Byznys
24/07/2023 ČTK

Výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na sebe dal insolvenční návrh

​Výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku na sebe podal insolvenční návrh.

Uvedl v něm, že je v platební neschopnosti a není schopen plnit své závazky. Podle serveru e15.cz slezská průmyslová společnost, která je vlastněná ruským kapitálem a je dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny Dukovany i Temelín, neustála protiruské sankce.

V insolvenčním návrhu společnost MSA uvedla, že k 31. květnu celková výše jejich závazků přesahovala 823 milionů korun a že letos do konce května byl výsledek jejího hospodaření záporný. Společnost uvedla, že její jediný akcionář se pokusil úpadek zvrátit mimo jiné prodejem 100 procent akcií a vstupem nového investora. Finanční analytický úřad (FAÚ) jí to ale kvůli sankcím nepovolil.

Sortiment MSA tvoří kulové kohouty, šoupátka, zpětné klapky, ventily nebo speciální armatury pro klasickou i jadernou energetiku nebo pro chemický průmysl. Společnost 90 procent své produkce exportuje. MSA má více než 250 zaměstnanců. V poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2020 firma uvedla, že její tržby přesáhly miliardu korun a její hospodaření skončilo ztrátou více než 32,7 milionu korun.

Server e15.cz uvedl, že MSA, která je tradičním dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny Dukovany i Temelín, patřila do skupiny TMK, což je největší výrobce trub v Rusku. Tento holding donedávna ovládal přední ruský oligarcha Dmitrij Pumpjanskij. Dolnobenešovská firma se podle serveru pokusila od ruského podnikatele distancovat zapsáním nových majitelů, dvou ruských manažerů, kteří ovšem zároveň působili jako manažeři ve skupině TMK. Noví akcionáři se pak akcie pokusili prodat.

"Navrhovatel s prezentovaným závěrem FAÚ nesouhlasí, neboť ani osoby z jeho vlastnické struktury, tak ani osoby zapojené do managementu navrhovatele se na sankčních listech nenachází, a v současnosti se proti předmětným rozhodnutím procesně brání," uvedla v návrhu MSA.

Sdílejte článek