Společnost
12/03/2021 Petr Broulík

Ostravská záchytka skončí. Postaví se nová, nezničitelná

Přestože jsou v době covidové zavřené hospody, lidé pít alkohol nepřestali. A někteří z nich stráví občas noc i na záchytce.

Už léta někteří z ostravských pijanů „důvěrně“ znají ostravskou protialkoholní záchytnou stanici v Kounicově ulici. Brzy si však budou tito nebo i jiní lidé, kteří to s pitím přeženou, zvykat na záchytku novou.

Protialkoholní záchytná stanice, kterou od nepaměti zajišťuje Městská nemocnice Ostrava v objektu v Kounicově ulici, se totiž bude muset z této adresy vystěhovat.

Nesplňuje už totiž technické a provozní požadavky pro provozování takové služby a předmětem trvalé kritiky je také její situování v těsném sousedství školy, která stojí hned vedle.

Na problém nutného ukončení provozu protialkoholní léčebny se při posledním jednání ptal ostravský zastupitel Josef Babka, který pokládá situaci se zajištěním protialkoholní služby za poměrně vážnou. A to i proto, že podle něho pandemie covidu přinesla i to, „že se více chlastá“.

Záchytka měla skončit do 1. dubna, nyní to vypadá do konce roku

Náměstek primátora pro zdravotnictví Zbyněk Pražák řekl, že původně měla záchytka v Kounicově ulici skončit 1. dubna.

„Dlouhodobě bylo avizováno, že celý objekt v Kounicově ulici by měl být do budoucna využíván pro Centrum duševního zdraví, což je velice významná, potřebná a žádaná aktivita. Souvisí s transformací psychiatrické péče a podporuje péči o psychiatrické pacienty v ambulantním režimu,“ sdělil náměstek Zbyněk Pražák.

Vysvětlil, že Centrum duševního zdraví je společný pilotní projekt Městské nemocnice Ostrava a obecně prospěšné společnosti Asociace Trigon.

„Projekt byl dlouho pečlivě připravován za účasti mnoha odborníků i se silnou participací města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Byl zahájen 1. srpna loňského roku a podpořilo ho dotací ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl náměstek.

Dodal však, že vystěhování protialkoholní záchytné stanice souvisí se získáním dotace na kompletní rekonstrukci objektu z prostředků výzvy IROP do výše až třiceti milionů korun, pro kterou se nyní zpracovává projektová žádost. Termín pro podání této žádosti se však posunul, proto se posunul i termín nutného vystěhování záchytky.

„V tuto chvíli se zdá, že by provoz protialkoholní záchytné stanice na stávající adrese mohl být zachován do konce roku 2021. A do té doby je třeba nalézt, či vytvořit jiný prostor pro provoz záchytky,“ uvedl Zbyněk Pražák a dodal, že už několik let tlačí na kraj, aby nějakým způsobem problém vyřešil a záchytku v Ostravě přesunul do jiného objektu.

Povinnost zabezpečit službu protialkoholních záchytných stanic totiž spadá do působnosti krajů.

Vzor z Jihlavy: montovaná záchytka, postavili ji za čtyři měsíce

Náměstek pro zdravotnictví Zbyněk Pražák však upozorňuje, že město si rozhodně nepřeje, aby služba protialkoholní záchytné stanice v Ostravě skončila. „Máme zájem vytvořit vhodné podmínky pro kontinuální přemístění provozu protialkoholní záchytné stanice ze stávajícího nevyhovujícího prostoru jinam,“ řekl náměstek.

Dodal, že nejlepším řešením by bylo postavit nový účelový a moderní objekt pro provozování záchytky. „Mustr jsme nalezli v Jihlavě, kde kraj Vysočina ve velice krátkém čase před dvěma roky realizoval obdobné zařízení, navíc s kapacitními parametry naprosto shodnými s našimi potřebami. Jedná se o stavbu v architektonicky příjemném a kvalitním kontejnerovém provedení, které naprosto vyhovuje danému účelu,“ sdělil náměstek Zbyněk Pražák.

Dodal, že se už kvůli této podobě záchytky spojil s Jihlavou. „Je to vlastně zařízení, které je stejně jako v Ostravě pro deset lůžek.“

Náměstek primátora dodal, že město nyní hledá vhodnou plochu v areálu ostravské městské nemocnice. „A předpokládáme, že náklady na realizaci by měl pokrýt Moravskoslezský kraj, který je za zajištění záchytky zodpovědný,“ řekl Zbyněk Pražák.

Kraj letos zvedl dotaci na záchytku, do té doby byla ztrátová

Moravskoslezský kraj se však do letošního roku podílel na provozování protialkoholní záchytné stanice jen částí nákladů. Celkové roční náklady stanice se v minulých letech pohybovaly okolo 14 milionů korun, Moravskoslezský kraj poskytoval v posledních letech provozní dotaci pouze ve výši pěti milionů a celková roční ztráta nemocnice tak byla přibližně šest milionů korun.

„Po mnoha urgencích byl příspěvek Moravskoslezského kraje nyní navýšen na letošních 11 milionů, čímž by náklady na provoz měly být vyrovnány,“ sdělil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

A dodal, že městská nemocnice původně už nechtěla záchytku provozovat. „Dohodli jsme, že ji provozovat bude i nadále. Jedním z důvodů je samozřejmě i to, že už nebude díky narovnání dotace kraje finančně ztrátová,“ řekl Zbyněk Pražák.

„Podmínkou je, aby záchytka byla v blízkosti nemocničního zařízení, protože mnohdy se z toho bumbálka stává pacient. Takže je zapotřebí, aby ta doba převozu byla co nejkratší.“

Záchytka v Ostravě byla druhou v republice, za rok v ní přespalo čtyři a půl tisíců opilců

Provoz protialkoholní záchytné stanice v Ostravě byl zahájen v roce 1954 a tehdy byla tato záchytka vůbec druhou po pražské protialkoholní záchytce, která začala fungovat v roce 1951.

Zpočátku měla ostravská záchytka pro město hutníků a horníků kapacitu 24 lůžek, což bylo nejvíce v České republice.

„Roční počet zachycených podnapilých osob tehdy dosahoval až 4 500 osob. S poklesem nároků na tuto službu byl počet lůžek postupně snižován a v roce 1989, již v objektu v Kounicově ulici, měla protialkoholní záchytná stanice pouze 14 lůžek. Dnes disponuje kapacitou 10 lůžek, která je naprosto vyhovující,“ vysvětluje náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Kdyby záchytka skončila, podnapilí by putovali do jiných měst nebo do nemocnic

Na otázku, kam by případní nebezpečně opilí lidé putovali, kdyby ostravská záchytka musela ukončit provoz, sdělil, že město se snaží s krajem najít takové řešení, aby k této situaci nedošlo.

„Pokud by však nastala, tak v takovém případě by tito lidé byli převáženi do blízkých měst, kde je protialkoholní záchytná služba také provozována, tedy Frýdku-Místku, Opavy a Karviné. Existuje však z mého pohledu daleko horší alternativa, kterou určitě nechceme připustit. A to že by v případě nedostupnosti lůžek na záchytkách v jiných městech byly všechny podnapilé osoby s indikací umístění na PZS přiváženy na centrální příjem ostravských nemocnic,“ dodal náměstek Zbyněk Pražák.

Pandemie snížila počet nocležníků na záchytce

Současná covidová doba má vliv na pokles počtu lidí, kteří si svým chováním v opilosti „vykoledují“ nocleh na protialkoholní záchytce.

„Máme k dispozici naprosto přesné dlouhodobé statistiky o počtech zachycených osob. Jejich počet rok od roku o něco klesá a v minulých letech to bylo ročně v průměru okolo 1 800 osob. V roce 2020 však jejich počet klesl na 1325 záchytů a tento trend přechází i do počtu zachycených osob v letošním roce,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Sdílejte článek