Proměny kraje
14/09/2022 Petr Sobol

Soukromý investor chce v Třinci postavit novou čtvrť za miliardu. Podívejte se, jak má vypadat

V Třinci by měla vzniknout nová moderní čtvrť. Jeho plánovanou dominantou se má stát Werk Tower.

Až 160 bytových jednotek různých velikostí, řadové domky se zahrádkami, park, nová školka, dům s pečovatelskou službou, komunitní centrum se službami a možná i nová, dvacetipatrová, dominanta ocelového města - Werk Tower ze železobetonu a oceli.

To vše je součástí projektu s pracovním názvem „Nový BO!REK“. Ta by měla do několika let vzniknout v dnešní lokalitě Nový Borek a změnit tuto část města na zelené a pěkné místo pro moderní život. Majitele pozemku a soukromého investora v rámci příprav zastupuje realitní a developerská společnost BO! Reality a finance. Investiční náklady v plném rozsahu projektu by překročily jednu miliardu korun.

Ambiciózní vizí investora je postavit na svém soukromém pozemku, který koupil od společnosti CPI Byty, několik desítek bytových jednotek. „Nepůjde o luxusní čtvrť, to není našim záměrem. Ceny budou odpovídat tržnímu prostředí v našem regionu a s ohledem na místo, kde by měla čtvrť vyrůst. Těmito novými byty bychom chtěli nabídnout atraktivní alternativu, i z hlediska ceny, ke starým panelovým bytům, které jsou nyní v jiných částech Třince. Část bytů bude určena k prodeji, část bychom pronajímali. Vzniknout by zde měly i parcely pro výstavbu rodinných domů,“ uvedl Michal Pitucha, ředitel BO! Reality a finance.

Město Třinec by mělo být do projektu zapojeno především v rámci příprav na realizaci potřebné infrastruktury a dopravní dostupnosti. Na výstavbu školy či domova s pečovatelskou službou hodlá investor využít možností dotací, i zde by mohlo být město nápomocno svými zkušenostmi. „Město chce podpořit a pomoci soukromému investorovi, jenž hodlá postavit byty pro mladé lidi, kteří by se rozhodli žít v našem městě,“ říká primátorka města Věra Palkovská.

Lokalita se nachází v prostoru mezi současným objektem „Kovosport“ až po objekt střelnice. Stojí zde většinou již neobydlené bytové domy. V současné době probíhají v lokalitě rekonstrukční a sanační práce na některých stávajících objektech, které jsou v nepříliš dobrém stavu. Nyní zde ještě bydlí zhruba 25 občanů.

„Stav některých objektů je žalostný. Z dlouhodobého hlediska je to neudržitelné. Je potřeba udělat v první fázi maximum pro to, aby bydlení pro tyto starousedlíky bylo bezpečné. Postupně jednáme se všemi a všem budou nabídnuty bezpečnější a kvalitnější byty, které máme k dispozici v různých částech města,“ vysvětlil Pitucha a dodal: „Nedaleko místa pro zvažovanou novou čtvrť již nyní rostou nové rodinné domky, takže se pohled lidí na Borek mění. I architekt z Brna, který tvořil vizualizace, byl nadšen pohledem na vrcholky Beskyd. Nová městská část „BO Borek“ by měla rekultivovat stávající lokalitu k lepšímu. Vše by mohlo mít výrazně pozitivní dopad na ceny okolních nemovitostí a vůbec celou lokalitu.“

„Pokud by se to podařilo, změnila by se nevzhledná část města na moderní místo pro život. Na území Třince není mnoho lokalit, kde by mohla taková čtvrť vzniknout. Potřebujeme nové byty pro mladé, školky a domovy pro seniory. Pro město by byl takový projekt finančně a personálně náročný, a proto by byl vnik školky, domova s pečovatelskou službou a nové byty výhodný,“ uvedla Palkovská.

Celý projekt je rozložen do šesti etap. „Na první etapě, která zahrnuje rekonstrukci 24 velkometrážních a již neobydlených bytů s předzahrádkami v západní části lokality, se již pracuje,“ dodal na závěr Pitucha.

Sdílejte článek