Nejnovější zprávy: Z centra Ostravy do Kunčic nepojedou dva týdny tramvaje Ředitelka ZŠ: Uzavření škol vítám, někteří rodiče už byli agresívní a mluvili o genocidě

Společnost

Poslední cesta turisty (74) na Lysou horu. Zemřel 500 metrů pod vrcholem

Zřejmě náhlá srdeční příhoda postihla dnes dopoledne čtyřiasedmdesátiletého turistu asi pět set metrů pod vrcholem Lysé hory, k pacientovi zamířil i vrtulník z Ostravy.

Svědkyněmi turistova kolapsu byly i dvě mladé návštěvnice hor, které ani na okamžik neztratily duchapřítomnost.

„Když jsme dorazili k pacientovi, zjistili jsme, že obě zcela podle pravidel první pomoci poskytují muži základní resuscitaci. Ihned jsme turistu od dívek převzali a dál pokračovali v pokusech obnovit pánovi životní funkce,“ uvedl ke dnešnímu výjezdu Radim Pavlica, náčelník Horské služby Beskydy.

Na místo záchranné akce zamířil i přivolaný vrtulník ostravské Letecké záchranné služby. Ten vysadil přímo u pacienta lékaře a záchranáře.

„Pak odlétl na vrchol Lysé hory, kde pilot čekal na další pokyny. My jsme se zatím společně snažili muže zachránit a dál prováděli resuscitaci,“ popsal Radim Pavlica. Dodal, že asi po hodině pokusů obnovit životní funkce staršího muže musel lékař konstatovat smrt.

„Chtěl bych posádce vrtulníku i všem pracovníkům LZS Ostrava poděkovat za perfektní koordinaci během tohoto případu. Je vidět, že společná cvičení po změně provozovatele letecké záchranky nejsou ztraceným časem,“ zdůraznil náčelník Pavlica.

Dodal, že spolupráce Horské služby a LZS Moravskoslezského kraje se opět dostává na mnohaletou úroveň kvality a profesionality.