Byznys
30/06/2023 Petr Sobol

Skupina Promet Group výrazně navýšila tržby, přesáhly 10 miliard

Strojírenská skupina Promet Group má za sebou úspěšný rok. Konsolidované tržby rodinné firmy sídlící v Ostravě loni vzrostly o 22 % na 10,433 miliardy korun.

Agregované tržby firem, které skupina vlastní, dosáhly výše 21,982 miliardy korun. Konsolidovaná EBITDA vzrostla o 41 % na 846 milionů korun. Společnost loni dokončila další významnou strategickou akvizici a zahájila dva projekty modernizace a ekologizace sléváren, jejichž hodnota přesáhne 1,1 miliardy korun. Dokončen byl také proces předání vedení firmy druhé generaci rodiny Materových.

„Máme za sebou rok plný významných událostí s velmi dobrým hospodářským výsledkem. Dařilo se nám růst jak organicky v hlavních oborech našeho podnikání, tak díky jeho rozvoji dokončením akvizice významného chorvatského výrobce nákladních železničních vagónů Đuro Đaković. Nákladově jsme se museli vyrovnat s vysokým růstem vstupů, především energií. I tuto situaci jsme zvládli a navýšili provozní zisk, přičemž naše konsolidované tržby poprvé překonaly hranici deseti miliard korun. V srpnu jsme pak zahájili modernizaci a ekologizaci našich sléváren ve Vsetíně i Kopřivnici, která je významná jak z hlediska využívání nejmodernějších technologií výroby, tak pozitivním dopadem na okolí těchto závodů,“ komentuje výsledky loňského roku Denisa Materová, členka představenstva společnosti Promet Group.

V oblasti lisovaných a svařovaných dílů pro oblast automotive patří společnosti Tawesco a Tawesco Automotive ze skupiny Promet Group mezi přední středoevropské dodavatele. K jejich významným zákazníkům patří například automobilky koncernu Volkswagen Group v čele se Škodou Auto. „Loni se nám dařilo u našich stálých zákazníků a díky dobrým referencím jsme získávali také nové. A to nejen v oblasti automotive, ale také z oblastí zemědělské, lesnické a manipulační techniky, jejichž podíl na výrobě stále navyšujeme,“ říká Margita Rejchrtová, ředitelka kopřivnické společnosti Tawesco. Mezi významné zákazníky z těchto segmentů patří například společnosti John Deere, Linde či Bobcat.

Dařilo se také automobilce Tatra Trucks, která navýšila výrobu na 1326 vozů a díky tomu překonala plánované tržby o deset procent. Své vozy dodává jak pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby a zemědělství, tak také pro zákazníky v oblasti hasičských, záchranných a obranných složek. A to jak v Česku, tak v zahraničí. V loňském roce navíc Tatra vyrobila jubilejní nákladní vůz s pořadovým číslem 10 000 od převzetí automobilky současnými českými vlastníky v roce 2013. Těmi jsou společně skupiny Promet Group a Czechoslovak Group s podíly 35 a 65 procent.

Mezi klíčové skupinové události loňského roku patří dokončení akvizice chorvatského výrobce vagónů pro nákladní dopravu Đuro Đaković. V té od listopadu vlastní skupina Promet Group společně se skupinou CE Industries 82 procent v poměru 35 procent a 65 procent. „Pro tuto významnou akvizici jsme se rozhodli z důvodu dlouhodobého potenciálu železniční dopravy. Očekáváme, že potřeba nových nákladních vagonů bude i nadále růst, a to zejména z důvodu vysokého průměrného stáří současných flotil dopravců a zpřísňujících se norem a technických požadavků, které musejí vagony splňovat. Zároveň odvětví pomáhá i kohezní politika EU, která si i z ekologických důvodů dala za cíl významné navýšení podílu železnice na přepravě zboží,“ popisuje důvody vstupu do nového segmentu Martin Kamarád, finanční ředitel skupiny a člen představenstva Promet Group.

V rámci stavebně-inženýringové divize se společnostem Vamoz a Kofing podařilo realizovat další velké stavební zakázky. Odvětví metalurgie pak bylo ze všech divizí skupiny nejvíce zasaženo zvýšením cen energií. I přes tyto komplikace způsobené jejich nárůstem se podařilo udržet objem zakázek. Hlavní událostí v této oblasti bylo zahájení modernizace a ekologizace dvou slévárenských provozů – vsetínské Promet Foundry a kopřivnické Tatry Metalurgie. Oba projekty v celkové hodnotě převyšující 1,1 miliardy korun. Tím se zařadily mezi největší ekologické modernizace výrobních provozů v Moravskoslezském kraji. Zhruba polovina prostředků byla poskytnuta z fondů Evropské unie. Projekty budou dokončeny ve druhé polovině roku 2023 a pomůžou k více než devadesáti procentnímu snížení emisí těchto provozů a tím ke zkvalitnění životního prostředí v závodech a jejich okolí.

Skupina Promet Group je od svého založení v roce 1992 spojena se jménem svého zakladatele Reného Matery. Ten se po třiceti letech budování firmy, kterou časopis Forbes letos zařadil na čtvrté místo mezi největšími rodinnými firmami v Česku, přesunul z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva Promet Group do čela její dozorčí rady. V představenstvu firmy jsou nyní manželka Hana Materová, dcera Denisa Materová a finanční ředitel skupiny Martin Kamarád. Syn Radim Matera se pak stará o správu rodinných aktiv. „Nastal čas dát prostor našim dětem, aby dál rozvíjeli skupinu Promet Group, kterou jim předávám v pozici významné středoevropské firmy v oborech metalurgie, strojírenství a inženýringu. Jsem rád, že se rozhodli pokračovat v jejím řízení a zachovat tak duch rodinné firmy,“ popisuje René Matera.

„I přesto, že byl rok 2022 nelehkým zejména z důvodu výrazného růstu cen vstupů, podařilo se nám jej ekonomicky zvládnout a dosáhnout velmi dobrého růstu konsolidovaných tržeb i provozního zisku před odpisy EBITDA, která vzrostla o 41 % na 846 milionů CZK. Vedle rozvoje jsme napříč skupinou výrazně investovali také do energeticky úsporných technologií, díky čemuž pokračujeme ve zvyšování produktivity a efektivity naší výroby,“ komentuje výsledky Martin Kamarád, finanční ředitel skupiny a člen představenstva Promet Group. „K loňskému růstu nám pomohl jak organický růst našich společností, tak i nová strategická akvizice společnosti Đuro Đaković. I do budoucna vidíme na trzích, na kterých působíme, další obchodní i akviziční potenciál,“ dodává Kamarád.

Sdílejte článek