Společnost
24/08/2024 Petr Sobol

Nová metoda v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice může odstranit bolest konečníku za 10 minut

Foto: se souhlasem Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice přináší novou naději pro pacienty trpící periproktální píštělí v oblasti konečníku.

Jedná se o úzký kanálek, který spojuje zevnitř konečník s vnějším prostředím na kůži, což způsobuje nepříjemné symptomy jako špinění, svědění a bolest. Inovativní metoda s využitím laserového vlákna umožní pacientům rychlejší a méně bolestivé řešení jejich obtíží.

Běžná chirurgická léčba periproktálních píštělí, která trvá 45 až 60 minut a vyžaduje hospitalizaci na 2-3 dny, vykazuje vysokou úspěšnost hojení. Nicméně, s ohledem na bolestivost a dlouhou dobu rekonvalescence, hledají proktologové jiné alternativy.

„Jednou z alternativních metod, kterou nyní nabízíme, je použití laserového vlákna. Tato metoda umožňuje vaporizaci tkáně píštěle, tedy její spálení, což vede k okamžitému zalepení kanálku,“ vysvětlil proktolog Stanislav Jackanin, a zároveň ředitel Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Laserová operace je časově nenáročná – trvá pouhých 10 minut, je bezbolestná a vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci. Pacienti se mohou rychle vrátit ke svým běžným aktivitám bez výrazného omezení.

„Úspěšnost této metody se podle dostupné literatury pohybuje mezi 50-60 %, přičemž je možné výkon opakovat až třikrát, každý další zákrok zvyšuje úspěšnost o 8 %. Ne každá píštěl je ale vhodná k použití této metody a záleží na několika faktorech jako jsou délka a šířka píštěle, její charakter průběhu a přidružené nemoci,“ doplňuje proktolog.

Tato alternativní metoda představuje významný krok vpřed v léčbě periproktální píštěle a nabízí pacientům možnost méně invazivního, rychlejšího a pohodlnějšího řešení jejich obtíží. Ročně je v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice provedeno 80 až 100 operací periproktálních píštělí a z toho asi 20 % laserovou metodou, která vyjde pacienta na 9 tisíc korun. Pacient si výkon hradí sám, protože je nutné použít jedno laserové vlákno na jednoho pacienta.

Sdílejte článek