Politika
22/03/2024 Petr Broulík

Novým hejtmanem kraje se stane Bělica. Věří smyslu pro fair play a týmové práci

Foto: Petr Broulík

Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude až do krajských voleb současný primátor města Havířova a krajský předseda hnutí ANO 2011 Josef Bělica. Oznámilo to koaliční seskupení ANO a KDU-ČSL, které Moravskoslezskému kraji vládnou.

Josef Bělica z hnutí ANO 2011 převezme úřad hejtmana za Jana Krkošku. Ten včera na svou funkci rezignoval, neboť ho soud odsoudil k peněžitému trestu ve výši 200 tisíc korun za to, že jako zaměstnanec farmaceutické firmy Interchemia Praha, pro kterou pracoval v letech 2009 až 2012, spoluuplácel lékaře. Případ je „starý“ dvanáct let, soud o něm rozhodl v minulých dnech.

„Jeho (Bělicova) volba proběhne 3. dubna v devět hodin na jednání krajského zastupitelstva,“ řekl první náměstek hejtmana Jakub Unucka. S výběrem nového hejtmana souhlasí i místopředseda KDU-ČSL Lukáš Curylo, který řekl, že lidovci respektují právo silnější ho seskupení ANO na obsazení pozice hejtmana Moravskoslezského kraje. S volbou souhlasí i radní Moravskoslezského kraje za seskupení Petr Kajnar.

Do doby Bělicova nástupu bude funkci hejtmana zastávat dosavadní statutární náměstek Jakub Unucka. „Jsem připraven se funkce hejtmana ujmout na půl roku, než voliči rozdají karty znovu. Pokud budu moci být jakýmsi zajištěním stability v těchto rozbouřených dobách, budu moc rád,“ řekl Josef Bělica, který je také poslancem a primátorem Havířova.

„Poslanecký mandát si ponechám. Zda zůstanu i ve funkci primátora Havířova, to je na mne zatím brzo říci. Havířovská místní organizace ANO je připravena tuto situaci řešit a já to potřebuji nejprve prokonzultovat jak s nimi, tak s naším vedením v Praze. Pro mne je a situace nová, řeším ji jen chvíli," dodal.

Josef Bělica je lídrem havířovské kandidátky ANO do krajských voleb. Jak uvedl, bude se o pozici lídra ucházet i na krajském sněmu ANO, který se koná tuto sobotu.

Jako svůj hlavní úkol ve funkci hejtmana se chce zapojit do vyjednávání o novém návrhu rozpočtového určení daní, kterým by měl Moravskoslezský kraj přijít zhruba o 600 milionů korun. „To bude moje priorita, protože je to částka, kterou bychom tratit neměli,“ řekl Josef Bělica, který v havířovském oddíle úspěšně trénuje styl karate.

Na otázku, zda se dá něco z tohoto stylu přenést do politiky, pobavil novináře: „Proboha, doufám, že ne! Jsem ale obecně velkým podporovatelem sportu a do politiky se ze sportu dá přenést smysl pro fair play a týmová práce.“

Sdílejte článek