Vše odstartovala náhoda. Norské školní batohy Beckmann jsou v Česku už 10 let
Představte si to: starší školní batoh v sekáči, který září jako poklad. Kdo by tušil, že právě tento nález spustí lavinu událostí a zrodí se nový příběh. Přesně to se stalo rodině Strýčků z Ostravy.
Bylo to před deseti lety, kdy dcera Bára, tehdy prvňáček, dostala od své babičky jedinečný dárek – batoh značky Beckmann, který babička Oli koupila v sekáči. Původně jako batoh na hory a výlety. Ovšem rodiče, Jiří a Dana, byli okouzleni jeho kvalitou a designem. Pořádné překvapení ale teprve přišlo, když zjistili, že tuto norskou značku v Česku nikdo neprodává. Rozhodli se tedy firmu Beckmann „najít“ a oslovit.
.
„Čekali jsme na odpověď. A byli jsme šťastní, že firma Beckmann se spoluprací souhlasila,“ usmáli se manželé. „V té době jsme již v Ostravě provozovali rodinné zábavní centrum Jojopark, které bylo oblíbeným místem pro rodiče s dětmi. Tam jsme také začali školní batohy Beckmann prodávat. Vybrali jsme všechny své úspory i karty a objednali jsme první zboží. Jednu paletu,“ dodali.
Nevzdali se
Značku Beckmann nebylo v té době snadné nabízet, protože ji nikdo neznal. Cena navíc byla vyšší, manželé Strýčkovi se ovšem nevzdávali. Kvalita a design batohů po nějaké době zvítězila, o batohy se zvýšil se zájem a obchod postupně rostl.
První prostory k provozu e-shopu měl Zdravý batoh v Ostravě–Hrabůvce o velikosti 30 metrů čtverečních. Firma postupně kráčela nahoru a rostla, a tak bylo potřeba prostory zvětšovat, aby bylo možné narůstající zboží kde uskladnit. Práce měli Strýčkovi tolik, že museli přenechat Jojopark a začali se naplno věnovat značce s batohy, do které vložili veškeré své úsilí.
Letos Zdravý batoh slaví deset let. Ke kulatinám si Strýčkovi „nadělil“ novou kancelář a sklad o velikosti 500 metrů čtverečních v Kunčičkách, ve kterém mají zázemí pro e-shop. Zároveň se sem přesune i kamenná prodejna, kterou manželé dosud provozovali v Hrabůvce.
Inspiruje je skandinávský styl
V dobách, kdy manželé Strýčkovi začínali, nabízeli norské batohy i do českých velkoobchodů. Tehdy o ně – vzhledem k vyšším cenám – nebyl moc velký zájem. „Dnes nám ale z prodejen volají sami, všichni se na batohy ptají. Lidé už vědí, že je to špička. Prodejny si vybíráme, abychom zachovali kvalitu prodeje. Máme své partnery v Praze, Brně a dalších městech“ řekl Jiří.
Foto: Vladimír Pryček
Ostatně, Strýčkovi jsou, stejně jako norský Beckmann, rodinnou firmou. Zřejmě i proto k sobě obě společnosti mají tak blízko a jejich spolupráce funguje skvěle.
Jiří se stará především o marketing, reklamu a velkoobchod. Danka má na starost obchodní záležitosti, sklady či objednávky zboží. Syn Radim vytvořil celý e-shop, řeší grafiku, správu webu, komunikaci v angličtině, ale i reklamu a marketing.
Rodina, která žije v Brušperku, si stojí za tím, že batohy Beckmann jsou absolutní světovou špičkou. „Díky dokonalému ergonomickému zádovému systému s hliníkovou výztuhou skvěle sedí a pohodlně se nosí. Taky ideálně rozkládají zátěž a dávají dětem více svobody a pohodlí při nošení,“ popsal Jiří batohy, které mají i spoustu vychytávek: například placky, které si děti mohou i vyměňovat, kapsu s obrázkem, který se dá schovat, pláštěnku nebo taky prostor pro další přídavný batoh, kde si děti mohou dát věci třeba do kroužků. Obsahují i spoustu reflexních prvků a jsou lehké, což je (nejen) pro malé děti důležité. „Všechny batohy balíme ekologicky do papíru,“ dodala Danka.
Dana Strýčková. Foto: Vladimír Pryček
Beckmann se specializuje především na batohy pro prvňáčky, jeho celková nabídka je ale daleko širší. „Batohy pro prvňáčky jsou určeny pro 1. až 3.třídu. Máme i batohy pro větší děti, stejně jako pro dospěláky nebo pro volný čas. Sami to vnímáme – začínali jsme s prvňáčky a teď už u nás nakupují celé rodiny,“ prozradili manželé, kteří spolu tráví spoustu času. „Jsme na to zvyklí, je nám takto dobře,“ usmála se Dana.
Lidé si za kvalitu připlatí
Batohy ze severu jsou sice dražší, lidé už jsou ovšem ochotni si za kvalitu zaplatit. „Ale nebylo to tak vždy, trvalo to zhruba pět let. Nebyla to jednoduchá cesta,“ uznala Dana. Nejlevnější batoh Beckmann v Česku stojí okolo 2500 korun, ten nejdražší je zhruba o dvě tisícovky dražší.
Foto: Vladimír Pryček
Norský Beckmann vyváží své batohy do 29 zemí světa, u nás jeho jméno šíří právě Strýčkovi. Zdravému batohu pomohlo i období covidu: „Báli jsme se, jaké to bude. Přeci jen, děti nechodily do školy. Ale tím, že bylo všechno zavřené, lidé nakupovali na internetu a tím jsme získali zase nové zákazníky.“
Stále mohou růst
První batoh pro dceru, kteří Strýčkovi získali, mají vystavený ve své kanceláři. Přestože je starý už 25 let, je propracovaný a stále vypadá velmi zachovale. A taky má typické Beckmannovské rysy. „Beckmann svůj styl batohů moc nemění,“ poukázal Jiří na kousek, který rodinu navedl k úspěšnému podnikání. „Měli jsme vysoké cíle. Věděli jsme, že máme kvalitní produkt, který se bude prodávat, ale že se dostaneme až tam, kde jsme teď, to nás tehdy nenapadlo. Byla za tím však spousta práce,“ zavzpomínal. Co by se však stalo, kdyby se před lety norské batohy v Česku nechytly? „To nevíme, možná bychom zůstali v Jojoparku. Na začátku jsme čekali i týden na první objednávku, pořád jsme to sledovali. Zhruba po sedmi letech jsme už vydělali i peníze navíc a mohli jsme začít investovat do dalších věcí,“ přiznal Jiří.
Norské batohy se pro rodinu Strýčků staly nejen obchodem, ale i životním stylem. Kdo by přitom řekl, že jediný batoh ze sekáče může změnit osud celé rodiny… Ale pro Jirku, Danku a Radima to byla ta pravá karta, na kterou vsadili, a vyhráli.
Syn Radim Strýček. Foto: Vladimír Pryček
„Začali jsme s jednou paletou, teď ročně prodáváme desetitisíce batohů. Je to prostě týmová práce. Velký přínosem je syn Radim, jenž vytvořil e-shop zdravybatoh.cz, řeší také marketing, reklamu a tuto práci zvládá skvěle. I dcera Barča, která zatím studuje, se zapojuje a brigádně balí batohy. Máme také výborný tým zaměstnanců, na které se můžeme spolehnout. A navíc pořád máme prostor růst. V nových prostorách haly se nám otevírají další možnosti, o nichž teď ještě ani nevíme,“ uzavřeli Strýčkovi.