Proměny kraje
14/09/2018 Tomáš Svoboda

70 milionů pro Bazaly. Kraj potvrdil slíbenou dotaci na modernizaci stadionu

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje na svém čtvrtečním jednání potvrdilo, že ještě letos dá na vybudování tréninkového fotbalového centra na Bazalech první polovinu ze slíbených 70 milionů korun.

Letošních 35 "krajských" milionů půjde na výstavbu nové hlavní tribuny. Dalších 35 milionů kraj vyčlení v rozpočtu na rok 2019.

"Moravskoslezský kraj si tyto investice dovolit může. Úspěšně se nám daří snižovat dlouhodobou zadluženost kraje, hospodaříme odpovědně. Chceme navíc v budoucnu podpořit nejen vybudování tréninkového centra, ale i jeho fungování," uvedl náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Modernizace celého areálu začala v červenci demoličními pracemi. Dokončena by měla být nejpozději v září příštího roku.

"Stadion na Bazalech k Ostravě a Moravskoslezskému kraji neodmyslitelně patří. Stav, ve kterém areál nacházel, už byl mírně řečeno nevyhovující. Neumím si ale představit variantu, že by se jeho obnova neuskutečnila. Jsem rád, že jsme se všemi partnery našli cestu, jak vybudovat moderní tréninkový areál pro mladé fotbalisty," doplnil náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Jak následně připomněl, Ostrava je zatím jediným krajským městem, kde není fotbalová akademie.

Na její výstavbě se kromě kraje podílejí statutární město Ostrava, Fotbalová asociace České republiky, FC Baník Ostrava a Vítkovice Aréna.

Celkové náklady se odhadují na 260 milionů korun. Největší finanční podíl na sebe vzalo město Ostrava, které přislíbilo 190 milionů korun.

Stadion Bazaly se po modernizaci promění v tréninkové centrum "Klubové akademie Ostravy". Hlavní plocha hřiště bude rozšířena a může sloužit ve formě tří příčných tréninkových hřišť nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě stávajícího tréninkového hřiště vyroste standardní hřiště s umělou trávou a druhé hřiště s přírodním trávníkem.

Počítá se s využitím dalších ploch v areálu pro posilování, nácvik obratnosti či vytrvalostní cvičení. Součástí areálu bude také 60 metrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou.

Sdílejte článek