Proměny kraje
01/02/2022 ČTK

Tady se život nezastavil. ​V bývalých důlních areálech pracuje více než 3000 lidí

​V bývalých důlních areálech na Ostravsku podniká okolo 200 firem, které zaměstnávají více než 3000 lidí.

Jde hlavně o průmyslové firmy a sklady. Mezi nejúspěšnější areály z pohledu jejich nového využití patří někdejší Důl Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách, kde pracuje v různých firmách přes 1000 lidí. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Diamo Jana Dronská.

Odštěpný závod Odra podniku Diamo se o areály zavřených černouhelných dolů a další činnosti související s útlumem těžby stará už 20 let. "Závod Odra před 20 lety převzal celkem 647 důlních objektů. Zhruba polovinu postupně zlikvidoval, jednalo se o budovy ve špatném stavu nebo o ně nebyl žádný zájem," uvedla Dronská.

Nové uplatnění našlo přes 300 objektů. "Některé se staly turistickou atrakcí, většinu však postupně zaplnily nové podnikatelské aktivity. Závod Odra zároveň pečuje o památkově chráněné objekty, mezi kterými jsou těžní věže i důlní zařízení. Památky postupně opravil, udržuje je a některé pronajímá," uvedla Dronská.

Najít nové uplatnění pro šachetní budovy a pozemky podle ní nebylo snadné. Z těch, které ho našly, převážnou část koupili noví majitelé. Šlo konkrétně o 171 objektů. Čtyři desítky objektů dostaly darem obce nebo Moravskoslezský kraj, například areály Dolu František a Dolu Hlubina.

"Celkem bylo 14 areálů převedeno na nové subjekty a ve správě Diama zůstává 16 areálů, to je 88 objektů, které buď využívá pro své činnosti nebo je pronajímá," uvedla mluvčí.

Mezi firmami působícími v někdejších důlních areálech převažuje strojírenská výroba, stavební činnost, logistická činnost a skladování. Jsou tam ale i dodavatelé pro automobilový průmysl nebo drobní podnikatelé s řemeslnou výrobou, jako jsou třeba čalouníci či zámečníci.

Těžba uhlí v Ostravě skončila v roce 1994. "Díky práci závodu Odra a podpory státu se Ostravsko vypořádalo s útlumem hornictví bez velkých sociálních otřesů a mohlo nastartovat revitalizaci a rozvíjet nové obory podnikání," uvedl ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar.

Kromě správy majetku patří mezi hlavní činnosti závodu, který má sídlo na Dole Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích, čerpání důlních vod. K udržování konstantní hladiny v zatopených dolech slouží dvě vodní jámy - na Dole Jeremenko a na Dole Žofie v Orlové.

"Závod Odra také chrání ostravsko-karvinskou aglomeraci před ohrožením nekontrolovanými výstupy důlních plynů na povrch. Postupně se vybudoval rozsáhlý systém protimetanových opatření," uvedla Dronská. Součástí systému jsou odplyňovací vrty i elektronické monitorovací systémy.

Za 20 let závod Odra uskutečnil i čtyři desítky sanačně-rekultivačních staveb. Mezi největší projekty patří sanace nejrozsáhlejšího ostravského odvalu Heřmanice a sanace ropných lagun po chemičce Ostramo.

Sdílejte článek