Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Politika

Dnes zasedá moravskoslezská ČSSD. Svrhne po Palyzovi i exhejtmana Nováka?

Moravskoslezští sociální demokraté budou dnes v Petřvaldu na Karvinsku rozhodovat o nominacích do vedení strany před březnovým sjezdem ČSSD. Jde o poslední ze série krajských konferencí.

Původně měla být už v lednu, ale její termín se posouval, protože se musela opakovat ostravská okresní konference, ta se uskutečnila v úterý.

Funkci předsedy ČSSD se chystá v březnu obhajovat premiér Bohuslav Sobotka. Jako dosud jediná nepodpořila Sobotku kandidaturu na konci ledna jihočeská ČSSD, kde v tajné volbě nezískal dost hlasů.

Jihočeši na předsedu nenavrhli nikoho, na statutárního místopředsedu nominovali kritika současného vedení, poslance Jeronýma Tejce. Tejc uspěl s kandidaturou na prvního místopředsedu také ve své domovské – jihomoravské organizaci, jinak ale získal už jen jednu nominaci na řadového místopředsedu.

Naopak devět krajů navrhuje, aby v pozici statutárního místopředsedy pokračoval ministr vnitra Milan Chovanec, jehož si dál po svém boku přeje i Sobotka. Také o nominacích na místopředsedy by dnes měli moravskoslezští sociální demokraté hlasovat.

Účastníci krajské konference by se rovněž měli zabývat návrhem na odvolání krajského předsedy ČSSD a někdejšího hejtmana Miroslava Nováka.

Návrh na odvolání schválili právě delegáti ostravské okresní konference, na níž byl opětovně odvolán předseda ostravských sociálních demokratů Lumír Palyza a novou předsedkyní byla zvolena Jana Vajdíková.