Nejnovější zprávy: Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

Společnost

Vlna solidarity pomohla pěstounské rodině po otravě oxidem uhelnatým

V pěstounské rodině z Hlučína - Rovnin, ve které se intoxikovalo 9. ledna třináct lidí, už jsou všichni v pořádku a rodina teď topí novým moderní kondenzačním plynovým kotlem. Pomohli lidé a firmy z Hlučína i okolí.

Oxid uhelnatý začal unikat v rodinném domě na Rovninách pravděpodobněv sobotu 9. ledna v brzkých ranních hodinách. Rodinu zachránila třináctiletá Kristýnka, která si všimla, že její devítiletá sestřička Natálka cestou na záchod omdlela. Dívka hned zburcovala celý dům.

Přivolaní záchranáři zjistili únik plynu. Nejméně zasažená byla babička Ludmila s nejmladší, šestiletou Kačenkou, které spaly v přízemí. V rodinném domě zasahovalo několik záchranářských týmů i hasiči, kteří hned po příjezdu naměřili zvýšené koncentrace nebezpečného plynu.

„Hasiči po příjezdu na místo měřili koncentraci oxidu uhelnatého, vypnuli hlavní uzávěr plynu a odvětrávali celý dům,“ řekl mluvčí hasičů v Moravskoslezském kraji Petr Kůdela.

Záchranáři pak převezli sedm dětí ašest dospělých do Městské nemocnice Ostrava. Někteří z nich včetně šesti dětí prodělali léčbu v hyperbarické komoře, která snižuje koncentrace oxidu uhelnatého v krvi.

Po návratu z nemocnice neměla rodina vyjma krbu v přízemí dům čím vytápět a chyběl ohřev vody. Babička Ludmila Sedláčková, která má spolu se svým mužem v pěstounské péči sedm dětí, původně nechtěla po přestálé hrůze o plynovém kotli už ani slyšet, přestože ty jsou při pravidelné údržbě bezpečné. Také okamžitě zakoupila hlásič kouře, který rodina nainstalovala v obývacím pokoji.

Pomoc rodině organizoval starosta města Pavel Paschek, v zoufalé situaci se k rodině zachovala mimořádně vstřícně celá řada lidí a firem. Marcel Kaleta z Hlučína, který obchoduje se dřevem, byl ochoten okamžitě zdarma poskytnout topivo do krbu.

Na Rovniny přijel Roman Duda z opavské firmy IVT / GT Energy, která chtěla do domku věnovat tepelné čerpadlo na ohřev vody. Bohužel se tato varianta ukázala jako technicky nevhodná. Nakonec se řešení ujala hlučínská společnost Gass Eko.

„Nabídli jsme rodině, že jejich atmosférický plynový kotel nahradíme zcela bezpečným, kondenzačním,“ vysvětlil majitel firmy Martin Plaček. Už další sobotu se kotel montoval, navíc pracovníci firmy upravili komín na odvod spalin, zajistili revizi a připojení plynu. Byl nejvyšší čas, hned o dalším víkendu přišly mrazy, ale to už se v domku na Rovninách příjemně topilo.

„Musím všem moc poděkovat za pomoc. Úžasní byli záchranáři i hasiči. Moc nám pomohl starosta Hlučína Pavel Paschek. A velkým překvapením a podporou pro mě byly i reakce firem. Třeba společnost Right Power nám nabízela roční dodávku plynu a elektřiny zdarma. Nakonec se naštěstí ukázalo, že situaci zvládneme,“ prohlásila Ludmila Sedláčková.

Město rodině nabídlo bezúročnou půjčku, ale protože Gass Eko veškeré práce poskytlo sponzorsky, částku za kotel Sedláčkovi nakonec zvládli uhradit z vlastních prostředků.

„Celý život jsme s manželem pracovali, tak nechceme, aby nám někdo dával něco zadarmo. Jsou jistě lidé, kteří pomoc potřebují více než my. Ovšem zvlášť v prvních chvílích, kdy jsme byli z toho všeho vyděšení a nevěděli jsme si rady, nás taková solidarita moc povzbudila,“ doplnila Ludmila Sedláčková.