Nejnovější zprávy: Neskutečná láska legendárních sportovců. Zátopkovi by dnes oslavili 98. narozeniny Ostrava dnes hostí Pardubice. Rozdrolí Baník soupeře jako perník?

Společnost

Nárůst ve všech okresech, koronavirová nákaza stále neustupuje

Nárůst ve všech okresech, koronavirová nákaza z kraje stále neustupuje.

Ilustrační foto: Archiv

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 75 lidí nakažených koronavirem. Je to podobný počet jako o den dříve, kdy přírůstek činil 77 případů. Nárůst ve středu zaznamenaly všechny okresy.

Celkem už v regionu covidem-19 od počátku pandemie onemocnělo 4747 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Dnes v kraji opět nárůst, tentokráte ve všech okresech. Bohužel, velkou část tvoří lokální ohnisko v domovu pro seniory v okrese Frýdek-Místek. Po měsíci relativního klidu je patrný i nárůst v okrese Ostrava," uvedl Vondrák.

Nákaza koronavirem se dostala do církevního domova pro seniory v Jablunkově na Frýdecko-Místecku. Hygienici v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali 64 nemocných.

Podle hygieniků onemocnělo covidem 29 klientů domova, 30 zaměstnanců, čtyři rodinní příslušníci a další člověk pravidelně navštěvující přilehlý kostel. V Ostravě se zase nákaza rozšířila v porubském hokejovém klubu. Hygienici tam testovali hráče i členy realizačního týmu a nemoc se potvrdila u osmi z nich.

Podle chytré karantény je v regionu aktuálně 1337 nemocných, z nemoci se uzdravilo 3327 lidí a 83 jich v souvislosti s nákazou zemřelo. Hospitalizováno je 55 lidí.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou rovněž odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4370 pozitivně testovaných, o 73 víc než ve středu. Hygienici data o nemocných vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k dnešku udává 4760 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou, opět s výjimkou Bruntálska. Zpřísněná opatření platí v celé zemi, ve většině případů jsou mírnější než moravskoslezská krajská opatření.