Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Byznys

U soudu v Ostravě se dnes sejdou věřitelé OKD. Co bude s podnikem dál?

U krajského soudu v Ostravě se dnes sejdou věřitelé těžební společnosti OKD, která je od loňska v úpadku.

Budou schvalovat znalecký posudek oceňující majetkovou podstatu firmy, zprávu insolvenčního správce Leeho Loudy o jeho dosavadní činnosti nebo projednávat dosavadní reorganizaci podniku.

„Primárně jde o schválení znaleckého posudku. Podle mě není kontroverzní v jakémkoliv ohledu a nevím o tom, že by byl nějak napadán, že by někdo čekal něco výrazně jiného, než posudek říká,“ řekl Louda.

Na schůzi možná zazní informace o nabídkovém procesu při hledání strategického investora, kterého OKD pro reorganizaci potřebuje.

OKD ale musí příští týden předložit reorganizační plán, a tak je možné, že do té doby žádné informace týkající se hledání investora zveřejňovat nebude.

Firma v březnu oznámila, že žádného vhodného investora nenašla. Ministerstva financí a průmyslu se poté dohodla, že OKD koupí za 80 milionů korun státní podnik Prisko, kterému bude s útlumem dolů pomáhat státní podnik Diamo.

Portál Euro ve středu upozornil na to, že se proti této dohodě ohradila americká společnost Alcentra, která chtěla za OKD dát více než 500 milionů korun a nyní zvažuje mezinárodní arbitráž.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti.