Kultura
21/05/2022 Petr Broulík

Bude to dosud nejkrásnější festival, slibují pořadatelé Colours of Ostrava

​Ten letošní bude nejlepší v historii, říkají sebevědomě organizátoři 19. ročníku festivalu Colours of Ostrava.

A to i proto, že bude konečně bez omezení, kontrol a očkování.

Bude to prostě opět festival naplno, jak „coloursy“ všichni znají. „Bude to velká radost, že už je opět povoleno zpívat, cítit a vnímat,“ řekla dnes Zlata Holušová, šéfka nejproslulejšího ostravského hudebního festivalu, který má řadu příznivců nejen v České republice.

V tom smyslu se těší na festival určitě i spousta fanoušků dobré muziky, z nichž mnozí mají ještě schované koupené lístky z ročníku, který se právě kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil před dvěma lety. Ti a všichni ostatní se letos dočkají už dříve slibovaných hvězd, jakými jsou The Killers, Twenty One Pilots, Franz Ferdinand, LP či Martin Garrix.

Balaklava Blue, dojemný konec festivalu

Festival letos vypukne 13. července opět v industriálním kotli Dolních Vítkovic a potrvá do soboty 16. července. V těchto čtyřech dnech vystoupí kromě zmíněných také Kings of Convenience, Medusa, Hiromi, Inhaler, Larkin Poe, Modest Mouse, Phoebe Bridgers, Princess Nokia, Sleafords Mods, Tindersticks či Warduna. A spousta a spousta dalších.

Drtivá většina hvězd ohlášených na rok 2020 se zúčastní letos, z některých malých hvězd se navíc zatím za ty dva roky staly hvězdy velkých stage. Jediným účinkujícím, který zrušil účast, je senegalský zpěvák Youssou N´Dour, kvůli politické situaci ve své zemi. „Chystají se volby a prezident ho povolal do zbraně. Dozvěděli jsme se to předevčírem, zrušil koncert,“ říká Zlata Holušová.

„O charitativní závěr se tak před posledním koncertem na hlavní scéně festivalu Martina Garrixe postará skvělá ukrajinsko-kanadská formace Balaklava Blues. Vystoupí s protiválečnou show, namixovanou z výbušných elektrobeatů, folk noir a podmanivé ukrajinské vokální polyfonie.

"Naši kolegové tuto kapelu viděli v poslední době na dvou koncertech v Kanadě a Estonsku a všichni se z těch koncertů vrátili s bolavým srdcem a slzami v očích,“ láká Zlata Holušová a slibuje tak v tomto vystoupení nevídaný a dojemný zážitek. Pouze v Ostravě seskupení doprovodí sbor Permoník Choir Kraviná. „Bude to náš hold všem, kteří brání Ukrajinu,“ řekla Zlata Holušová

Nejen kované Ostravany lákají organizátoři na Špinarku od Bezručů, tedy představení Divadla Petra Bezruče, na které se prakticky nedá dostat, zahajovací představení souboru nového cirkusu Cirk La Putyka se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění.

Ledový muž, hvězda maratonu diskusí v Gongu

Organizátoři lákají také na mezinárodní diskusní fórum Meltingpot o závažných problémech planety, které na osmi scénách představí na 170 řečníků. A slibují nevídanou plejádu skvělých jmen.

Jednou z megastar bude dnes už proslulý a veleslavný „ledový muž“, sportovec Wim Hof, který je nositelem 21 světových rekordů, jako je třeba výstup na horu Kilimandžáro v šortkách, stání v nádobě naplněné kostkami ledu déle než 112 minut, uplavání 66 metrů pod vrstvou ledu nebo uběhnutí maratonu v poušti Namib bez přísunu tekutin.

Další hvězdy fóra Meltingpot? Britský horolezec Kamie Andrew, který ač přišel o ruce a nohy, neustále se horolezectví věnuje, představený buddhistického kláštera Kagyu Samye Ling Lama Yeshe Rimpoche či francouzský fotograf a „Tarantino dokumentárního filmu“ Vincent Moon.

V Ostravě se v rámci tohoto fóra představí i bývalý bhútánský premiér Tsering Tobgay, který vnímá jako zásadní ukazatel prosperity státu takzvané hrubé národní štěstí. A před ekonomickým růstem upřednostňuje ochranu přírody, klimatu a demokracie.

Dvacet procent lístků na festival je stále k mání

Zlata Holušová řekla, že je mimořádně šťastná, že se letos největší festival v republice v Ostravě uskuteční. „Bez všech věcí, kterých jsme se děsili ještě nedávno. A vím, že si ho pořádně užijeme,“ řekla ikona ostravského festivalu.

Podle Zlaty Holušové je ještě v předprodeji asi dvacet procent lístků. „Je pravda, že lidé jsou zatím trochu po koronavirové pandemii opatrní a vyčkávají, ale v poslední době už prodeje začaly stoupat. Původní lístky z roku 2020 jsou bez problémů v platnosti, pokud je tedy ještě lidé najdou,“ řekla Zlata Holušová.

Věřím, že si všichni na Colours of Ostrava zatrsáme

Festival podporuje i město Ostrava. „Vzpomínám si, jak jsme se chystali před dvěma lety na náhradní Nefestival, který měl Colours of Ostrava trochu nahradit. Jak v den před jeho zahájením naváželi stánky a aparaturu. A pak pár hodin před začátkem přišla zpráva, že ani tento festival nebude,“ vzpomenul si na tristní zákazy festivalů primátor Ostravy Tomáš Macura.

„A mám pevnou víru, že letos nic takového nenastane a že festival a jeho značka neztratily nic na své atraktivitě. Snažili jsme se s ostatními partnery festival v době dvou nekonání podržet, a těším se, že si letos všichni na festivalu zatrsáme,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Zástupci České spořitelny slíbili opět robot Dance Live, Liberty Ostrava zase ve své odpočinkové zóně chystá malou hokejovou halu s disciplínami podporujícími para hokej. Společnost Heimstaden chce na Colours of Ostrava vyprávět příběh třiceti bytů v Havířově, kde ubytovala na sto dvacet ukrajinských dětí a jejich pěstounů.

Organizátoři toho pro letošní festival připravili opravdu mnoho. Veškeré podrobné informace o vystupujících a letošním ročníku festivalu lze nalézt na stránkách festivalu https://www.colours.cz/.

Sdílejte článek