Kultura
23/09/2020 Jaroslav Baďura

V Ostravě vzniká monumentální nástěnná malba umělce M-CITY

Skok, to je název muralartové malby, kterou bude v Ostravě v následujících dnech realizovat umělec Mariusz M-CITY Waras.

Ve spolupráci s kurátorkou Alexandrou Krolikovou vytvořili návrh malby, která má zdobit slepou fasádu domu č. p. 45 v proluce na ulici Nádražní v centru města.

Za týden se tato stěna domu v ostravské Nádražní ulici změní k nepoznání.

Mural art je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru.

A právě vizuální estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá mimo jiné i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší problematiku reklamního smogu a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklamního sdělení.

Neznamená to, že každá volná plocha ve městě má být využita pro mural art, ale umělecká malba může být dočasným zlepšením situace a to například na slepých fasád v prolukách, které nemohou být ihned zastavěny.

Při práci na návrhu a skice muralartové malby, která se bude realizovat postupně v termínu od 23. 9. do 30. 9., se umělec M-City a kurátorka Alexandra Krolikova inspirovali vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou a městskými legendami a příběhy.

"Snažili jsme se nahmatat puls města, odhalit jeho osobní rytmus a kouzlo. Jedním ze zásadních úkolů bylo najít určitý symbol, metaforu, něco srozumitelného a blízkého každému občanovi - nikoliv nasadit zde cizí věc, ke které nikdo nemá vztah. Hledali jsme tajné znamení, pochopitelné pro všechny obyvatele Ostravy, společný kulturní kód. Malba v sobě ponese alegorii, metaforu a estetiku urbanismu, zaměřenou na unikátnost Ostravy a její příběhy,“ dodává kurátorka Alexandra Krolikova.

Tato malba může také otevřít debatu nad pořádáním pravidelných muralartových akcí ve městě.

Umělec: Mariusz M-CITY Waras

Narozen v roce 1978 v Gdyni v Polsku. Malíř, grafik, ilustrátor, kurátor současného umění a cestovatel. Absolvent grafického oddělení Akademie výtvarných umění v Gdaňsku.

Od roku 2015 působí jako profesor na Fakultě malířství a nových médií na akademii umění ve Štětíně, kde provozuje vlastní malířské studio street artu.

Mezi jeho úspěchy patří několik set nástěnných maleb v rámci projektu M-City, desítky kolektivních a personálních výstav v Polsku a zahraničí.

Hlavním motivem jeho tvorby je městská krajina a fascinace průmyslovou architekturou. Jeho realizace sahají od malých plakátových forem po nástěnné malby velkého formátu, často přesahující několik stovek metrů čtverečních.

Ve své tvorbě používá unikátní techniku šablonové malby (stencils) – speciální šablony, obvykle vystřižené z lepenky nebo silné fólie, kterou položí na natřený povrch a poté pokryje barvou.

Díla od M-City lze vidět ve Varšavě, Berlíně, Paříži, Sao Paulu, Rio de Janeiru, Bolzanu, Londýně, Bogotě, Tokiu, Istanbulu, Melbourne, Tchaj-wanu a dalších světových metropolích.

Sdílejte článek