Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Byznys

Situace v OKD graduje. Jestli nedostaneme výplaty, tak něco uvidíte, říkají horničtí odboráři

Z těžební firmy OKD by na přelomu září a října mělo odejít 873 zaměstnanců. Řekl to v Ostravě moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Toto číslo podle něj nesouvisí s insolvenčním řízením, ale vychází z byznys plánu managementu na útlum Dolu Paskov, kterému se nedá vyhnout. OKD na sebe podala insolvenční návrh, soud o něm zatím nerozhodl.

Firma dosud oznámila jen to, že k 30. červnu odjede dohodou 345 zaměstnanců. Předseda ČMKOS Josef Středula řekl, že pokud by zaměstnanci nedostali výplaty, mohlo by se stát, že v OKD začnou masivní protesty.

„Uvidíme, jak ta situace bude. S nástupem správce konkurzní podstaty, kterého určí soud, může být všechno jinak. Každopádně my to řešíme s automobilovým klastrem, že ti lidé by plynule mohli po rekvalifikaci přejít na nová pracovní místa,“ řekl hejtman.

Automobilový klastr oznámil, že je připraven v kraji zajistit rekvalifikace a pracovní místa pro prvních 1000 horníků. „V Paskově není co těžit, tam nejsou připraveny další sloje. Ti lidé budou muset dříve či později odejít,“ řekl Novák.

O situaci OKD dnes v Ostravě jednali premiér Bohuslav Sobotka a ministři práce Michaela Marksová a průmyslu Jan Mládek (všichni ČSSD).

Zástupci tripartity jim předali prohlášení, jímž žádají vládu, aby zajistila pokračování těžby tak, aby propouštění bylo pozvolné a řízené. Tripartita rovněž chce, aby vláda okamžitě připravila a zajistila opatření na pomoc firmám, které jsou dodavateli OKD.

„Jsme připraveni, jakmile tedy soud učiní příslušná rozhodnutí, jednat s kompetentními zástupci, tak abychom umožnili udržení OKD v provozu a udržení zaměstnanosti,“ řekl Sobotka. Vláda plánuje další kroky, které by měly zmírnit sociální napětí v regionu.

„Máme pohotově připravenu zhruba 1,5 miliardy korun na projekty, které souvisí s aktivní politikou zaměstnanosti, to znamená rekvalifikace, příspěvek na dojíždění, podpora vzdělávání zaměstnanců,“ řekl premiér.

Novák řekl, že insolvence OKD se netýká jen OKD, ale v daleko větší míře dodavatelů a firem, které jsou s ním spojeny. „Jsou to ve velké míře subjekty, které nemohou z bezpečnostních důvodů přestat dodávat své zboží nebo služby,“ řekl.

Jde například o energie nebo kontrolní systémy. Podle hejtmana tyto firmy s velkou pravděpodobností nebudou mít uspokojeny své pohledávky a hrozí jim řetězový krach.

Tripartita žádá, aby vláda přijala opatření, která tomuto krachu zamezí. „Požadujeme plynulý provoz, proplácení faktur dodavatelům OKD, dodavatelům služeb, bez kterých to nelze realizovat, a z toho vyplývají naše návrhy, které říkají, že ideálním řešením pro nás je pokračování těžby a postupný útlum,“ řekl Novák.

Mezi opatřeními pro dodavatelské firmy by mělo být osvobození od zaplacení DPH z neuhrazených faktur, úleva na odvodech z mezd zaměstnanců na sociální a zdravotní pojištění nebo zařazení zaměstnanců firem do programu rekvalifikací se stejnou podporou jako pro zaměstnance OKD.

Stát by podle Nováka nyní měl aktivně vstoupit do majetkových struktur OKD. „Jedná se pouze o provozní financování, a to ať už přímo s pomocí státu, nebo vytvoření takové platformy, která by formou tollingu (vnějšího financování) byla schopna zajistit provoz a těžbu,“ řekl hejtman.

Odboráři dneska na jednání sdělili, že pokud nebude výplata za měsíc květen, tak se může stát, že to, co bylo v menším tento týden, kdy zůstali horníci pod zemí, že to může být daleko větší, masivnější,“ řekl Středula. Z Dolu Darkov odmítlo vyfárat několik desítek horníků, kteří protest ukončili poté, co jim zástupci vedení zodpověděli jejich otázky.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že si nedovede představit, co by se dělo, kdyby výplaty nebyly vyplaceny.

Já si myslím, že když to nastane, že to nebude ani v naší režii, že to nejsme schopni ani my zvládnout. To je natolik nebezpečné, že jestli si to někdo dovolí a jestli to nezvládneme, tak to bude obrovský problém,“ řekl. S mzdami za duben, které zaměstnanci mají dostat příští týden, by podle něj neměl být problém, otázka je, jak to bude s výplatami další měsíc.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních.

V insolvenčním návrhu firma uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12.000 lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům pracovníků v navazujících profesích.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).