Společnost
06/11/2021 Petr Broulík

Další noční akce v Ostravě. Nasaďte si respirátor nebo opusťte tramvaj

​Z tramvajové zastávky Křižíkova mizí někteří cestující, když vidí přicházet partu čtyř dopravních kontrolorů, které doprovází tři městští policisté v uniformách.

Sakra, už třetí komando kontrolorů a policajtů, pomyslí si možná jeden z těch odcházejících, vypadající, že žije v některé ostravské vyloučené lokalitě.

Ale neztrácí glanc a houpavým elegantním krokem pomalu odplouvá i se svou partnerkou ze zastávky. Křečovitě se usmívá.

„Tanečník,“ ucedí za ním jeden ze strážníků. Chlapík ze zastávky zmizí a ví, že do dvou hodin v noci se asi zadarmo v úseku od plynáren po Novou Karolinu nesveze. Paní sedící na lavičce na zastávce se také do přijíždějící tramvaje nastoupit raději nechystá. Když obhlédne celou tu uniformovanou partu, zatahá jednoho ze strážníků za rukáv: „To pojedete všichni v jedné tramvaji?“

Vy a vy, nasaďte si roušky. Nemáte jízdenku? Tak prosím ke dveřím

Od této chvíle začínají tři party policistů a kontrolorů pendlovat v obou směrech tramvajové trati, která vede přes ostře sledované místo v centru Ostravy, tedy Stodolní, proslulou oblast spousty barů a zábavních podniků.

Je pátek po desáté večer, tedy čas, kdy sem míří v týdnu nejvíce lidí a pak se nočními spoji rozveseleni vracejí domů. Podle statistik právě v tuto dobu jezdí bez lístků a bez respirátorů a roušek nejvíce pasažérů. I když epidemie opět přiostřila drápy.

„Dobrý večer, přepravní kontrola. Já vás požádám o jízdní doklad. Pane, vy a vy, nasaďte si roušky,“ zní hned po nástupu asistentů do vozů. Někteří pasažéři ihned výmluvně opouštějí tramvaj, někteří cestující si nasazují s povzdechem respirátory.

„Zapomněla jsem doma kartičku, já si vystoupím,“ oznamuje jedna z cestujících. Další nemá jízdenku ani občanku. „Tak prosím ke dveřím, až zastavíme, vystupte si,“ zní klidný hlas ramenatého kontrolora v modrém. Dnes tuto výzvu zopakuje ještě vícekrát.

Oponoval, že respirátory jsou nezákonné

„Modří“ asistenti dopravy jsou na tyto noční, někdy naštvané provinilce, opravdu spíše přátelští. Například na rušné zastávce Nová Karolina jeden z nich, když vystupují ze zkontrolované tramvaje, klidně několikrát opakuje muži, který chce nastoupit, aby si nasadil roušku.

Muž si nakonec přes ústa natáhne pestrobarevnou kuklu či šátek, který má kolem krku. Jakmile si sedne na místo, už ho má dole. Asistent stojí jednou nohou na schodech vozu, druhou na asfaltu zastávky a znovu klidně opakuje muži, aby si ten šátek dal přes ústa a nos znovu. Jinak tramvaj nepojede.

Ten usazený muž něco namítá, diskutuje, pak ale kapituluje a tramvaj odjíždí. Je však vidět, že muž sedící mezi řadou pasažérů s respirátory už má opět šátek dole. Dnes v noci vyhrál. Asistent jen pokrčí rameny: „Snažil se mi vysvětlit, že nosit respirátor je nezákonné.“

Je to správné, ale nošení roušek je na prd

Asistenti se strážníky v zádech sází na „lidský přístup“. I když se pasažéři přistižení bez jízdenky nebo respirátoru chystají ke střetu, málokdy k němu podle mluvčí Terezy Šnoblové nakonec dojde.

Když ve „čtyřce“ mířící do Ostravy-Přívozu muž dlouho neúspěšně hledá po všech kapsách respirátor, ochotně mu jeden zdarma dají. Také jeho sousedé v tramvaji si nasadili po nástupu komanda asistentů roušky, jednomu praskne při nasazování gumička od respirátoru, tak dostane od strážníka fungl nový.

Na otázku, jak se těmto dvěma pánům takové noční „přepady“ kontrolory a strážníky tramvají líbí, říká jeden z nich, jménem Matouš: „Jo, je v pořádku. Určitě to je správné. Ale že se musí nosit roušky, je celkově na prd. Ale co už s tím naděláme,“ shodují se a sledují po očku přesilu“ uniformovaných mužů kolem sebe.

Asistenti se podle mluvčí dokonce někdy setkávají i s lidmi, kteří, když jim poskytnou „erární“ respirátor, poděkují. Každý z asistentů i strážníků totiž má v kapse několik respirátorů, které cestujícím poskytnou v případě, že jej z nějakého důvodu nemají.

A když asistentům a strážníkům tyto respirátory pochybí, je jim připravena dodat další osádka služební dodávky městské policie. Ta totiž kontrolované dopravní prostředky „nenápadně“ v centru Ostravy doprovází, policisté v ní jsou připraveni svým pěším kolegům ve vozech případně pomoci.

Lidé tyto akce vítají, cítí se prý v tramvajích bezpečněji

„Jsme na tomto úseku podruhé, jinak takováto bezpečnostní akce se koná dnes od začátku září potřetí. Na začátku září jsme tady na zastávkách mezi plynárnami a Karolinou vyloučili z dopravy 129 černých pasažérů, kteří neměli jízdenku. Byli mezi nimi i lidé, kteří cestovali i bez respirátorů, odmítli si je nasadit a dokonce odmítli i respirátor, který jim naši asistenti dopravy zdarma nabídli,“ říká mluvčí Dopravního podniku Tereza Šnoblová.

Dodává, že spousta běžných a pokojných pasažérů tyto noční, ale i mnohem častější denní bezpečnostní akce vítá. „Podle ohlasů se cítí v tramvajích více v bezpečí. Tyto pocity se budou zvyšovat dalšími a dalšími kamerami ve voze a na zastávkách,“ říká Tereza Šnoblová a připomíná, že už týden jezdí v tramvajích s revizory a asistenty i více strážníků. Nejen v noci, ale i ve dne.

Sílící epidemie nutí lidi v dopravních prostředcích se více chránit

„Denně zkontrolujeme tak dvě stě spojů. Zaznamenali jsme od začátku října 820 porušení nařízení mít v městském dopravním prostředku respirátor, 713 jsme jich řešili domluvou, 64 porušení jsme oznámili příslušnému správnímu orgánu a 47 případů jsme řešili uložením pokuty,“ říká mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Dodává, že lidé díky sílící současné vlně pandemie více roušky a respirátory v tramvajích, autobusech a trolejbusech nosí. „Zpočátku jsme denně měli padesát i více případů jízdy bez ochranného prostředku, dnes už je to tak pětadvacet v průměru za den. Lidé si sílící epidemii uvědomují a my jsme jim za to vděčni,“ dodává Jindřich Machů.

Zástupci Dopravního podniku se před spuštěním třetí bezpečnostní akce v Ostravě pochlubili, že tyto společné bezpečnostní akce dostaly kontrolory a revizory v Ostravě na přední místo v celé republice ve spolupráci s městskými policisty. „Kolegové z Brna a z jiných měst říkají, že na takové úrovni tam spolupráce s městskou policí není,“ říká šéf odboru bezpečnosti Dopravního podniku Ostrava.

Sdílejte článek