Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Byznys

Z kováře jedním z nejbohatších Čechů. Jan Světlík slaví 60 let

​Podnikatel Jan Světlík, který dnes, 17. srpna, slaví šedesátiny, je znám především jako majitel strojírenské skupiny Vítkovice Holding.

Jan Světlík. Foto: ČTK

Manažer roku 2012 je však také znalcem a mecenášem umění. V poslední době se potýká s ekonomickými problémy řada firem z holdingu, z nichž některé skončily v insolvenci.

Světlík, který je řazen mezi nejbohatší Čechy, vystudoval Vysokou školu báňskou a ve společnosti Vítkovice začal pracovat v roce 1982 (tehdy VŽSKG k.p.).

Začínal jako kovář-lisař, později se stal asistentem technologa a vykonával řadu dalších funkcí.

V roce 1993 se stal vedoucím střediska Lahvárna a v roce 1994 ředitelem jednotky VÍTKOVICE Lahvárna. Ta se transformovala do samostatné firmy, kterou v roce 1999 Světlík získal v privatizaci.

Holding Vítkovice kupoval spolu s finančníky Davidem Beranem a Petrem Novotným. Partnerství skončilo roztržkou a sporem o minoritní balík akcií.

O akcie pak vedli soudní spory Světlík, Beran a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka (cenné papíry byly předmětem obchodu mezi Beranem a KKCG).

Akcie společnosti Vítkovice Holding dostal Světlík po 12 letech sporů loni v dubnu. Menšinovým vlastníkem Vítkovic je KKCG. Skupina se v posledních letech rozdělila a zeštíhlela.

Světlík je také znalcem, sběratelem a mecenášem umění, zaměřuje se na díla přelomu 19. a 20. století.

Podle jeho vyjádření pro Hospodářské noviny patří do jeho sbírky například obrazy Františka Kupky, Bohumila Kubišty a Emila Filly.

Stojí také za proměnou průmyslového areálu Dolní Vítkovice (DOV) na kulturní, společenské a vzdělávací centrum.