Z LEGA postavil Krakonoše i kostlivce. Do Ostravy dovezl obří ruské kolo
Ostrava před pár dny hostila výstavu LEGO modelů Svět fantazie z kostek. K hlavním tahákům patřilo obří ruské kolo.
Návštěvníci ostravské LEGO výstavy si přišli na své. Viděli třeba modely hradů, zmenšenou zoologickou zahradu, Eiffelovu věž, vláčky nebo známý ostravský Oblouk.
K vidění bylo taky unikátní ruské kolo o průměru 365 centimetrů, které je zapsáno v Guinessově knize rekordů. Jeho autorem je čtyřicetiletý Tomáš Kašpařík z Olomouce. „Kolo jsem stavěl v roce 2015 přímo pro LEGO. Má okolo 40 tisíc dílků, skládal jsem ho asi 300 hodin a na místě ho stavím zhruba dvě hodiny. Celé kolo je z LEGA, tedy kromě jedné středové osy, která musí být kvůli váze ocelová. Rám váží asi 16 kilo,“ prozradil jeho autor.
Kašpaříka oslovili lidé z Guinessovy knihy rekordů sami, ovšem původně díky horské dráze, kterou má na Lipně. Měří šest a půl metrů a je největší funkční horskou dráhou z LEGA na světě. Není však celá jen z LEGA, a tak se na seznam nedostala. Kašpařík ale nabídl své ruské kolo a to už se do elitní společnosti v roce 2020 dostalo.
Obří ruské kolo z LEGA je velkým tahákem, Tomáš Kašpařík ale z kostek postavil už ledacos. Například sochu Krakonoše, který vypadá úplně stejně, jako v pohádce. Vytvořil taky zábavní park, sochu Svobody nebo osm kostlivců v životní velikosti. „Každý z nich má asi 15 tisíc kostek a jeden se stavěl zhruba sto hodin,“ prozradil.
Do Ostravy dovezl kromě ruského kola, které návštěvníci viděli hned při vstupu na výstavu, taky unikátní ledové sochy, sošky z Minecraftu, velkou horskou dráhu, model pizzy nebo vodárenské věže. „S přítelkyní hodně cestujeme. Zalíbily se mi rozhledny, takže teď se chystám na další, třeba na Velký Javorník,“ řekl.
Ke stavění z LEGA se Tomáš Kašpařík dostal v roce 2010. Tehdy, po dlouhých patnácti letech, vytáhl ze skříně krabici z dětství a postavil hrad. Lákalo ho však stavět větší a větší stavby, a tak vytvořil model z Pána prstenů, který vystavil na Lipně. Tehdy zaujal jednoho pána, ten si jeho výtvor koupil a začal mu zadávat další zakázky.
„Takže dnes už nestavím jen pro sebe, ale i na zakázku. Můj koníček se stal i mou prací, své modely pronajímám i do zahraničí,“ uvedl autor řady úžasných LEGO staveb, které už mohli vidět také lidé v Nizozemsku, Anglii, Německu, Dánsku, Švédsku, Norsku, Maďarsku či Polsku.
Nápadů na stavby z LEGA, které by chtěl postavit, má na roky dopředu. Chystá se třeba na další horské dráhy, ledové sochy, ale i na model Petřínské rozhledny. „Mé modely jsou v měřítku figurek. To znamená, že jedna figurka představuje zhruba 1,8 metru vysokého člověka. Petřínská rozhledna tak bude měřit asi metr a půl,“ uzavřel.