Kultura
30/01/2020 Jaroslav Baďura

​Bezruči uvádějí Dvorní šašky. Příběh chtěl natočit Miloš Forman

V ostravském Divadle Petra Bezruče se uskuteční jedna exkluzivní premiéra – vůbec poprvé na českých jevištích ožije strhující román Viktora Fischla Dvorní šašci.

Příběh čtyř vězňů a jednoho velitele tábora smrti okouzlil už Miloše Formana, který jej toužil natočit jako film. K tomu však nakonec nedošlo, ale se čtyřmi podivíny, kteří přežili peklo holocaustu, se můžete nyní seznámit u Bezručů. Slavnostní premiéra inscenace v režii Jakuba Nvoty proběhne v pátek 31. ledna.

Viktor Fischl ve svém románu působivě líčí životní příběhy čtyř židovských vězňů v koncentračním táboře Osvětim, kteří se stali "dvorními šašky" sloužících jako atrakce a rozptýlení při četných večírcích velitele tábora. Umožní jim to přežít peklo koncentračního tábora?

Práva k Fischlově knize zakoupil Miloš Forman, filmové zpracování Dvorních šašků však nikdy nespatřilo světlo světa. „Je škoda, že sa do toho Forman nepustil, doufám jen, že v průběhu práce nepřijdu na to, že byl moudřejší než my a zjistím, proč to neudělal,“ říká Jakub Nvota.

„Premiéra inscenace Dvorní šašci připadá na týden, ve kterém si připomínáme 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim,“ doplňuje dramaturgyně Divadla Petra Bezruče Anna Smrčková.

Slovenský režisér Jakub Nvota je ostravskému publiku dobře znám – je podepsán pod úspěšnou inscenací Spalovač mrtvol a v loňské sezoně u Bezručů dramatizoval knihu Jakuba Demla Zapomenuté světlo.

Nyní v jeho dramatizaci a režii ožijí Dvorní šašci.

V hlavních rolích se představí Michal Sedláček, Ondřej Brett, Jakub Burýšek a hostující herec Michal Noga – absolvent VŠMU v Bratislavě spolupracuje s divadly u nás i na Slovensku, ve Dvorních šašcích ztvární roli Lea.

V inscenaci dále hrají Norbert Lichý, Dušan Urban, Pavla Gajdošíková, Magdaléna Tkačíková, Lukáš Melník, Markéta Haroková, Vojtěch Johaník a Jáchym Kučera.

Pro inscenování v ostravském Divadle Petra Bezruče vytvořil režisér Jakub Nvota vlastní dramatizaci románu Viktora Fischla. Dramaturgem inscenace je Pavel Gejguš.

Autorem scény je Tom Ciller. Kostýmy navrhla Markéta Sládečková. Hudbu zkomponoval Mario Buzzi. Za pohybovou složkou inscenace stojí Petr Nůsek a Helena Škovierová.

Dvorní šašci

autor Viktor Fischl

režie a dramatizace Jakub Nvota

dramaturgie Pavel Gejguš

scéna Tom Ciller

kostýmy Markéta Sládečková

hudba Mario Buzzi

pohybová spolupráce Petr Nůsek, Helena Škovierová

Hrbáč Michal Sedláček

Max Ondřej Brett

Wahn Jakub Burýšek

Leo Michal Noga j.h.

Walz Lukáš Melník

Kohl Norbert Lichý

Menachem Dušan Urban

Hilde Pavla Gajdošíková

Ester Magdaléna Tkačíková

další postavy Markéta Haroková, Vojtěch Johaník, Jáchym Kučera

premiéra: 31. ledna 2020 v Divadle Petra Bezruče

Sdílejte článek