Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Kultura

​Bezruči zahajují sezonu Demlovým Zapomenutým světlem

První premiérou nové sezony v ostravském Divadle Petra Bezruče bude divadelní adaptace knihy kontroverzního básníka Jakuba Demla Zapomenuté světlo.

Foto. Divadlo Petra Bezruče

Tento strhující pohled do lidského nitra nabízí velkou hereckou příležitost – tu režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová svěřila Norbertu Lichému. Premiéra nové inscenace se uskuteční v pátek 21. září.

Zapomenuté světlo je pravděpodobně nejvýznamnějším textem českého básníka, spisovatele a katolického kněze Jakuba Demla. Ten dílo vydal v roce 1934, prvního necenzurovaného vydání se však dočkalo až po více než 50 letech v roce 1985.

Slavná próza vypráví o dramatickém souboji, který musí svést věřící člověk, nahlodají-li jeho víru (v Boha i v sebe sama) pochybnosti.

Příběh Zapomenutého světla je – stejně jako většina autorových knih – silně autobiografický. V jeho centru proto stojí sám básník a kněz Jakub Deml, který se musí vypořádat s řadou konfliktů se svým okolím.

Sám ale nejlépe ví, že ten největší boj svádí sám se sebou. Do hlavní role obsadila Janka Ryšánek Schmiedtová Norberta Lichého. Vedle příběhu básníka se paralelně odvíjí také příběh vážně nemocné dívky Mariánky, k níž má Deml velmi blízko a jejíž umírání ho ponouká k dalším úvahám nad smyslem lidského života a pobytu člověka na zemi.

Mariánku Zezulovou ztvární Magdaléna Tkačíková. V dalších rolích se na jevišti objeví Dušan Urban, Ondřej Brett, Michal Sedláček, Jakub Burýšek, Kateřina Krejčí, Pavla Gajdošíková a Milan Cimerák.

Příběh o tragédii nenaplněné lásky básníka, kněze a prokletého člověka mohou diváci znát i díky stejnojmennému filmovému zpracování s Veronikou Žilkovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích.

Snímek z devadesátých let v režii Vladimíra Michálka obdržel celou řadu prestižních ocenění včetně tří Českých lvů a Ceny diváků na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Z Demlovy předlohy však film vychází jen volně. Tvůrci inscenace u Bezručů nepracovali s filmovým scénářem, ale vrátili se k původnímu prozaickému textu Jakuba Demla.

Zapomenuté světlo pro Divadlo Petra Bezruče zdramatizoval Jakub Nvota. S režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou na inscenaci spolupracovala dramaturgyně Kateřina Menclerová.

Autorkou scény je Lucie Labajová, kostýmy navrhla Markéta Sládečková. Pod hudbou k inscenaci je podepsán hudebník Mario Buzzi. Na pohybové složce inscenace se podíleli Miřenka Čechová a Petr Boháč. Masky do inscenace vyrobil Martin Dostál.