Nejnovější zprávy: Pamatujete? Před 60 lety byl otevřen dům kultury Akord Albrechtice u Karviné: Když mrtví vstávali z hrobů a vyděsili zloděje na hřbitově

OSTRAVA-JIH

Ostrava-Jih řeší kvůli odvolání jedné firmy potíže s úklidem sněhu

​Nejlidnatější ostravský městský obvod Jih má problémy se zimní údržbou. Důvodem je odvolání jednoho z účastníků výběrového řízení na zimní údržbu.

Ilustrační foto: Archiv

Vítězná firma kvůli tomu dosud nemohla zahájit činnost, řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová.

Obvod má ve své správě asi 170 kilometrů chodníků a 130 kilometrů silnic třetí třídy. Loni vyhlásil výběrové řízení na jejich údržbu.

"Jeden z neúspěšných uchazečů ji napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a následně se odvolal i proti rozhodnutí prvního stupně," uvedla Gödelová.

Podle ní se obvod ještě na podzim dohodl, že se o údržbu postará jeho příspěvková organizace Technické služby Ostrava-Jih a povolá na výpomoc i Ostravské komunikace.

"Do budoucna plánujeme a máme záměr, že technické služby vybavíme dostatečnou technikou i na zimní údržbu a budou to pro nás dělat. V současné době ji doplňuje průběžně. Nebudu lhát, že by to jejich vybavení bylo plně dostatečné. Tento týden nám navezli další tři traktory, které jsme teď nově koupili," uvedla Gödelová.

Podle ní jsou v terénu všechny dostupné prostředky. "Ostravské komunikace nám pomáhají, ale vzhledem k tomu, že se zima drží, tak rada ve středu ještě rozhodla a jednorázově jsme objednali firmu, která nám vypomůže. Ještě večer vyjela," uvedla mluvčí. Zaměřuje se podle ní na lokalitu Pískových dolů a Výškovic.

Lidé si stěžují na to, že chodníky nejsou prohrnuté, poukazují na namrzlé úseky i na hromadící se rozbředlý sníh. Podle mluvčí se během prvního týdne v obvodu vysypalo zhruba 70 tun soli. Loni na údržbu potřeboval zhruba 14 milionů korun.

Podle mluvčí se lidé mají obrátit přímo na odbor dopravy a komunálních služeb. "Vznikl tam jakýsi dispečink pro tuto zimní údržbu, který je schopen s nimi komunikovat a říct jim informaci, kdy v jejich ulici opět budou zasahovat," doplnila mluvčí.

Kromě posílení techniky musel obvod najmout i pracovníky, kteří budou údržbu zajišťovat.