Politika
01/01/2017 ČTK

Co čeká Moravskoslezský kraj v roce 2017? Útlum dolů, otevření továrny i Colours už od středy

Po více než deseti letech se bude v Moravskoslezském kraji opět zavírat černouhelný důl. Půjde o Důl Paskov na Frýdecko-Místecku se šachtami Staříč a Chlebovice.

Jde o poslední aktivní důl v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru, a jeho útlum bude jednou z nejsledovanějších událostí roku 2017 v kraji.
Jiná průmyslová odvětví v regionu příští rok čeká naopak rozvoj, například závod Hyundai Mobis zahájí v Mošnově na Novojičínsku výrobu světlometů do automobilů.

Těžební společnost OKD letos skončila v úpadku a útlum ztrátového Dolu Paskov je jedním z opatření, která ji mají udržet v provozu.

Zavírat se postupně budou i další doly, předpokládá se, že poslední z nich skončí v roce 2023. Zatím ale není jasné, kdo to všechno zaplatí. Vedení OKD pracuje na reorganizačním plánu, hledá strategického partnera a o finanční pomoc při útlumu požádalo stát. Po uzavření Dolu Paskov k 31. březnu má být bez práce asi 550 kmenových zaměstnanců OKD.

Vážné problémy řeší i strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, jejíchž několik firem letos soud poslal do úpadku. Věřitelé čekají, jaké reorganizační plány příští rok předloží jejich vedení.

Kritickou situaci má Světlíkovi pomoci vyřešit i prodej některých firem, pro něž skupina hledá kupce. Jednou z nich mají být Hutní montáže, které patří mezi klíčové firmy skupiny a mají přes 600 zaměstnanců.

Otevírat se naopak bude nová továrna společnosti Hyundai Mobis, jež v mošnovské průmyslové zóně zahájí zkušební provoz počátkem roku. Jihokorejská investice tam dosáhne zhruba čtyř miliard korun, v závodě by mělo postupně najít práci přes 900 lidí.

Největším soudním případem příštího roku bude pravděpodobně korupční kauza kolem ostravského lobbisty Martina Dědice. Obžalovaný je z toho, že manipuloval s některými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Obžalobu označil Dědic za pouhé představy žalobce, trestní řízení považuje za nezákonné.

Podle obžaloby ale na úplatcích získala jeho firma kolem 30 milionů korun. Před soud předstoupilo osm lidí a čtyři firmy. Soud se případem zabývá od letošního prosince, existuje teoretická možnost, že v roce 2017 vynese rozsudek. Dědicovi hrozí až 12 let vězení.

Město Ostrava chce na počátku roku vyhlásit architektonickou soutěž na opravu historických městských jatek z konce 19. století, které letos získalo do svého vlastnictví. Půjde o takzvanou vyzvanou architektonickou soutěž, při níž město přímo osloví předem vybrané architektonické kanceláře.

Významné investice plánuje v roce 2017 Fakultní nemocnice Ostrava, která hodlá proinvestovat zhruba 750 milionů korun, což bude nejvíce od roku 2009. K nejvýznamnějším investicím bude patřit výstavba parkovacího domu, dostavba pavilonu psychiatrie a první etapa rekonstrukce centrálních operačních sálů.

Jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí bude v červenci 16. ročník festivalu Colours of Ostrava, opět v industriálním areálu Dolních Vítkovic, poprvé v netradičním termínu od středy do soboty. Neděli pořadatelé nahradili středou především kvůli odjezdům fanoušků a slabší nedělní návštěvností.

Hlavními hvězdami příštího ročníku festivalu budou americká popová kapela Imagine Dragons a americká písničkářka a pianistka Norah Jonesová. Přijede ale také britská zpěvačka Birdy, německé elektronické trio Moderat či britské hudební indie-rockové trio Alt-J.

Mezi největší divadelní akce patří Letní shakespearovské slavnosti Ostrava. Jubilejní desátý ročník nabídne více než 20 představení.

„Připravujeme novou inscenaci. Půjde o obnovenou premiéru Komedie omylů, kterou jsme uvedli před deseti lety. Myslíme, že ještě není dostatečně vyhraná. Bude i v podobném obsazení jako kdysi,“ řekl za pořadatele přehlídky Andrej Harmečko.

Po letech se do Ostravy vrátí i s novým představením Jan Tříska, diváky provede inscenací Pocta Shakespearovi.

Sdílejte článek