Společnost
26/10/2023 Petr Sobol

Z lásky k dětem! V Ostravě otevřela nová moderní herna

Foto: se souhlasem Swanky

V Ostravě se neustále něco děje. Tentokrát si na své přijdou ti nejmenší. Právě pro ně je totiž určena nová Swanky hernička.

Ostravská organizace Swanky nabízí řadu (nejen) sportovních aktivit pro děti. Taky organizuje sportovní a sousedské akce pro širokou veřejnost. A nově provozuje dětskou herničku ve Vítkovicích, naproti Ferony, hned vedle Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „Swanky jsme založily se Sandrou Zubáňovou v osmnácti letech jako studentky, je to už přes patnáct let. Rezonujeme hlavně v Porubě, akcemi pro širokou veřejnost,“ řekla pro patriotmagazin.cz jedna ze spoluzakladatelek Kristýna Dekická.

V Ostravě jste už dlouho aktivní. Jak jste se dostaly k otevření herny?

Naše Ostrava na kolečkách patří mezi nejtradičnějších akce porubské Hlavní třídy, možná si také ještě lidé pamatují náš happening na nedostavěné Rudné, kdy jsme jeden ročník přesunuli na nedokončenou cestu. Pár let taky významně participujeme na organizaci porubských sousedských slavností. No a vedle těchto akcí, ze kterých nás často Ostraváci znají, je naší hlavní činností výuka in-line bruslení a skateboardingu pro děti. Proto pár let okupujeme areál Sarezy, in-line park, který je pro kolečkové sporty doslova rájem. Oba jsou to ale sezonní sporty…

Takže jste se v zimě nudily a otevřely jste si ještě dětskou hernu?

Nenudíme se vůbec, každá máme dvě malé děti, ani pro jednu z nás není Swanky hlavní prací, je to hlavně srdcovka. Zázemí na in-line parku využíváme na 200 procent v hlavní sezoně kolečkových sportů, kdy se u nás in-line parkem probruslí a proskejtuje okolo 600 dětí. No ale v zimě jsme zamkly dveře a otevřely jsme zase až na jaře. I za zavřenými dveřmi ale běží fixní náklady. Hledaly jsme udržitelný koncept i pro zimní sezonu. Rozhodly jsme se zase trochu zariskovat a přibrat vedlejší prostory, které byly volné. Potřebovaly jsme přesunout část našeho skladu sportovního vybavení, protože máme asi 60 párů kolečkových bruslí, skateboardy a další věci, aby vůbec byl prostor udělat tu nejhezčí dětskou herničku, kterou v Ostravě najdete. Myslíme si, že hezkých míst, kde v ostravské zimě, která se fakt táhne, můžete uspořádat oslavu a pozvat víc dětí, je opravdu málo. To jsme ovšem zjistily až s vlastními dětmi.

Neříkáte hernu, ale herničku. Jak je tedy velká?

Všichni jsou zatím překvapení, když k nám zavítají, že si ji představovali menší. Kapacitně je pro 10 až 15 dětí na aktivní hraní, ale je to individuální. Je sice navržena pro menší děti do zhruba šesti let, ale není to limit. Na prvních oslavách byl věkový mix i počty dětí různé a všichni si našli svoje.

Co v herničce děti najdou? Co je zaujme nejvíce?

Je navržena na první pohled trochu minimalisticky. Dominují pastelové a soft prvky, které jsme nechaly vyrobit na míru v Lotyšsku. Nikde jinde jsme totiž nenašly tak kvalitní a eko výrobu. Variabilita toho, co se dá s prvky dělat, je nekonečná. Ale všechny variace hry odráží, co děti milují a baví nejvíc - houpání, klouzání, skákání, přeskakování, podlézání, přelézání, stavění bunkrů nebo válení. Když jsme prvky vybalily v herně, poslaly jsme na ně na test vlastní děti (2, 3, 5 a 6 let) a samozřejmě se naplnilo očekávání. Hrály si dvě hodiny, stopka musela přijít až od nás. Ty prvky dokonale odráží filozofii Swanky, tedy vést děti k lásce k pohybu. Sportujeme pro radost, pohyb je život.

A co klasické hračky? Ty tam nejsou?

Vlastně téměř ne. Dětská hra se odvíjí více od prostoru a kolektivu než od počtu hraček, z toho jsme vycházely. Součástí herničky je ještě kreativní zóna a dětský stůl s věcmi na tvoření a kreslení, klidová zóna s malou knihovničkou a zóna pro malá miminka s hrazdičkou. Zbývající hračky jsou převážně dřevěné a jsou rozmístěny v boxech v herně. Jedinou klasickou hračkou je asi Lego Duplo.

Mohou lidé přijít do herny kdykoliv, nebo je možné si ji pouze pronajmout na soukromou akci?

Do konce roku pojede v testovacím režimu oslav a soukromých akcí, tedy pronájmů. Je to hlavně z důvodu, že ještě ladíme vedlejší prostor. Ovšem když se domluví parta rodičů s malými dětmi, můžou si ji soukromě pronajmout už teď. Zima s malými dětmi ve městě je někdy opravdu dlouhá a každá změna prostředí je fajn. Prostor si mohou pronajmout také externí lektoři, ideálně pro cvičení batolat, předporodní kurzy nebo na tematické aktivity. Vedlejší prostory poskytují dostatečné zázemí jak pro oslavy, kapacita je 25 dospělých plus děti, tak pro práci nebo školení. Prostory jsou propojeny prosklenou částí, takže můžete pohodlně sedět u barového pultu, koukat na děti a nechat je si kreativně hrát.

Co klienti v rámci ceny za pronájem herny dostanou?

Kromě variabilních a krásných prostor vše, co k dětské oslavě potřebují. Oblouk na balónky, kompresor, bluetooth reproduktor, obsluhu, základní nádobí, úklid po oslavě a soukromí. No a protože je areál aktivním sportovním zeleným parkem, tak se v případě hezkého počasí otevírá tisíc možností na aktivity venku. Hned před hernou je místo ve stínu na trávě pod stromem, kde připravíme hezkou chill zónu, půjčíme piknikové nádobí pro děti a stroj na výrobu bublin. V rámci oslavy si od nás lidé mohou také zdarma zapůjčit veškeré sportovní vybavení. Tedy vše od kvalitních bruslí, trekových bruslí či skateboardů až po koloběžky, včetně chráničů a přileb. Mohou si u nás objednat také sportovní program pro děti. Umíme zařídit téměř vše, i nad běžný standard pronájmu.

Součástí objektu je také bistro. To patří pod Swanky?

Bistro provozuje paní Maruška. Už jí ani jinak neřekneme. Její bistro po roce provozu zatím nemá jméno, na budově stále visí název předešlého provozovatele, je ale jediná, která prodloužila smlouvu do další sezony. Všichni předešlí nájemci po roce smlouvu Sareze vypovídali. Areál vznikl na brownfieldu a není v něm přirozená fluktuace lidí mimo sezonu kolečkových sportů. Takže doufáme, že Maruška prokletí nájemců gastro provozů prolomí, naláká zaměstnance a studenty Ostravské univerzity nebo zaměstnance a klienty domovu pro seniory. Po domluvě je Maruška k dispozici se širokým sortimentem občerstvení na akce a oslavy i v zimě. Připraví cokoliv z kvalitních surovin a čerstvých bylinek. Nabídku od Marušky máme na webu. Pro mnoho lidí je překvapením, jak chutné věci v nenápadném provozu dostanou na talíř. V rámci oslav a akcí je možné nabídky bistra využít. Tím se také lišíme od konkurence. Jediné, čím jsou u nás lidé v rámci oslav limitováni, je odběr alka a nealka.

Je už současná podoba herny konečná, nebo budete ještě něco dodělávat?

Na první pohled není k dodělání nic, my ale ještě přes zimu doladíme pár detailů. V zimě se zaměříme hlavně na druhý prostor, který okupují převážně dospělí. Protože je dominantou prosklená část, která odráží zeleň areálu, určitě nebudou chybět rostliny ani uvnitř, v detailech odrazíme více barvy herny.

Co vlastně od herničky očekáváte?

Je to doplnění činnosti, zefektivnění provozu i mimo sezonu. Jestli se koncept chytne i nad rámec tohoto, bude to skvělé. Podle prvního zájmu, kdy jsme ještě ani pořádně nerozjely propagaci, to vypadá skvěle. Myslím si, že celkově si projekt, jakým je areál in-line parku, zaslouží větší pozornost. Je v něm skvělá energie a synergie prostoru a aktivních lidí. Celkově si celá Ostrava zaslouží větší pozornost. Kulturu ve městě tvoří lidé a vedle lokálních podniků také lokální organizace, které své projekty posouvají dál a nestojí na místě. Swanky na místě nestojí, nikdy. Jsme stále v pohybu a pohyb je život. Každý nový projekt je pro Ostravu přínos.

Foto: se souhlasem Swanky
Sdílejte článek