Byznys
30/09/2022 ČTK

První v Evropě. Indický Lumax otevřel v Ostravě vývojové centrum

Přední indický výrobce osvětlovací techniky pro automobilový průmysl Lumax Industries Limited otevřel v CTParku v Ostravě-Hrabové centrum pro vývoj špičkových technologií osvětlení.

Jde o první vývojové centrum Lumaxu v Evropě, jeho vybudování přišlo řádově na desítky milionů korun. Zástupci Lumaxu to řekli při dnešním slavnostním otevření centra.

Ve středisku, které bude vyvíjet technologie pro indický automobilový trh, pracuje zatím 14 lidí. Během tří let chce společnost jejich počet rozšířit minimálně na 35. Půjde hlavně o vysoce kvalifikované inženýry, designéry, programátory nebo konstruktéry. Lumax chce spolupracovat například s VŠB-Technickou univerzitou Ostrava.

Manažer společnosti Todd C. Morgan řekl, že Lumax potřeboval být přítomný v Evropě. Českou republiku si podle něj firma vybrala mimo jiné proto, že jde o zemi s velmi konkurenceschopnou strukturou mezd. "Budeme se tady snažit vyvíjet velmi inovativní technologie," řekl.

Výkonný ředitel Lumaxu Vineet Sahni uvedl, že obecně platí, že v automobilovém průmyslu se nové a inovativní technologie zavádějí nejprve v Evropě a poté se dostávají na ostatní světové trhy. "Právě prostřednictvím technologického centra v Ostravě chceme urychlit zavádění inovací v Indii. V Indii spolupracují evropští a indičtí výrobci s konstrukčními centry v Evropě, takže české technologické centrum Lumax pro ně bude takovou vstupní branou, která jim pomůže v komunikaci a v urychlení vývojového procesu vozidel," uvedl Sahni.

Centrum má optickou či goniometrickou laboratoř. Kromě samotného vývoje technologií se bude zabývat i zvyšováním inženýrských kompetencí v rámci celé mezinárodní skupiny Lumax. To zahrnuje například vytváření vlastních inženýrských nástrojů a softwaru nebo školení.

"Konkrétně se jedná například o design optiky, elektronického hardwaru nebo softwaru světel pro automobily včetně různých analýz a simulací. Soustředit se budeme zejména na vývoj elektroniky a softwaru, což jsou jednoznačně hlavní stavební kameny budoucích technologií," uvedl Morgan.

Lumax Industries Limited je předním indickým dodavatelem osvětlovacích modulů, řadicích pák, sacích systémů a dalších technologií pro automobily i motocykly. Mezi klíčové zákazníky firmy patří Honda, Suzuki, Toyota, Mahindra, Daimler či Tata Motors. Lumax zaměstnává více než 9000 lidí.

Sdílejte článek