Proměny kraje
14/02/2020 Jan Smekal

​Bellingham, Kožíšek i Northug. Kdo vyhraje v sobotu pod vysokými pecemi?

Dolní Vítkovice hostí každoročně spoustu kulturních i sportovních akcí. Své místo v kalendáři tady má také ČEZ City Cross Sprint.

V letošním roce sice zima lyžařským příznivcům nepřeje, přesto diváci i letos uvidí v Ostravě sprintery z Česka i zahraničí.

Na vítězství pod vysokými pecemi areálu Dolních Vítkovic si brousí zuby hned několik závodníků. Tentokrát mezi nimi nebude chybět ani bratr slavného Pettera Northuga, dvojnásobného olympijského vítěze a třináctinásobného mistra světa, a to Even Northug.

„Ohromně se těším na ostravský závod. Když jsem naposledy závodil v Česku na Jizerské 50, tak jsem vyhrál, takže jsem odhodlaný opět zvítězit. Věřím tomu, že uvidím spoustu příznivců kolem trati. Jsem zvědavý také na industriální prostředí Dolních Vítkovic. Mohlo by závodu dodat jedinečnou atmosféru. Je to atypické, ale zároveň sympatické, že mohou fanoušci náš sport vidět i na takovém místě,“ řekl norský reprezentant Even Northug.

Sebevědomý Nor to však v Ostravě nebude mít jednoduché. Ve startovní listině totiž je i Phillip Bellingham z Austrálie, který je dvojnásobným účastníkem olympijských her. Navíc už dobře ví, jaké to je triumfovat na City Cross Sprintu. Podařilo se mu to v roce 2017.

„Sice jsem lehce nervózní, ale dělám všechno pro to, abych byl v pohodě a v závodě mohl podat co nejlepší výkon,“ poznamenal Phillip Bellingham. „Když jsem před třemi lety vyhrál, tak finále už bylo poměrně jednoznačnou záležitostí, ale dobře si vybavuji, že v semifinále to tehdy byla skutečně bitva o každý metr. Doufám, že i tentokrát dosáhnu na výsledek, se kterým budu spokojený,“ pokračoval Australan.

Ostravské publikum uvidí přímo na trati i Dušana Kožíška, který v minulosti City Cross Sprint vyhrál dokonce třikrát. „Vždycky se mi tady dařilo. A to i v sezónách, kdy to výsledkově nebylo nejlepší. V Ostravě jsem uměl porazit i papírově lepší závodníky. Velkou roli v tom hrálo i publikum, které je tady velmi blízko trati a hnalo mě dopředu,“ popsal Dušan Kožíšek.

Pořadatelé zvažovali, že závod zruší. Definitivní rozhodnutí padlo v pondělí Největší starosti letos udělalo pořadatelům na únor až příliš teplé počasí. Zvažovali dokonce variantu, že závod pro letošní rok zruší. Definitivně se rozhodli až v pondělí, tedy necelý týden před startem.

„Letošní extrémně teplá zima nám připravila nejen dostatek stresových situací, ale i nespočet nových vrásek na čele. Snažili jsme se zasněžovat technikou přímo v Dolních Vítkovicích, ale teplota pouze třikrát v průběhu zimy klesla pod -3,5 stupně Celsia, což je pro vytvoření potřebného množství sněhu nedostatečné,“ uvedl Martin Kráčalík z pořádající agentury Seven Days. „Abychom zachránili letošní ročník, obrátili jsme se na blízké lyžařské areály v čele se Skiareálem Bílá a obcí Bílá s prosbou o pomoc se zajištěním lepší techniky pro zasněžování a lepší logistiku pro výrobu sněhu. Díky této kooperaci se závod i letos uskuteční a závodníci i diváci se můžou opět těšit na zábavu a napínavé situace v bojích o první příčky,“ vzkázal Kráčalík příznivcům ČEZ City Cross Sprint.

Diváci se nebudou bavit jen u závodní tratě. Kromě běžkařského klání totiž bude tradičně připravený i bohatý doprovodný program. Atraktivní podívanou slibuje exhibice nejznámějšího českého biketrialisty pod hlavičkou RedBull Petra Krause, který je trojnásobným mistrem světa a pověstný tím, že se vždy snažil posouvat hranice svého sportu.

Svou účast přislíbil také cross-country cyklista Jaroslav Kulhavý, který za svou kariéru nasbíral pěknou řádku titulů. Vyčnívá mezi nimi zejména zlatá olympijská medaile z Londýna z roku 2012. Chybět nebude ani laserová biatlonová střelnice, kterou si návštěvníci akce v předchozích letech velice oblíbili, a také exhibiční závod VIP osobností v biatlonu.

Následující týden bude trať přístupná veřejnosti, jestli to příroda dovolí Malým návštěvníkům se pak v Dolních Vítkovicích bude věnovat Cirkus trochu jinak, který si pro ně připravil workshopy probíhající po celý den. Akce vyvrcholí slavnostním ohňostrojem a následnou after party v klubu BrickHouse, kde kapela Monkey Business oslaví 20 let na hudební scéně.

ČEZ City Cross Sprint se uskuteční v sobotu 15. února. Ve 13.20 začnou závody dětí, o dvě hodiny později začne kvalifikace dorostenců i dospělých. Finále mužů a žen jsou naplánovaná na 18.10. Vstup na akci ČEZ City Cross Sprint 2020 je zdarma.

V předešlých letech se stalo tradicí, že po skončení ČEZ City Cross Sprintu je závodní trať zdarma přístupná široké veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos, pokud to příroda dovolí.

V rámci Týdne sportování si zájemci mohou změřit čas v běhu soupaž na sto metrů, zapůjčit a zarezervovat si lyžařskou výbavu na webových stránkách www.citysprint.cz a chybět nebude ani biatlonová střelnice.

Sdílejte článek