Nejnovější zprávy: Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl Kam dnes na oběd? Do Los Capolitos na burrito nebo quesadillu!

Byznys

Vítkovice Steel se loni dostaly do ztráty 1,68 miliardy korun

Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel, která produkuje válcované výrobky z oceli, se po předloňském zisku 191 milionů korun dostala loni do ztráty 1,68 miliardy korun.

Podle firmy byl rok 2018 složitý, ale po řadě racionalizačních opatření, snížení výrobních nákladů a zvýšení efektivity výroby očekává pro rok 2019 opět kladné hospodaření. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (ukazatel EBITDA) firmě z 421 milionů klesl na loňskou ztrátu 341 milionů korun. Tržby ale společnosti vzrostly, z 8,75 miliardy korun v roce 2017 na 9,4 miliardy korun v roce 2018.

"Rok 2018 proběhl ve znamení velkých změn a turbulencí na světovém trhu. Ty zasáhly i ocelárenský průmysl. Dokázali jsme na situaci flexibilně reagovat, máme nadále respekt a renomé spolehlivého partnera a prosperující společnosti," uvedl předseda představenstva Dmitrij Ščuka.

Vítkovice Steel jsou největším výrobcem ocelových plechů v České republice. Firma je v Česku jediným výrobcem štětovnic, které se používají především při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest, a jedním ze dvou výrobců v Evropské unii.

Předseda představenstva uvedl, že ceny bram (polotovarů) byly v minulém roce vysoké. "Současně ale ceny plechů zůstaly ve stejné rovině, což vedlo ke snížení ziskovosti," uvedl Ščuka.

Především produkci štětovnic podle něj negativně zasáhl negativní vliv importu z Číny. Důsledkem byl prudký propad poptávky a cen, což ve firmě vedlo k odstávkám na těžké profilové trati a snížení výroby štětovnic.

"Ochranná opatření EU směřující ke snížení dovozu štětovnic za dumpingové ceny přišla bohužel pozdě a nedokázala zvrátit nepříznivý trend v daném roce. Ochranná opatření se však konečně projevila ke konci roku 2018 a nastartovala pozitivní trend pro rok 2019," uvedl Ščuka.

Vítkovice Steel mají přes 900 zaměstnanců. Více než 60 procent produkce loni firma exportovala, přičemž přes 98 procent vyvezených výrobků putovalo na trhy EU. Její výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, strojírenství, při stavbě lodí, výrobě tlakových nádob nebo stavebních strojů.

Firma patří skupině soukromých investorů skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.