Chci se grafikou živit, říká mladík, který vytvořil úspěšné logo pro datové schránky
Student posledního ročníku na Střední umělecké škole v Ostravě, Lukáš Adamík, vyhrál veřejnou soutěž na návrh loga datových schránek.
Schránky nahrazují papírovou komunikaci občanů, firem i úřadů se státem. Devatenáctiletý student zaujal dvěma šipkami, které symbolizují elektronický tok dat od odesílatele k příjemci či naopak.
Na druhý pohled vypadají jako dopisní obálka a někdo v nich možná uvidí také písmena MV, což je zkratka Ministerstva vnitra, které veřejnou soutěž vyhlašovalo.
Jak jste se o této soutěži dozvěděl? Přihlásil jste se do ní sám nebo to byl nápad někoho jiného?
Dozvěděl jsem se to od školy, která nás do soutěže přihlásila. Ministerstvo vnitra, které postupně modernizuje datové schránky, potřebovalo změnit původní logo trumpetky. Vyhlásilo soutěž pro studenty středních a vysokých škol do 26 let, do které se přihlásila i naše střední škola. Ze 46 návrhů, které splňovaly zadání soutěžních podmínek, vybrala odborná komise právě to moje. Zadání na zpracování loga se podobalo úkolům, se kterými jsem se měl možnost setkat v rámci výuky. Měli jsme si vyzkoušet, jak to všechno funguje v praxi, když zadání zadává někdo jiný než vyučující.
Lišila se nějak vaše práce od té, na kterou jste běžně zvyklý ze školy?
Ani ne. Je třeba říct, že pár takových výběrových řízení jsme už absolvovali, takže to nebyla naše první zkušenost. Bral jsem to jako každý jiný úkol. Vůbec mě nenapadlo, že bych mohl soutěž vyhrát. Řekl jsem si, že buď se porotě můj návrh líbit bude nebo ne. Snažil jsem se o to, aby logo nebylo jednotvárné, aby jej člověk ihned pochopil, ale zároveň v něm našel ještě něco dalšího. Datovou schránku totiž budou využívat občané, podnikatelé, firmy, úřady, takže logo datových schránek uvidí spousta lidí v celé České republice. Šlo mi zejména o to, že když se na logo kdokoli podívá, aby v něm viděl něco více než jen šipky a to se my myslím povedlo.
Co přesně tedy vámi navržené logo symbolizuje?
Logo má symbolizovat dvě šipky, které následně tvoří zprávu. Navíc šipky dávají dohromady tvar MV, což je zkratka pro Ministerstvo vnitra. A vypadají také jako dopisní obálka, což můžeme vnímat jako odkaz na dříve hodně využívanou právě písemnou formu komunikace.
Jak vás napadlo, že logo bude mít zrovna takovou podobu?
Netuším, nějak to vyplynulo. Dělal jsem si poznámky na papír, což je při navrhování nesmírně důležité. Ať už na papír, do sešitu, na účtenku nebo klidně i tužkou na stůl. Dělal jsem si různé návrhy. Velkou výhodou byla práce v kolektivu, kdy sice každý pracoval sám za sebe, ale kolektivní diskuse k tématu mě inspirovala. Každý měl nějaký nápad, který dál rozvíjel. Když se někomu líbil nápad někoho druhého, dokázal ho třeba ještě posunout někam dál. Pro mne bylo zlomové představení si pohybu přenosu dat právě těmi šipkami, které určují směr a vlastně je to takový pohyb, který spojuje všechno, co tam lidé píší a posílají.
Tato volba se nakonec ukázala jako správná…
Ano. První návrh byly dvě šipky podobné těm, které člověk vidí, když se mu načítá obrazovka. Držel jsem se šipek, ale zavrhl jsem to, aby vypadaly tak, jak je známe z načítacího okna. Tak dlouho jsem s šipkami manipuloval, až jsem v nich při jednom z tvarů uviděl dopisní obálku, a bylo rozhodnuto. Uvědomil jsem si, že je to jednoduché a člověku to poměrně hodně řekne. Tuto verzi jsem pak rozpracoval až do konečného výsledku.
Co bylo na této práci nejsložitější? Kolik vám zabrala času?
Jak už to tak bývá, tak nápadem samotným. Hodně záleží na tom, jak grafikovi daný úkol sedne a od toho se odvíjí i čas strávený u počítače. Na tento úkol jsme měli tři týdny. Tato práce mi sedla perfektně. Důležité je mít i inspiraci a já měl velkou výhodu v tom, že jsem ji měl všude okolo sebe. Škola mi poskytla knižní materiály, zázemí pro tvorbu a konzultace s učiteli, což je třeba zdůraznit. Když jsem měl třeba původní dvě točící se šipky, tak mi vyučující řekl, že to není špatné, ale že je třeba to posunout někam dál.
Dokážete říct, proč se porotě nejvíce líbil právě váš návrh?
Ne. Chválili mě, že jsem přišel s nápadem šipek, které datovou schránku trefně vystihují a pochválili mě i za to, jaké jsem použil barvy, které jsem barevnostně upravil. Nicméně barvy musely být zachovány a tak jsem si mohl dovolit je upravit jen trošku. Rád bych se ovšem v budoucnu podíval i na konkurenční práce.
Překvapilo vás, že se porotě nejvíce líbilo právě vaše logo?
Ano a příjemně. To, že bych mohl vyhrát, jsem vůbec nečekal. Už proto, že jsem se nějakých soutěží už zúčastnil a nikdy to nijak nedopadlo. O to větší překvapení to teď pro mě bylo. Večer jsem si procházel e-maily a mezi nimi jsem si najednou všiml zprávy, že jsem vyhrál. Ihned jsem se tím musel pochlubit v první řadě rodičům, kterým velice děkuji za jejich podporu během celého studia, kamarádům, se kterými jsme se vzájemně podporovali a během studia byli úžasným kolektivem a škole, která mi umožnila se zúčastnit nejenom této soutěže. Všichni z toho měli ohromnou radost.
Co pro vás znamená získat takové ocenění?
Rozhodně dobrý pocit, že to, čím se zabývám, má smysl. Je to rozhodně výborná věc do portfolia a mladému člověku to pomůže se i někde prosadit. Tato práce totiž bude mít celorepublikový rozměr, uvidí ji každý. Dodalo mi to ohromnou vnitřní chuť dále tvořit a přesvědčilo o tom, že ve mně asi něco je, když se to porotě tak zalíbilo. Rozhodně se této práci chci věnovat dál. Není to tak, že bych dodělal školu a dále mě to nezajímalo a šel bych dělat úplně něco jiného. Něco takového určitě nemám v plánu. Už jsem navázal spolupráci s jednou grafickou firmou, pro kterou teď budu pracovat. Chtěl bych se postupně dostat do povědomí v této branži.
Zmínil jste, že se grafice budete věnovat dál. Chystáte se ji studovat i na vysoké škole?
Rozhodl jsem se, že nyní budu rok studovat angličtinu a dobře si promyslím, na jaký obor se budu v příštím roce hlásit na vysokou školu. Vždy mě lákalo pracovat jako 3D grafik ve vývojářské firmě na PC hry. Ve svém volném čase si své návrhy převádím do 3D programu a některé si tisknu na 3D tiskárně. Toho jsem například využil při své závěrečné maturitní práci. 3D mě vážně baví. Obor Grafický design se na vysoké škole studovat dá. Jsou však lidé, kteří grafický design nikdy nestudovali, a přitom jsou ve světové špičce, stačí mít talent. Kreativita je gró a když dokážete svůj nápad správně obhájit, máte vyhráno. Ne všem je hned jasné jak jste to myslel.
Vítězství v takové soutěži vám může jedině pomoct. Navíc jste právě vystudoval i střední školu s uměleckým zaměřením. Co říkáte tomu, že hodně lidí se dokáže grafiku naučit samo?
Nic proti tomu nemám a jsem rád, že se to nemusí jen studovat, vždycky je to o praxi a nápadech člověka. Škola nás učila programy jako ilustrátor, photoshop, indesign, což jsou základní programy pro grafika. Indesign pro knihy a všeho, co se týče umístění textu v knize, photoshop pro fotky, bitmapová grafika, úprava fotek, což je taky velice důležitá věc. V ilustrátoru pak děláte ilustrace, loga. Toto se člověk bez grafického vzdělání musí naučit někde sám, což pro toho, kdo se chce učit, není problém. Já mám se Střední školou v Ostravě velice dobré zkušenosti a nemohu si na nic stěžovat, nikdy mě učitelé nenutili, abych přešel na jiný styl. Pokud máte dobré učitele, tak jsou to pak zkušenosti k nezaplacení, protože víte, že se o ně můžete opřít. Takto to fungovalo na naší škole. A v neposlední řadě škola učí teorii. Grafik tak pak ví, že se písmo nesmí roztahovat, že existují i jiné druhy písma tzv. fonty než Arial či Times New Roman apod. Ten, kdo jde cestou samostudia, to má podle mne složitější, ale když chce, tak se naučí. Každopádně by měl mít člověk nějaký svůj styl a ten si prosazovat, ale i tak musíte sledovat novinky, desginové trendy a ty následně aplikovat do svého stylu.
A co tedy zrovna nyní letí v grafickém oboru?
Letos je trendy 3D písmo, objekty, abstrakce, low polygrafika, dále barevné přechody, což je dnes hodně vidět v mobilních aplikacích, to je teď hodně moderní, in. Rozhodně je třeba, aby grafik sledoval současné trendy, protože ty se rok od roku mění. Stále však platí, že v jednoduchosti je síla.
Věříte tomu, že se grafikou budete slušně živit? Mnoho lidí podobné obory považuje spíše za zálibu než povolání…
Ano, věřím, ale to bude ještě pár let trvat. Nyní již spolupracuji s firmou, díky které chci získat zkušenosti i postupně rozšiřovat své portfolio, které si umístím i na své webové stránky. Pokud se potenciálním klientům můj styl zalíbí a bude takových klientů více, budu jenom rád. Když je vaše záliba zároveň vaším povoláním, jde o jedinečnou kombinaci a věřím, že mi to vyjde.