výsledkem dlouhodobé snahy trvající od roku 2005. Současný tým staví na úspěších, ale i neúspěších těch předchozích. Já do Dokořánu naskočil v roce 2008 jako prostý brigádník. Za celou dobu fungování prošlo Dokořánem velké množství nejrůznějších lidí a také dobrovolníků, kterým patří ohromný dík. Lodičky jsme dostali do správy v roce 2011 a aktuálně jsou nejvytíženějším místem celého parku.

Na akci Impact Hub MashUp, věnované pohornické transformaci, jste mluvil o nezbytnosti mikrozměn. Vysvětlíte, o co jde?
Zmínit mikrozměny se nabízelo, protože jimi jako Dokořán žijeme. Na Karvinsku zažíváme útlum dolů a s tím spjaté změny v zaměstnanosti, které se přímo nebo nepřímo dotýkají desítek tisíc lidí. Zažíváme výzvy v podobě ekonomické transformace a miliardových investic do strategických projektů, renovace brownfieldů a podobně. A zároveň tady máme silnou komunitu aktivních lidí, kteří mají zájem něco dělat a region posouvat vpřed. Komunity nemusí mít vlastní prostředky nebo strategie, ale dle mého posilují občanskou společnost a tu není vhodné řídit pouze pokyny shora. Všechny ty velké investice fungují celkově lépe, pokud jsou doplněny angažovaností běžných občanů. Navíc mikrozměny jsou vhodný základ pro velké a strategické investice, které mají s podporou zespoda sílu skutečně rozhýbat lokální ekonomiku.

Michael Sikora na akci Impact Hub MashUp. Foto: Impact Hub

Zavedli jste takzvaný dvojitý standard, o co jde?
Obecně se jedná o negativní slovní spojení, my mu chtěli ale dát nový význam. A nebereme ho hanlivě. Lidé jsou různí a mají různé zájmy. Oproti například Praze nebo Ostravě si v Karviné nemůžeme dovolit otevřít třeba podnik postavený na přípravě salátů z premiových mungo klíčků sklizených každý přestupný rok o letním slunovratu. To bychom mohli po pár týdnech zavřít. Rozhodli jsme se pro nenásilnou cestu: nabízet místním i návštěvníkům to, co mají rádi, ale zároveň něco nového. Tak jsme tradiční akce doplnili těmi, které sledují nové zahraniční trendy. A totéž platí pro náš gastroprovoz. Chtěli jsme nabídnout široký sortiment, který je postavený jak na vyhledávaných produktech, tak na specialitkách, které lidi zatím neznají, ale mohou si je oblíbit. Začali jsme s výběrovou kávou, kterou jste na tabuli našli vedle turka a rozpustky. A ono to funguje. Koncept sice vyžaduje určitou míru flexibility - některé produkty se chytnou, některé ne. Ale rádi bychom tuto možnost zajímavého a měnícího se výběru zachovali.

Publikum vás zvolilo jako projekt večera. Snad, i proto, že jste během prezentace všechny pobavil vaší týmovou hláškou.
Myslíte naše “na bufet dobré”? Dali jsme si tenhle fór i na trička a využíváme ho také v rámci marketingu. Nabízí se tam totiž ten dvojitý význam, o kterém jsem mluvil na MashUpu. Nikdo neví, jestli to používáme ironicky, nebo smrtelně vážně, každý si to může vyložit po svém.

Lodičky Dokořán participují také na revitalizaci karvinského moře nebo zámecké konírny. Co vás k té činorodosti vede?
Jsme součástí aktivní komunity, které není jedno, co se v regionu děje. Rozjíždí se zde spousta zajímavých projektů a dle mého názor je pro jejich úspěšnou realizaci důležitá ona zmíněná občanská participace. Známe spoustu lidí a máme tak dost rozsáhlou síť kontaktů. Propojit zájmy a talenty těchto lidí s plánovanými projekty může pomoci jejich smysluplnosti a udržitelnosti. Druhým důvodem je možnost nových příležitostí i pro nás jako spolek. Můžeme rozšířit svůj network, získat sponzory nebo se inspirovat, jak dále posunout náš vlastní provoz.

Je Karviná pořád ještě hornickým městem?
Je, ale jinak, než to zní. Hornické město je dost abstraktní pojem a různí lidé si pod ním vybaví různé věci. Já si třeba představím z těch negativních věcí konzervatismus a nízkou ochotu k vystoupení z komfortní zóny. Z těch pozitivních věcí to je ale i určitá houževnatost, taková sprostá upřímnost a přímočarost a komunitní sounáležitost. Byl bych rád, kdyby se na těch pozitivech dále stavělo a naopak se více zapracovalo na té neochotě ke změně. Zároveň bych si přál, aby se v Karviné po konci velkého zaměstnavatele více rozmohlo drobné podnikání.

Kdybyste měl pozvat přespolní do Karviné, na co přesně nebo kam by to bylo?
Když pominu hlavní atrakce jako třeba Šikmý kostel, určitě stojí za zmínku historické centrum Fryštátu a zámek. Pokud chcete zažít autenticitu místních, zkuste klasické karvinské hospody jako Podkova nebo Bečky. A co teda Ostrava nemá, tak to jsou lázně. Z nich by mohla Karviná dále těžit. A jestli máte dost času, mí hosté si vždy pochvalovali větší procházku mimo sídliště v ose náměstí - park - Lodičky - Lázně Darkov - karvinské moře.

Projekt Lodičky Dokořán vyhrál hlasování publika na prosincové akci Impact Hub MashUp, který byl věnován pohornické transformaci. Akci pořádali pracovní skupina Post-Coal Future Lab a projekt CEE Community Lab pod záštitou EIT Climate-KIC. Více v tomto článku.

Sdílejte článek