Společnost
31/03/2023 Petr Sobol

V Ostravě startuje festival udržitelné módy. ReFashion nabídne výstavy i workshopy

V pátek 31. března v Ostravě odstartuje festival udržitelné módy. ReFashion. Letos potrvá celý měsíc.

Před deseti lety, 24. dubna 2013, došlo k pádu oděvní továrny Rana Plaza v Bangladéši. Jako přímá reakce na tuto tragédii vznikla mezinárodní iniciativa Fashion Revolution, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké jsou jeho negativní dopady. Na tuto iniciativu v Ostravě navázal festival udržitelné módy ReFashion.

Hlavní organizátoři, Černá louka a Trojhalí Karolina, do projektu opět zapojili několik organizací a projektů, kterým jde o osvětu týkající se módního průmyslu. V rámci ReFashion se tak uskuteční výstavy, workshopy i akce věnující se recyklaci, upcyklaci, vlastnoručně vyráběným produktům a bio nebo ekologickým materiálům.

ReFashion odstartuje dvoudenním festivalem ReFashanda, který se odehraje 31. 3. a 1. 4. v pavilonu A na Černé louce. Nabídne spoustu zajímavých prodejců, bohatý doprovodný program v podobě přednášek, besed a módních přehlídek, ale také workshopy, kde se návštěvníci přiučí řemeslům a tradičním textilním technikám. Součástí ReFashandy je také Regionální tržiště s produkty a výrobky regionálních firem a organizací zaměřených na gastro a rukodělné výrobky.

Do ReFashion se zapojil rovněž Slezskoostravský hrad, a to výstavou ECO? Český design směrem k udržitelnosti. Od 1. 4. do 31. 5. bude k vidění několik produktů, na kterých je znázorněno, co tak skloňovaná udržitelnost znamená a zda jsou výrobky opravdu vyráběny s citem k udržitelnosti a šetrně, nebo jde o pouhý marketing.

JE to BAZAR, ostravský secondhand s retro a vintage zbožím, se do ReFahion také zapojí. Jeho zákazníci mohou vytvořit z kousků, co se v obchůdku nachází, outfit, odprezentovat ho a vyhrát poukazy na nákup. Fantazii se meze nekladou.

Součástí ReFashion je také OMFORM – móda, interiérové doplňky a přírodní design z veganské kůže. V komunitním centru Makovice v Ostravě-Porubě se pod jejich záštitou uskuteční swap a workshop s přešíváním – 14. a 15. dubna. O pár dní později, 24. dubna, workshop v přešívání realizují také v Sekáči Zábřeh.

Swapuj a šij je jarní šňůra swapů konajících se v Trojhalí Karolina. První termín se uskuteční ještě v rámci ReFashion, a to 26. dubna od 16 hodin. Kouzlo výměny oblečení mohou návštěvníci objevovat také 21. 5. a 28. 6.

Že je důležité umět se o naše oblečení starat a jak, to se dozví návštěvníci workshopu Správná péče jako základ luxusního šatníku 27. dubna na Loděnici!!!, který pořádá organizace PURPLY.

A mezi organizace zapojené v ReFashion se řadí také Galerie výtvarného umění Ostrava. 29. dubna hostí akci Přines, vyměň a přešij, na kterou je možné donést oblečení, které už lidé nenosí a jim líto ho vyhodit. Někomu se třeba bude hodit. Kousky, které potřebují lehké opravy, zájemcům pomůže zašít Vendula Benešová.

Sdílejte článek