Společnost
04/11/2022 Petr Broulík

Noc pod střechou! Lidé pomáhají zvládnout chladné noci osobám v nouzi

Chladná zimní období, která nás opět čekají, jsou velkým rizikem pro lidi bez přístřeší. Na využití sociálních služeb jim totiž často schází prostředky.

Proto například noclehárna Charitního domu sv. Františka v Ostravě-Vítkovicích zavedla možnost darovat Noc pod střechou, tedy pomoci těmto lidem bez přístřeší se zajištěním bezplatného pobytu v noclehárně.

Finanční podpora ve výši padesáti korun do dárcovské výzvy Noc pod střechou umožní Charitě Ostrava zajistit jeden bezplatný nocleh pro potřebného člověka bez domova v Ostravě.

Sami stěží můžeme v zimě lidem na ulici nocleh poskytnout

Projekt výzvy Noc pod střechou pracuje s faktem, že sami jen stěží můžeme v zimních dnech nabídnout zázemí a nocleh lidem na ulici. I tak však můžeme těmto lidem pomoci třeba právě darováním bezplatného noclehu.

„Dar v hodnotě padesáti korun zajistí člověku bez přístřeší nocleh, základní nasycení, pitný režim, možnost využití hygienického zázemí charitního domu a psychosociálního poradenství,“ sděluje Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava. „V mrazivých dnech bychom rádi tuto službu lidem v nouzi poskytovali zdarma, proto se na širokou veřejnost obracíme s dárcovskou výzvou Noc pod střechou.“

Noclehárna ve Vítkovicích je připravena dát nocleh 26 lidem bez domova

Noclehárna v Charitním domě sv. Františka v Ostravě-Vítkovicích v Sirotčí ulici 683/41 je připravena pro 26 mužů v nepříznivé životní situaci a zejména v zimním období je tato kapacita zcela naplněna.

Důležitá a většinou klíčová možnost noclehu a bydlení může pomoci překonat krizi řadě lidí, se kterými se sociální pracovníci v rámci noclehárny setkávají. „Člověk potřebuje příležitost, a pak může z nepříznivé situace vystoupit zpět do běžného života,“ vysvětluje smysl služby Noclehárna Jiří Linart, vedoucí Charitního domu sv. Františka.

Panu Karlovi pomohla noclehárna zpět do důstojného života

K výzvě přidává i příběh pana Karla, který pravidelně využíval službu noclehárny. Dříve pan Karel pracoval jako svářeč. Byl zdatný a v práci to dotáhl na vedoucího, postavil si rodinný dům. Pak propadl alkoholu, byl několikrát hospitalizovaný na psychiatrii v Opavě. Později se mu podařilo si vyřídit starobní důchod. Získal ubytování v azylovém domě a již druhým rokem bydlí v sociálním bytě.

„Bylo neskutečné, jak se pan Karel dokázal změnit. Zůstaly mu totiž schopnosti z mládí, dokázal si zorganizovat život, maloval obrazy, choval rybičky, četl knížky, chodil pomáhat lidem, uměl si život plánovat a užívat si ho. Dostal zpátky do života řád. Velice důležitá a většinou klíčová možnost bydlení pomohla i řadě dalších lidí, se kterými se v rámci noclehárny setkáváme. Člověk potřebuje dostat příležitost. Pak může z nepříznivé situace vystoupit zpět do běžného života,“ říká Jiří Linart.

Noclehárna umožní ročně sedm tisíc přenocování

Sociální službu noclehárna poskytuje Charita Ostrava od roku 1994 s finanční podporou statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a dalších donátorů. Na "počítadle" noclehárny dnes stojí, že na noclehy lidí bez domova v současnosti přispělo 106 lidí. Noclehárna v Ostravě-Vítkovicích na ul. Sirotčí 683/41 ročně umožní okolo sedmi tisíc přenocování.

Sdílejte článek