Proměny kraje
26/08/2020 Petr Broulík

Tohle je Žena regionu! Vymyslela projekt Iglou, který pomáhá lidem bez domova

​V téhle soutěži žen se jako v soutěžích Miss nerozhoduje, zda je tahle dívka krásnější než ta druhá.

Celostátní soutěž Žena regionu hledá a oceňuje ty ženy, které jsou krásné duchem, odvahou a svými činy. Ty, které například dokázaly uspět a vyniknout v oboru nebo pomoci tam, kde by možná někdo váhal nebo neměl síly.

A to v podnikání, politice a veřejné správě, vzdělávání, vědě a výzkumu, zdravotnictví a charitativní činnosti nebo v umění, kultuře a sportu.

Soutěž Žena regionu se letos koná už pojedenácté a v úterý 25. srpna na půdě Moravskoslezského kraje ocenili organizátoři a hejtman Ivo Vondrák nejúspěšnějších deset žen z celého kraje, které získaly nejvíce hlasů od fanoušků soutěže.

Jedna z nich, které účastníci dali nejvíce hlasů, bude Moravskoslezský kraj reprezentovat v Praze na galavečeru soutěže Ženy regionu, který se koná 12. října v Senátu Parlamentu Ćeské republiky. Ze všech čtrnácti krajských finalistek tam vzejde i absolutní vítězka soutěže Ženy regionu.

Někdy si říkám, že by měla být i soutěž Muž regionu. Ale pak to zavrhnu

Předávání cen se účastnil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Já vždy při této akci opakuji, že tak krásná akce by měla mít protiváhu. Tedy vyhlášovat Muže regionu. Ale pak si vždy řeknu, že ne. Že výjimečnost této události ji dělá neopakovatelnou. Já si nesmírně vážím práce všech žen, které jsou kolem mne. A říkám to jako informatik, protože to je povolání, kde žen bývá vždy hodně málo, pokud vůbec nějaké. Takže jsem rád za všechny ženy, s nimiž můžu pracovat. A někdy mám pocit, že by žen v politice mělo být více,“ bavil přítomné hejtman Vondrák.

Zakladatelka projektu Denisa Kalivodová ze společnosti Prime Communications v Ostravě řekla, že letošní ročník je zvláštní. "Donedávna jsme nevěděli, jestli se budeme moci vůbec s oceněnými setkat a osobně si pohovořit. Ale díky hejtmanovi se to podařilo a musím říci, že dámy, které jsou tady, jsou pro mne pohlazením a povzbuzením. Ve svém volném čase, místo, abyste se věnovaly sobě, věnujete se zlepšením podmínek ve svém kraji, ve svém regionu. A to je neuvěřitelné. Vždycky když si čtu nové a nové příběhy obdivuhodných žen, jste pro mne motivací a pocitem, že mám co dohánět,“ řekla zakladatelka soutěže Žena regionu.

Nominace do této soutěže poslali lidé a ti také poté letos od 16. července do 23. srpna pro deset nominovaných hlasovali. A jak to tedy dopadlo v Moravskoslezském kraji?

Vidět spokojenost lidí, někdy i slzy a dojetí. To za to stojí, říká obchodní ředitelka

Jako první dostala ocenění obchodní ředitelka Radana Brábníková. Je ostravským patriotem a výkonnou ředitelkou společnosti Gamin, která je špičkou ve svém oboru. Ač je vzděláním právnička, v technické oblasti a řízení lidí se pohybuje s lehkostí a velkým entuziasmem.

Mnoho let spolupracuje také se společností Česká cesta, kde měla možnost spolupodílet se na rozvoji zaměstnanců řady významných firem. Je aktivní v  řadě neziskových projektů, je zakladatelkou spolku Zámostníček při MŠ Zámostní v  Ostravě

Nyní například připravuje vznik jógového centra pro ženy v  Ostravě-Muglinově a projekt unikátních prohlídek Ostravy. Kromě profesních kvalit je také maminkou dvou dcer, vášnivou čtenářkou a lyžařkou.

„Člověk si vždy najde čas na věci, když si ho chce najít. Někdy si říkám, že už do dalšího projektu nepůjdu, ale velkou odměnou je nakonec výsledek. Vidět spokojenost lidí, někdy i slzy a dojetí. To za to stojí,“ říká oceněná Radana Brábníková.

Seniorka v penzi šila roušky sousedům, rozveseluje hrou na harmoniku

Další oceněnou ženou byla Libuše Heřmanová. Tato je podle lidí, kteří ji nominovali, ženou s velkým srdcem. Ač je již pár let v penzi, s chutí se vrhá do různých dobročinných aktivit. Je zapojená do celé řady projektů v dobročinné organizaci Adra. V době, kdy jí zemřela maminka, se rozhodla dát svou lásku jiné babičce. Už čtvrtý rok navštěvuje paní Ludmilu v Penzionu pro seniory. Její společnost paní velmi přispívá ke zlepšení zdravotního stavu.

Velkou dávku energie však dává mentálně a fyzicky postiženým klientům sdružení Santé. Už čtyři roky vede společně se svou dcerou v zařízení Mikádo pravidelnou Muzikoterapii. Handicapovaným klientům zpívá a hraje na harmoniku.

Organizuje Benefiční koncerty na pomoc nemocným dětem. Neváhá rozveselit harmonikou nejen pacienty LDN, ale umí pobavit i děti na dětském oddělení nemocnice. V době koronaviru šila roušky nejen pro celou rodinu, ale i sousedům. Fůru roušek ušila pro zdravotníky v zařízení Helios a pro seniory v Havířově. Jejím smyslem života je pomáhat. Ve volném čase se věnuje ochotnickému divadlu a hudbě.

„Vždy mne nakopne, když můžu někomu udělat radost. To mne strašně naplňuje,“ řekla při předání ocenění Libuše Heřmanová.

Vymyslela unikátní přístřešek Iglou pro lidi bez domova

Pavla Klečková je konzultantka a spoluzakladatelka projektu Iglou. Na samém začátku prostě chtěla někomu „někomu pomáhat“. A vybrala si lidi bez domova. Se svým partnerem se seznámili s ředitelem Armády spásy a začali rozdávat teplou polévku. V roce 2018 společně vymysleli, a zpočátku i sami vyráběli unikátní projekt Iglou doma v obýváku.

Jde o nouzový přístřešek pro lidi bez domova, zůstávající z různých důvodů venku v zimě. Tato Iglou se nyní rozšiřují s úspěchem do dalších měst i zemí a doposud jej využilo přes 300 lidí bez domova po celé Evropě. Kromě tohoto speciálního projektu podpořila také vznik Ordinace pro chudé, pomáhá v zajištění již tradiční Vánoční večeře pro lidi bez domova a v době pandemie byla opět tam, kde nejvíce chyběla pomocná ruka – jako dobrovolník v Mobilním denním centru.

„Nejdříve jsme chtěli pomáhat lidem v Africe. Ale pak jsme si s partnerem řekli, proč někam daleko, když pomoc je nutná i tady. A pak jsme četli článek v novinách, že jeden člověk bez domova umrzl v zimě na ulici. Nechápali jsme, jak je to v dnešní době vůbec možné. Nejprve jsme koupili v jednom ostravském bistru pár baget a řekli si, teď je rozdáme. A pak jsme pár hodin hledali lidi bez domova. A našli jsme je,“ vzpomíná na počátky své charitativní činnosti Pavla Klečková.

Propagátorka biopotravin boří mýty o tom, že co je zdravé, není dobré

Další cenu získala Zdeňka Kolláriková, propagátorka biopotravin a kreativního vaření. Má skutečný dar inspirovat a nadchnout a slučovat v kuchyni i zdánlivě neslučitelné. Tvoří pokrmy, které jsou zdravé, ale zároveň krásně vypadají a úžasně chutnají.

Víc než dvacet let boří mýty o tom, že co je zdravé, není dobré. V rámci Moravskoslezského kraje realizovala přínosný projekt k propagaci vaření z bio potravin Zdravý styl. Autorka originálních receptur vydala kuchařku Moje BIO pochoutky.

Produkuje vlastní značku sušenek z vybraných bio surovin. Ač vaření není její původní profesí, provázelo ji přirozeně, protože vařila svým čtyřem dětem a kvalita jídla byla a je pro ni podstatná.

„Trápilo mne, když jsem nemohla dát dětem to nejlepší. Proto jsem začala kupovat biopotraviny, vařit je, vymýšlet recepty pro rodinu nebo přátele. Všichni říkali, že jsem střelená, ale když jsem donesla dorty nebo koláče nebo salát na nějakou sešlost, všichni se s dětmi tahali o poslední sousta,“ říká Zdeňka Kolláriková, která dodnes netušila, kdo ji do soutěže nominoval.

Je málo žen v politice i v manažerských pozicích, řekla Renáta Valerie

Paní Renátu Valerii Nešporek jen tak odpočívat neuvidíte. Při dokončování doktorátu na Vysoké škole báňské byla již několik let aktivní v oblasti financí v ŽDB Bohumín a současně jako předsedkyně dozorčí rady Nadačního fondu prevence zdraví a Hutnické zdravotní pojišťovny.

Mnoho let působila jako prorektorka Vysoké školy podnikání v Ostravě a souběžně plnila funkci revizorky Nadačního fondu podnikavostí k prosperitě. Přes tři roky vedla příspěvkovou organizaci Kulturní zařízení Ostrava – Jih, které v jejích rukou vzkvétalo, bylo oceněno Národní cenou ČR za společenskou odpovědnost a její speciální odnož Senior point získal i ocenění za nejrychlejší rozjezd a nejkvalitnější doprovodné služby.

Své studium a um využívá již téměř osm let na podporu žen podnikatelek i pro charitativní činnost. Ve volném čase Renáta Valerie ráda objevuje krásy života, věnuje se studiu malby a miluje vše, co k módě a kráse patří.

„Je to můj životní styl. Nyní se věnuji se hlavně podpoře podnikání žen. Ale značnou překážkou je málo odvahy u žen. Proto je možná méně žen v politice nebo manažerských pozicích a možná i méně žen přihlášených do podobných soutěží,“ řekla oceněná.

Operní pěvkyně založila pěveckou soutěž Hlas Slezska

Další Ženou regionu je operní pěvkyně a učitelka zpěvu na ZUŠ Ilona Rédlová, dvojnásobná držitelka ceny opavské Thálie. Byla dvakrát oceněna městem Krnovem a v oblasti kultury a vzdělávání. Hlavní přínos Ilony Rédlové regionu plyne jednoznačně ze založení československé pěvecké soutěže Hlas Slezska, která je skvělou příležitostí pro mladé talentované zpěváky.

Soutěžící mají možnost se ukázat renomovaným českým a slovenským umělcům i významným hudebním producentům. Jde o jedinou soutěž svého druhu v celé ČR a SR. Dává příležitost talentovaným zpěvákům nejen v klasickém zpěvu, v populárním zpěvu, v komorním zpěvu, ale také v rappingu. Propojuje také klasický zpěv s populárním. Ilona Rédlová byla v letech 2006 až 2015 sólistkou opery ve Slezském divadle v Opavě, ve svém repertoáru má mnoho operních a operetních rolí, v roli Kostelničky v opeře Její pastorkyňa koncertně vystupuje nejen v u nás, ale i v zahraničí.

„O zpívání a hudbu je u dětí obrovský zájem, ale mrzí mne, že je menší zájem o obor klasický zpěv. Proto jsem založila soutěž Hlas Slezska, kde tento klasický zpěv propojujeme s populárem,“ řekla Ilona Rédlová.

Pomáhá onkologicky nemocným dětem. Založila stránku Na jedné lodi

Další oceněnou Ženou regionu je Vanda Šlosarčíková, která se na základě svých osobních zkušeností rozhodla věnovat svoji podporu Dětskému hemato-onkologickému oddělení FN Olomouc. Třeba výrobou adventních věnců profesionálními floristy přímo v prostorách kliniky. Paní Vanda poskytuje materiál, zajišťuje organizaci a pozvané floristy.

Pro kliniku a její malé pacienty pořádá i mnoho dalších akcí, které mají za účel poskytnout rodinám vážně nemocných dětí rozptýlení, oddych i zábavu a začlenění. Ať už jsou to návštěvy zvířat na dětských táborech, dražby, proměny s vizážisty a kadeřníky.

Paní Vanda dokáže dopřát dětem a jejich rodičům alespoň jeden den ve světě, který jinak nemají šanci poznat. A zařídí vše včetně dopravy hendikepovaných pacientů. Má na „svědomí“ FB stránku „Na jedné lodi“, která již pátým rokem kuje pikle na podporu malých „školáčků“.

Ta má skupina asi 950 lidí, kteří podporují její nápady a pomáhají je realizovat. Třeba návštěvu zákulisí veterinární kliniky, návštěvu zákulisí Národního divadla, den v kovárně či návštěvu ušlechtilých koček na táboře.

„Od smutku, který přinášejí onkologické nemoci, se odpoutat moc nedá. Jsou součástí života a tak je třeba je brát. Říkají mi maminky, jaké to je, když jim lékař sdělí, že je jejich dítě takto nemocné. Jak se jim během pár minut změní život o tisíc stupňů,“ říká Vanda Šlosarčíková.

Tlumočí pro neslyšící v televizi, pro mnohé z nich je zářivé sluníčko

Pavlína Zarubová, poslední žena, která si pro ocenění přišla, je už dva roky ředitelkou ostravského Centra služeb pro neslyšící a nedoslýchavé. Problematice komunikace osob se sluchovým postižením se věnuje přes třicet let, vyučuje jako externista na Ostravské univerzitě. Pracuje také jako CODA tlumočník. Vidět je asi nejvíce v televizních pořadech České televize – Události regionu nebo Sama doma, kde tlumočí do znakového jazyka.

Pro mnohé neslyšící je takové zářivé sluníčko, díky kterému mají šanci porozumět zase o něco více okolnímu, mluvenému, světu. Zařizuje ale i zdarma přednášky, besedy. Pavlína Zárubová vede tým vstřícných tlumočnic, je hrdou mámou dvou dětí a vdaná bezmála třicet let. Miluje hory, moře i přírodu a práci jak s kolegy, klienty i veřejností. Buduje vztahy celý život, protože věří, že to má smysl.

„Jsem slyšící dítě neslyšících rodičů. Naučila jsem se mluvit až v pozdějším věku. A když se mne lidi ptají, kdo mne to naučil, tak říkám rodiče. Protože už jako dítě bylo málo pořadů pro neslyšící. Byla to hrozná díra v systému. Dnes se toho v tlumočení pořadů pro neslyšící hodně změnilo, média tlumočí a titulkují a chtěla bych za to poděkovat,“ řekla Pavlína Zarubová.

A kdo pojede reprezentovat Moravskoslezský kraj na galavečer soutěže Žena regionu do Prahy a má šanci se tam stát absolutní vítězkou? Je to Pavla Klečková, která vymyslela unikátní přístřešek Iglou pro lidi bez domova!

Sdílejte článek