Kultura
24/03/2018 Jaroslav Baďura

​Divadlo Mír oslaví první narozeniny premiérou francouzské komedie

V neděli 25. března oslaví nejmladší divadelní scéna v Ostravě první rok své existence.

V rámci oslav uvede premiéru absurdní komedie Kdo je pan Schmitt?, jejímž autorem je současný francouzský dramatik Sébastien Thiéry. Premiéra se uskuteční v pondělí 9. dubna.

Komediální hra Kdo je pan Schmitt? v režii Václava Klemense přináší příběh manželského páru Bélierových, který se najednou přestane cítit ve své kůži – a to doslova. Okolí je totiž začne pokládat za jisté manžele Schmittovy.

„Diváci se mohou těšit na absurdní komedii plnou vypjatých a neočekávaných situací, která do Míru bez pochyby patří. Kdo jsme? Co jsme zač? A je vše v našem životě opravdu tak jasné, jak si myslíme?” přibližuje inscenaci umělecký šéf Divadla Mír Štěpán Kozub, který zároveň ztvárnil titulní roli.

Jeho hereckými partnery jsou Magdaléna Tkačíková z Divadla Petra Bezruče v roli Bélierovy manželky, dále pak Vladimír Polák, Robin Ferro a Albert Čuba, zakladatel a majitel Divadla Mír.

Nejmladší ostravská divadelní scéna zahájila svůj provoz 25. března 2017 komedií Dva úplně nazí muži, která se stala okamžitým diváckým hitem a dodnes jsou téměř všechny její reprízy vyprodané.

„První rok našeho fungování hodnotím velmi pozitivně. Podařilo se nám Divadlo Mír nastartovat a pevně věřím, že motor nevychladne. Největší radost mám z návštěvnosti a vůbec celkově z ohlasů na vznik nového ostravského divadla,” hodnotí uplynulý rok Albert Čuba.

Oslavou prvního výročí se Divadlo Mír odkazuje ke svému úspěšnému začátku. Dva úplně nahé muže i novou inscenaci Kdo je pan Schmitt? napsal stejný autor Sébastien Thiéry, obě režíroval Václav Klemens a v obou inscenacích účinkují Štěpán Kozub a Vladimír Polák. „Věříme, že to bude stejná pecka jako Naháči,” slibuje Albert Čuba.

„Prodej vstupenek na novou komedii zahájíme v den našeho výročí, v neděli 25. března. V tento den si také mohou diváci zakoupit vstupenky na všechna naše představení s 10% slevou.”

Divadlo Mír se ve svém repertoáru zaměřuje na kvalitní a chytré komedie. V inscenacích propojuje herce z ostatních ostravských divadel, kteří tak mají jedinečnou příležitost setkat se na jednom jevišti.

Že je to spolupráce plodná, dokazuje počet uvedených inscenací. Kdo je pan Schmitt? totiž bude již šestou hrou v repertoáru nového ostravského divadla. Kromě zmiňované absurdní komedie Dva úplně nazí muži mohou diváci zhlédnout konverzační newyorskou komedii Drahoušku, to chce drink!, satirickou komedii o mladých manželských párech Bůh masakru, komedii z divadelního prostředí Mátový nebe citron aneb Lupič v nesnázích či klasiku komediálního žánru – Jak důležité je mít Filipa.

V těchto inscenacích se objevují známé i nové herecké tváře ostravské divadelní scény: Pavlína Kafková, Igor Orozovič, Lada Bělašková, Josef Kaluža, Pavla Gajdošíková a další.

Kromě vlastní produkce divadlo hostí také mimoostravské soubory, v uplynulém roce to bylo např. Švandovo divadlo, Divadlo v Řeznické nebo Klicperovo divadlo z Hradce Králové.

Návštěvníci Míru tak mohli v inscenacích vidět Karla Rodena, Janu Krausovou, Michala Dlouhého, Miroslava Etzlera, Aleše Hámu, Lindu Rybovou a další.

Sdílejte článek