Byznys
12/10/2023 Petr Broulík

V Ostravě otevřela Organica, moderní kancelářský komplex za miliardu a půl

Foto: Petr Broulík

Stavba nevšedního kancelářského komplexu Organica, která stojí mezi Novou Karolinou a Trojhalím, je u konce.

Organica nemá prakticky žádné pravé úhly. Všechny stěny se v ní spojují do jednoho středu v centru atria. Dokonce ani parkovací čáry v podzemní garáži pro více než 300 aut nejsou rovnoběžné.

Ve středu budovu, ve které už má asi 80 procent prostor své nájemníky, otevřeli zástupci majitele, tedy české developerské společnosti Contera. Slavnostního otevření se zúčastnili také představitelé skandinávské společností Tietoevry, největšího nájemce v budově,a předního hráče na poli digitálních služeb a softwaru.

Primátor stříhal pásku v papučích

Svůj kousek slavnostní pásky před vchodem do neobvyklé a pozoruhodné budovy přestřihli i hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a primátor Ostravy Jan Dohnal, který pobavil přítomné tím, že přišel v bílých papučích. „Omlouvám se, ale dnes je papučový den,“ usmál se, když se hosté zaměřili na jeho papuče s nápisem Doma.

Budova Organica platí jednoznačně za jeden z nejvýraznějších projektů celého Moravskoslezského kraje a v současnosti usiluje o architektonické ocenění. Kolemjdoucí mohou využívat její atrium s lavičkami vybavenými USB, kavárnu nebo fitcentrum.

„Organica je pilotním projektem administrativního developmentu Contery. Přistoupili jsme k němu zodpovědně a zvládli jej velmi dobře,“ říká Martin Budina, projektový ředitel české developerské společnosti Contera.

Do Organicy se nastěhovala velká severská IT firma

Výkonný ředitel společnosti Contera Dušan Kastl řekl, že výjimečná lokalita nové Karoliny, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura. jsou podle něj největším lákadlem pro zákazníky a klienty. „Kardinálním klientem budovy je severská IT firma Tietoevry, která v Organice zaujímá přibližně dvě třetiny budovy,“ řekl výkonný ředitel Contery.

Firma Tietoevry začínala v Ostravě v roce 2004 s padesáti zaměstnanci a od té doby se její ostravská „pobočka“ rozrostla na největší centrum Tietoevry v Evropě.

„Přesun do Organicy představuje důležitý krok ve vývoji naší společnosti. Budova Organicy reflektuje aktuální trendy pro hybridní způsob práce a poskytuje potřebný komfort pro naše zaměstnance. Proto jsme se rozhodli přestěhovat do nejmodernějších prostor v centru Ostravy,“ řekl country lead za Tietoevry Czechia Petr Lukasík.

Contera se v Ostravě dosud soustředila hlavně na development průmyslových parků. „Město je také důležitým obchodním uzlem ve střední Evropě a součástí aglomerace s několika miliony lidí. Jsme rádi, že jsme s Organicou k tomu rozvoji přispěli,“ doplnil výkonný ředitel Kastl.

Contera s městem Ostrava spolupracuje dlouhodobě na více projektech. Jako příklad dobré spolupráce lze uvést výstavbu v rozvíjející se průmyslové zóně Hrušov.

Organica je příkladem odpovědného přístupu soukromých investorů

Primátor Ostravy Dohnal řekl, že Organica je nádherná budova. „Takové projekty potřebujeme, abychom posouvali Ostravu tím správným směrem. Dobu přerodu Ostravy z hornického města máme za sebou a musíme se dívat dopředu. Dlouho jsem se pohyboval v oblasti developu a realitní činnosti a dobře vím, že Ostrava opravdu dlouho trpěla tím, že jí investoři nevěřili, nechtěli sem chodit a nechtěli tady stavět. To se zlomilo a věřím, že do Ostravy boudou přicházet další a další investoři,“ uvedl.

Organica je podle primátora skvělým příkladem odpovědného přístupu soukromých investorů k místu, ve kterém působí. „Jednak je zde úspěšná světová IT firma, která s městem spolupracuje i na jeho rozvoji, a společně s ní developer, který postavil moderní, ekologickou a zajímavou budovu. V obou případech jde o významné počiny,” konstatoval Dohnal.

Výstavba Organicy započala v červenci roku 2021, Tietoevry ji převzal letos v srpnu. „Projekt byl celkově náročný o to více, v jaké době vznikal. V roce 2022, po ruské invazi na Ukrajinu, jsme se museli potýkat s bezprecedentním a skokovým nárůstem cen stavebních materiálů a zároveň jejich nedostatkem. Podobné to bylo s lidskými zdroji. Přesto přesně čtyřiadvacet měsíců po zahájení stavby stojíme ve zkolaudované budově,“ zdůraznil projektový ředitel Budina s tím, že celý projekt vyšel přibližně na 1,5 miliardy korun.

Má chytré telefony, fotovoltaiku a inteligentní vzduchotechniku

Organica nevyrostla na zelené louce, ale spolu s okolními objekty zaplnila místo po bývalé koksovně Karolina. „Jedná se tedy o finální fázi revitalizace obrovského brownfieldu v samotném centru třísettisícového města. Kdysi těžký průmysl, dnes obchodně-administrativní centrum doplněné o rezidenční funkci. Proměna celého území v porovnání s minulostí je zcela zásadní,“ komentoval Budina.

S tím jdou ruku v ruce rovněž moderní technologie Organicy a zejména její ohleduplnost k životnímu prostředí. „Budova disponuje vlastní aplikací pro chytré telefony, která spojuje uživatele objektu a usnadňuje jim tak fungování v Organice. Na střeše zase najdete fotovoltaickou elektrárnu zajištující částečnou energetickou soběstačnost, což nebývá pro tento typ objektů zvykem. Zeleň je zavlažována pomocí dešťové vody. Nesmíme zapomenout na vzduchotechniku s inteligentní distribucí čerstvého vzduchu, která díky čidlům posílá vzduch primárně tam, kde jsou lidé, a kde je ho tím pádem potřeba. V neposlední řadě se budova pyšní prestižním certifikátem BREAAM na úrovni Excellent, jenž podtrhuje její šetrnost k životnímu prostředí,“ shrnul Budina.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek