Byznys
28/04/2018 Tomáš Svoboda

Vysoká pec v huti ArcelorMittal Ostrava má digitální dvojče

Huť ArcelorMittal Ostrava dokončila další projekt v oblasti automatizace a digitalizace. Jedná se o digitální dvojče, model vysoké pece č. 3, který dokáže díky novému systému měření věrně simulovat a analyzovat procesy uvnitř vysoké pece.

Zaměstnanci tak mohou lépe odhadovat, co se v peci právě děje, a také rychleji reagovat. Výroba je díky modelu, jehož vývoj trval téměř dva roky, bezpečnější a efektivnější.

"Přestože vysoká pec je doslova prošpikována soustavami měřicích zařízení, proces odehrávající se za jejím pláštěm je stále skryt. Proto jsme začali pracovat na digitálním modelu, který na základě měření, například složení vsázky, tlaku a teploty, dokáže modelovat procesy odehrávající se uvnitř pece," uvedl Miroslav Hýbl, ředitel závodu automatizace v ArcelorMittal Ostrava.

Digitální dvojče, které je nově v provozu na vysoké peci č. 3, představuje významný posun ve výrobě surového železa. Ta patří k základním pilířům výroby v ostravské huti už více než 65 let, ale i přes dlouhou historii je z hlediska řízení stále složitým procesem.

Proto vypracovali experti z ostravské huti soustavu modelů, které proces uvnitř pece přesně popisují. Samotný proces je těžko měřitelný, proto se vše provádí za použití nejmodernější výpočetní techniky, a model je pak vyobrazován v digitální formě.

„Dříve proces výroby hodně závisel na zkušenostech a kvalitě obsluhy. Teď dvojče situaci zjednodušilo a pomáhá nám hlídat procesy, které se v peci odehrávají, a lépe a rychleji na ně reagovat. Výroba surového železa tak bude bezpečnější a efektivnější,“ vysvětlil Jan Sýkora z vysokých pecí.

V průběhu letošního roku se svého digitálního dvojčete dočká i vysoká pec č. 2.

Sdílejte článek