Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Byznys

Výrobce klobouků Tonak se loni dostal do ztráty 21,18 milionu korun

Jeden z největších výrobců klobouků a pokrývek hlavy Tonak z Nového Jičína se v roce 2015 dostal z předloňského zisku 5,18 milionu korun do ztráty 21,18 milionu korun.

Tržby společnosti klesly meziročně o 33 milionů na 414,7 milionu korun. Hlavním důvodem byl dopad světových sankcí a pokles dodávek do Ruska. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.

„Pokles poptávky v rusky mluvících zemích, jak v plstěné, tak zejména v pletené výrobě, způsobil nižší vytíženost pobočky ve Strakonicích. Částečně se však tento pokles poptávky po plstěných dámských polotovarech z Nového Jičína a baretech ze Strakonic podařilo vykompenzovat nárůstem poptávky po plstěných výrobcích zejména v Severní Americe,“ uvedla ve výroční zprávě předsedkyně představenstva Tonaku Lenka Urbánková Jarešová.

Výrazný úspěch Tonak zaznamenal v prodeji kloboukové hmoty dodávané do Jižní Ameriky a Austrálie. „V předešlém roce Tonak dodal kloboukovou hmotu v hodnotě 1,5 milionu korun, v tomto roce již za 17 milionů korun,“ uvedla předsedkyně představenstva.

Téměř 82 procent všech tržeb podniku tvořil export. Nejvýznamnějším exportním teritoriem Tonaku byly evropské státy s objemem 197 milionů korun, což představuje 47,5 procenta tržeb. Následují Severní a Jižní Amerika (15,4 procenta tržeb) a Afrika (7,6 procenta).

„Na tuzemském trhu si Tonak udržel významné postavení v dodávkách šitých pokrývek pro Armádu ČR a Policii ČR s celkovými tržbami přes 37 milionů korun,“ uvedla předsedkyně představenstva. Do pořízení nových a modernizace současných zařízení loni podnik investoval 16 milionů korun.

Společnost má zhruba 600 zaměstnanců. Tonak patří mezi největší výrobce klobouků v Evropě. Má dva závody: v Novém Jičíně se vyrábějí plstěné pokrývky, tedy klobouky nebo polotovary na jejich výrobu, a v jihočeských Strakonicích pletené pokrývky, hlavně barety a čepice.

Ve strakonickém závodě se loni počet pracovníků snížil z 330 na 270, hlavním důvodem byl právě pokles poptávky po pletených výrobcích na ruském trhu. Majoritním vlastníkem Tonaku je společnost PCTC Invest se sídlem ve Švédsku.