Společnost
15/12/2021 Petr Sobol

Očkujte se, prosí kraj a ředitelé nemocnic. O pomoc žádají i praktické lékaře

​Koronavirus v Moravskoslezském kraji v posledních dnech pomalu přibržďuje, nemocnicím přesto dělá obrovské starosti neustálý nárůst počtu pacientů vyžadujících intenzivní péči. Krizový štáb Moravskoslezského kraje a ředitelů všech nemocnic v regionu proto přichází s výzvou.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje každý den přepraví do nemocnic okolo devadesáti nových pacientů s covidem.

Vývoj za posledních čtrnáct dní jednoznačně ukazuje, že intenzivní péče v nemocnicích je z více než 67 procent poskytována neočkovaným pacientům. Aktuálně je na ARO a jednotkách intenzivní péče v kraji 121 hospitalizovaných, z nich více než dvě třetiny jsou neočkovaní lidé. Do nemocnic se dostávají také mladší neočkované ročníky, které se zpočátku snaží covid-19 přečkat doma, ale eskalace onemocnění je ve vážném stavu dožene na intenzivní lůžko v nemocnici. A ani jim i přes péči a nejmodernější léčbu bohužel mnohdy není pomoci a zbytečně umírají," stojí ve výzvě Krizového štábu Moravskoslezského kraje a ředitelů všech nemocnic v regionu.

V Moravskoslezském kraji se zatím neobjevila nová koronavirová varianta omikron. Vývoj pandemie ve světě však ukazuje, že je otázkou krátkého času, kdy tady dorazí. Zkušenosti z blízkého zahraničí ukazují, že omikron se šíří fenomenální rychlostí, jakou jsme dosud neviděli, ve Velké Británii potvrdili už první úmrtí na tuto variantu. I my se obáváme toho, co omikron udělá s počty nakažených, s našimi nemocnicemi a dalšími ukazateli. A děláme maximum pro to, abychom předešli kolapsu." píše se ve výzvě.

Protože stále platí, že očkování je jediným východiskem z této krize, prosíme: nechejte se očkovat. Jedině tak ochráníte svoje zdraví, dál nezahltíte přetížené nemocnice a dáte šanci na život očkovaným „necovidovým“ lidem s rakovinou a dalšími těžkými onemocněními, kteří potřebují hospitalizaci a léčbu. Zároveň děkujeme těm, kteří očkovaní jsou, případně absolvovali i třetí dávku vakcinace a odpovědně dodržují protiepidemická opatření," stojí v textu..

Výzva se obracím také na praktické lékaře v Moravskoslezském kraji s prosbou o kolegiální přístup ke zdravotníkům v nemocnicích a o pomoc očkováním. Všechny nemocnice v Moravskoslezském kraji jsou přetížené, zdravotníci vyčerpaní, často pracují i za kolegy a kolegyně, kteří jsou také nemocní nebo se v izolaci starají o děti s covidem. Vše ve velmi napjaté až agresivní atmosféře ve společnosti, kterou pandemie přináší. Jistě i praktičtí lékaři jsou přepracovaní, touží a zaslouží si odpočinout. Bez jejich pomoci však situaci zvládneme těžko," žádají ve zprávě.

Aktuálně je u 379 pracovišť praktických lékařů v Moravskoslezském kraji k očkování registrováno okolo 14,5 tisíce pacientů. Z toho zbývá naočkovat ještě 13 tisíc lidí. Proto prosíme praktické lékaře, i přes všechny těžkosti, které kvůli tomu musíte překonat, pomozte s očkováním, pokud možno neomezujte před Vánocemi provoz svých ordinací a pokračujte v poskytování primární péče i o svátcích. S poděkováním apelujeme na profesionální hrdost, kolegialitu, odpovědný přístup k vlastnímu zdraví a zdraví nás všech," končí výzva Krizového štábu Moravskoslezského kraje a ředitelů nemocnic.

Sdílejte článek