Společnost
29/05/2023 ČTK

OBRAZEM: Rekultivace Hlučínského jezera za necelých 700 milionů míří do finále

Druhá etapa rekultivace Hlučínského jezera na Opavsku by mohla začít příští rok. Záležet ale bude na tom, zda bude mít ministerstvo financí dostatek prostředků v revitalizačním programu, ze kterého se likvidují staré důlní škody.

Při návštěvě Hlučína to ČTK řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). První etapa za 644 milionů korun, která zajistila především protipovodňovou ochranu oblasti, skončí v červnu. Druhá v ceně okolo 400 milionů korun by měla navázat příští rok.

"V letošním roce se připravuje projektová dokumentace. Záležet bude na tom, kolik peněz bude v tomto programu alokováno. O tom musí rozhodnout vláda. Stát musí šetřit, proto posuzujeme všechny programy. Ne, že by se zastavil úplně. Jedna z možností je, že se dotáhnou projekty, které letos už dostaly zelenou. To by byla dobrá zpráva pro druhou etapu Hlučínského jezera," uvedl Stanjura. Dodal, že první etapa zahrnovala výhradně protipovodňová opatření. "Až ve druhé etapě je něco, co by mohlo podpořit turistický ruch, relaxaci a odpočinek," řekl.

Hlučínské jezero vzniklo v souvislosti s těžbou štěrkopísků. V současné době slouží k rekreaci a rybolovu. Možnosti jeho využití ale byly omezené. Vodohospodářské stavby potřebné pro obhospodařování jezera byly už ve velmi špatném technickém stavu. Sportovně rekreační areál je nevyhovující, ale kvůli umístění v záplavové zóně ho nelze rozšiřovat ani modernizovat

Cílem první etapy úprav proto bylo zajištění protipovodňové ochrany celého území. Díky tomu bude oblast Hlučínského jezera a jeho okolí vyčleněna z aktivní zóny záplavového území. Původní termín dokončení stavby byl loni 28. července. Průtahy způsobilo několik aspektů. Jednak to, že staveniště bylo jednou zaplaveno, a jednak bylo nutné vybudovat komunikace, které nebyly v původním projektu.

Stavby se navíc dotkly i problémy, které s sebou přinesl skokový nárůst cen ve stavebnictví v průběhu let 2021 a 2022. Původní cena 574 milionů korun bez DPH stoupla na 644 milionů korun. Součástí prací bylo například zvýšení a zpevnění hrází, vybudování nových napouštěcích a vypouštěcích objektů, stavba dvou lávek pro pěší a cyklisty a rekonstrukce mostu přes řeku Opavu mezi Jilešovicemi a Kozmicemi.

Sdílejte článek