Společnost
26/12/2021 ČTK

Od ledna si připlatíme za teplo, vodu, bydlení i svoz odpadů. Víme, o kolik a kde

​Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od ledna připlatí za většinu služeb.

Tradičně zdraží voda i teplo, v některých městech i poplatky za odpad, nepodraží například jízdné ve veřejné dopravě v krajském městě.

Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 4,97 Kč na 95,37 Kč za metr krychlový.

V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 3,80 Kč na 88,46 Kč. Důvodem nárůstu cen je podle vodohospodářů růst nákladů. Cena vody v kraji je dlouhodobě pod republikovým průměrem, letos průměrná cena vodného a stočného v ČR činí přibližně 93 Kč za metr krychlový, od ledna ale stoupne.

Výrazný růst cen materiálu a služeb ovlivní v příštím roce také ceny nájemného u firmy Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Ke zvyšování nájemného ale společnost přistupuje individuálně.

"Obecně lze říci, že průměrné zvýšení se bude pohybovat lehce nad úrovni očekávané míry inflace," řekla mluvčí firmy Kateřina Piechowicz. Výrazněji podle ní klienti pocítí zvýšení cen hlavně za topení a ohřev vody.

"Proto již nyní klientům doporučujeme navýšení splátek za uvedené služby přibližně alespoň o 20 až 25 procent, aby se tak při následném ročním vyúčtování vyhnuli případným vysokým nedoplatkům," uvedla Piechowicz.

Nájemné ve svých bytech zvýší radnice v Krnově, nejčastěji o deset Kč na metr čtvereční. Obyvatelé tak místo dosavadních 55 Kč budou za metr platit 65 Kč.

Domácnosti, které odebírají teplo od společnosti Veolia Energie ČR, zaplatí měsíčně v průměru o 190 až 290 Kč více, podle druhu využívaných paliv a lokálních podmínek. Důvodem je podle firmy enormní růst cen paliv a emisních povolenek.

"Pokud stát a EU přistoupí ke kompenzaci povolenek, cena se ještě může snížit," uvedla Veolia. Ceny zemního plynu podle ní vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně, emisní povolenky zdražily o 100 procent.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola stojí za zdražením tepla nárůst cen emisních povolenek, vysoká míra inflace i nárůst cen materiálu a práce.

Domácnosti v Orlové a Bohumíně, kam společnost ČEZ Teplárenská dodává teplo a teplou vodu z Elektrárny Dětmarovice, budou v roce 2022 platit za dodávky přibližně o deset procent více než letos, v obou městech bude cena 649 Kč za gigajoule včetně DPH. "U běžného bytu v panelovém domě se náklady na teplo a teplou vodu zvýší podle velikosti bytu zhruba o 100 Kč měsíčně," řekl Sobol.

Předseda představenstva frýdecko-místecké městské společnost Distep Jiří Čuda uvedl, že předpokládá zvýšení cen tepla pro rok 2022 na úrovni přibližně 9,37 procenta. Ceny tepla a ohřevu vody se naopak prakticky nebudou zvyšovat nájemníkům městských bytů v Bohumíně, a to díky tomu, že město má smluvně zajištěno zásobování teplem až do roku 2030. "Zdražení se dotkne pouze odběru elektrické energie pro společné prostory domů," řekla mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Lidé v Bohumíně si ale připlatí za svoz odpadu. Poplatek se nově odvíjí od kapacity kontejnerů objednaných pro jednotlivé domy. "Jeho výše bude záviset na tom, jak nájemníci jednotlivých domů a domovních bloků přistoupí k třídění. Bude platit rovnice, kdo více vytřídí, méně zaplatí," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Poplatky za svoz odpadu se zvednou i v Kopřivnici nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Ročně půjde o více než 100 Kč za osobu navíc. V Třinci poplatek stoupne ještě více, souvisí to především s rostoucími náklady na svoz. Od roku 2005 tam lidé platí ročně 500 Kč, nyní to bude 720 Kč. Ve Frýdku-Místku se výše poplatku za odpad měnit nebude.

Stejná zůstane i cena jízdného v městské hromadné dopravě v Ostravě. Už od tohoto měsíce kvůli rostoucím nákladům zdražila MHD ve Frýdku-Místku: jednorázová jízdenka stojí namísto deseti 20 Kč.

Sdílejte článek