Společnost
27/12/2021 ČTK

250 let a dost. Příští rok skončí těžba černého uhlí

​Rok 2022 by se pro Moravskoslezský kraj mohl stát historickým.

V roce 2022 má totiž skončit těžba uhlí v Dole ČSM na Karvinsku, což je poslední místo, kde se v kraji, pro který se stalo symbolem, černé uhlí ještě dobývá.

Uhlí se v ostravsko-karvinském revíru začalo těžit v 70. letech 18. století, jeho dobývání tak k regionu patří zhruba 250 let. Těžba se už ale ekonomicky nevyplácí a jediný producent černého uhlí v Česku, společnost OKD, tak v posledních letech doly postupně zavírá. Po vytěžení ekonomicky vytěžitelných zásob firma počítá s ukončením aktivní těžby uhlí ke konci roku 2022. Ještě v roce 1990 v dolech pracovalo přes 100 tisíc lidí, nyní jich zaměstnávají okolo 3500.

Příští rok by měly být v kraji dokončeny důležité dopravní stavby. Mělo by se začít jezdit po obchvatu Karviné a především po obchvatu Frýdku-Místku, na který město čeká desítky let.

Kulturní život se stále ještě úplně nevzpamatoval z vlivu epidemie koronaviru a vládních restrikcí. V kraji se už dva roky nekonaly dva největší hudební festivaly Colours of Ostrava a Beats for Love. Na příští rok je pořadatelé chystají, záležet ale bude na vývoji epidemie. Na obě akce zůstávají v platnosti vstupenky zakoupené v minulých letech. Největší tuzemský festival taneční hudby Beats for Love by se měl v Dolních Vítkovicích konat 1. až 4. července 2022.

Devatenáctý ročník festivalu Colours of Ostrava se uskuteční od 13. do 16. července 2022 v industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. K již potvrzeným zahraničním jménům patří například The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix či LP. Vedle zahraničních i domácích kapel nabídne festival tradičně na mnoha pódiích bohatý doprovodný program - mezinárodní fórum Meltingpot, divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Třetí největší krajský festival Štěrkovna Open Music se i v příštím roce bude konat v náhradních prostorách Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Domovský areál na břehu Hlučínského jezera se totiž revitalizuje a práce nabraly zpoždění. Od 28. do 30. července na něm vystoupí například Marie Rottrová, Vojtěch Dyk s B-Side Bandem, Vypsaná fixa či kapely Čechomor a Traktor.

Moravskoslezský kraj má na příští rok schválený rozpočet téměř 12 miliard korun, po započtení státních dotací však jeho výše bude až trojnásobná. Podobně jako letos by kraj měl hospodařit se zhruba 34 miliardami korun. V příštím roce chce investovat přes 4,146 miliardy korun, což je proti letošnímu roku nárůst o 45 procent. K významným investicím bude patřit třeba výstavba domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Kopřivnici na Novojičínsku. Jde o první stavbu tohoto druhu, kterou kraj buduje.

Rekordní rozpočet pro příští rok je pak schválen v krajské metropoli. Ostrava bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem bezmála 12,273 miliardy korun. Na investice půjde téměř 4,405 miliardy korun, což je 35,9 procenta rozpočtu. V Ostravě má například začít stavba koncertní haly, která vznikne podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. K dalším nákladným investicím bude patřit modernizace Domova pro seniory Korýtko. Rozsáhlá rekonstrukce spojená s nástavbou a přístavbou objektu má stát téměř půl miliardy korun bez DPH.

Sdílejte článek