Politika
21/03/2024 Petr Sobol

Hejtman Krkoška rezignoval, soud jej uznal vinným ve 12 let staré kauze

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

​Moravskoslezský kraj je bez hejtmana. Jan Krkoška ve čtvrtek rezignoval na základě rozhodnutí soudu, který jej uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině.

Krkoška se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje teprve v červnu loňského roku, kdy nahradil Ivo Vondráka, jenž po svém konci v hnutí ANO rezignoval. Jeho nástupce však ve funkci dlouho nevydržel.

Osmačtyřicetiletý Krkoška se v letech 2009 až 2012 ještě coby manažer farmaceutické firmy podílel na uplácení lékařů. Podle obžaloby se zapletl do předávání úplatků ve výši 850 tisíc korun. „Krkoška v té době působil ve firmě Interchemia Praha, která podle policie spolu s firmou Genericon posílala úplatky lékařům výměnou za to, že budou předepisovat léky vyráběné nebo distribuované touto firmou, nejčastěji urologické preparáty. Obě firmy již zanikly,“ uvedl portál idnes.cz.

Státní zástupce žádal pro Krkošku pouze peněžitý trest, jako polehčující okolnost zmínil jeho dosavadní bezúhonnost i to, že se přiznal. Od Obvodního soudu pro Prahu 2 nakonec Krkoška odešel s peněžitým trestem 200 tisíc korun.

„Moravskoslezský hejtman Krkoška musí skončit jak v ANO, tak ve své funkci. Podvedl a poškodil celé hnutí,“ reagoval šéf hnutí Andrej Babiš.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Po dnešním rozhodnutí soudu a pečlivém zvážení všech okolností jsem se rozhodl rezignovat na funkci hejtmana a zastupitele Moravskoslezského kraje. Zároveň vystupuji z hnutí ANO. Dnešní soudní líčení se týkalo dvanáct let staré záležitosti a nemá nic společného s mým aktuálním působením v politice. Nechci ale, aby celá záležitost vrhala špatné světlo na hnutí ANO a na Moravskoslezský kraj. Práce lidí kolem sebe si velmi vážím a nedopustím, aby byla znehodnocena děním kolem mé osoby. Nyní se budu naplno věnovat očištění svého jména a z veřejného prostoru se stáhnu,“ řekl Jan Krkoška.

Sdílejte článek