Nejnovější zprávy: Projekt RBP má zkrátit čekání pacientů na magnetickou rezonanci Po letech čekání je to tady: Na jaře začne v Ostravě přeměna jatek na galerii

Proměny kraje

​Para hokejisté se utkají v Ostravě o světový titul. Češi chtějí do čtvrtfinále

Ostravské publikum uvidí osm nejlepších para hokejových výběrů na světě. Už dnes odstartuje mistrovství světa v para hokeji, které vyvrcholí 4. května. Na ledě OSTRAVAR ARÉNY se představí také česká reprezentace, která se na šampionát intenzivně připravovala půl roku v Nymburku.

Foto: Jan Smekal

Mantinely, střídačky i trestné lavice museli upravit zaměstnanci OSTRAVAR ARÉNY tak, aby přesně vyhovovaly všem osmi para hokejovým výběrům. Ty mezi sebou poměří síly v následujících osmi dnech. 4. května budou známi noví mistři světa v para hokeji. Hlavními favority jsou Kanaďané a Američané. Český výběr by se chtěl probojovat do čtvrtfinále.

„Všichni jsme velice natěšení, byť je cítit, že je v týmu i určitý stres, trocha nervozity. Snažíme se teď chlapy nastavit tak, aby směřovali svou pozornost na to, co umí, co chtějí předvést na ledě. Na něm budeme chtít odvést vždycky maximum, ale když bude soupeř lepší, tak mu pogratulujeme. Je to pro nás ohromný svátek. Chceme uspět, chceme potěšit sebe a diváky a chceme postoupit do čtvrtfinále,“ uvedl Jiří Bříza, trenér české para hokejové reprezentace.

„Budeme se snažit kluky udržet tak, jako bychom hráli někde venku, ať nejsou vyloženě svázaní domácím prostředím. I když samozřejmě vnímáme, že přijdou manželky, přítelkyně, děti, kamarádi a fanoušci. Zaslouží si, abychom je svými výkony potěšili,“ vzkázal Bříza.

„Domácí prostředí může některé kluky trochu svázat, ale v momentě, kdy se vhodí buly, kdy si sáhnou poprvé na soupeře, kdy se jim poprvé povede nějaká akce, tak z nich jakákoli nervozita opadne. Strojek se rozjede a bude nás to všechny bavit,“ věří trenér českého výběru.

Oproti předešlým šampionátům se tentokrát česká para hokejová reprezentace připravovala o poznání intenzivněji na nejdůležitější akci roku.

„Půl roku jsme pracovali dva až tři dny v týdnu, kdy jsme měli pět tréninkových jednotek na ledě, ale také regeneraci, fitness i video analýzu jednotlivých týmů. Na tom všem jsme hodně pracovali,“ přiblížil Jiří Bříza.

A v čem by měla být největší síla českého týmu na domácím šampionátu v Ostravě? „Hodně se to bude odvíjet od toho, co nám soupeř dovolí. Malinko jinde, pokud jde o rychlost a síli, jsou Američané a Kanaďané. Tyto týmu donutí všechny ostatní jenom bránit. Pak využíváte jen příležitostí k brejkům, abyste mohli zakončit,“ poznamenal Bříza.

„Pokud jde o ostatní družstva, naše dominance by mohla spočívat v tom, že budeme předvádět kombinační hru založenou na krátkých přihrávkách s tím, že kluci by si měli vyhovět. S využitím uliček a volných kapes si vytvářet příležitosti, aby následně mohli střílet na branku.“

S para hokejisty trénovali i Dominik Hašek nebo Patrik Eliáš

Přípravy mistrovství světa v para hokeji, které bude hostit OSTRAVAR ARÉNA, trvaly rok a půl. „Nejprve jsme museli zjistit aktuální dění na poli World Para Ice Hockey. Dohodli jsme se s mezinárodní federací, že zažádáme o udělení licence na pořádání mistrovství světa. Byli jsme na inspekční cestě v Pchjongčchangu na paralympiádě, kde jsme si prohlédli aktuální stav a hlavně posun, který proběhl za deset let. To je doba od chvíle, kdy jsme naposledy hostili šampionát v para hokeji,“ uvedl Jiří Šindler, předseda organizačního výboru mistrovství světa v para hokeji v Ostravě.

„Vyjednali jsme spolupráci a podporu se statutárním městem Ostrava a Moravskoslezským krajem, kteří nás od začátku velmi podporovali v tomto projektu. Pak už šlo o dílčí úkoly, které jsme museli zpracovat. Ať už projekt, využití arény, zázemí pro hráče, protože je důležité, aby hráči měli adekvátní zázemí, které potřebují,“ popsal Šindler.

„Na to pak navazuje logistika týkající se ubytování, dopravy či obslužnost. Toto všechno musíme mít předem vyřešeno tak, abychom mohli šampionát uspořádat a získat licenci,“ pokračoval.

Organizátorům turnaje jde hlavně o to, aby všichni hráči na ledě zažili příjemnou atmosféru. „Proto budeme diváky usazovat tak, aby dokázali vytvořit krásnou atmosféru a aby hnali kupředu všechny týmy, nejenom ten český. Důležité je, aby si všichni šampionát užili. Zaplněná Ostravar aréna by byla fantastická věc, ale víme, že je to paralympijský sport. Na druhou stranu zázraky se mohou stát a já věřím, že se v Ostravě stanou,“ poznamenal Šindler.

Šampionátu by mohl pomoct i fakt, že jeho ambasadorem se stal jeden z nejlepších hokejových brankářů všech dob Dominik Hašek.

„Dominik nám hodně fandí, protože je to hokejista srdcem i duší. Navíc si to i vyzkoušel. A velice ho oslovilo, co kluci na saních předvádějí. Sám tvrdí, že jsou to borci,“ zdůraznil Šindler. „Je jenom dobře, že si para hokej vyzkoušeli i takové osobnosti jako Dominik Hašek, Patrik Eliáš nebo Ondřej Pavelec. I díky nim tak lidé tento sport neberou jen tak na lehkou váhu. Všichni jmenovaní byli s kluky na ledě při tréninku a přistupují k nim s velikým respektem.“

Šampionát významně podpoří kraj i město Ostrava

Mistrovství světa v para hokeji významně podporuje Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava. „Jsem rád, že se opět potvrzuje, že Moravskoslezský kraj podporuje také sport handicapovaných. Dokládá to nejen letošní podpora para hokejistů ze Studénky, zakoupení handbiku pro paraplegika, ale také například partnerství s tak prestižním šampionátem, jako je právě Mistrovství světa v para hokeji. Je to také důkazem, že má náš region vysoký potenciál a že k nám podobné významné akce rozhodně patří,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„K nejvýznamnějším sportovním akcím, které letos město Ostrava podporuje, patří mistrovství světa v para hokeji. Důležité je, že šampionát se pro osoby s handicapem stává inspirací, jak aktivně trávit volný čas. Osobně velice oceňuji, že do projektu Paralympijských školních dnů se zapojilo několik desítek základních a středních škol. Projekt přiblížil život handicapovaných lidí zdravým dětem. Ty se zapojí i do mistrovství světa. Vytvoří fanouškovské týmy podle účastnických zemí a budou jim během ostravského mistrovství fandit. Navodí tak v OSTRAVAR ARÉNˇ2 skvělou atmosféru,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.