Společnost
01/11/2016 Tomáš Svoboda

Do křoví už nemusíš! Ostrava prezentuje první „fajnove“ projekty občanů

Jedinečné možnosti zapojit se do strategického plánu rozvoje Ostravy využilo od počátku roku téměř 18 tisíc lidí. V aktuální fázi městského plánovacího konceptu s názvem "fajnOVA" může veřejnost již přispět také přímým návrhem na konkrétní projekt. Od září jich bylo přes online formulář podáno sedmdesát.

„K tomu se sešlo dalších 25 nápadů od odborníků, městských obvodů a organizací města. Desítky projektů k realizaci připravuje samotný ostravský magistrát. U každého návrhu budeme posuzovat jeho soulad se strategickými cíli města, potřebnost a proveditelnost, včetně možností financování,“ uvedl v tiskové zprávě primátor Ostravy Tomáš Macura.

Podmínky jsou takové, že pokud online formulář s návrhem na nový projekt zájemce vyplní do konce listopadu a vyhoví kritériím, může být zařazen přímo do akčního plánu vznikající strategie. „Projekty ale budeme sbírat dál, strategický plán je na období let 2017-2023 a jejich seznam budeme průběžně aktualizovat,“ doplnil primátor.

Veřejné toalety v centru aneb Do křoví už nemusíš!

Sami lidé dosud navrhli například vybudování městské farmy pro vzdělávání dětí v oblasti udržitelného zemědělství a ekologie, provozování dětského vláčku v Komenského sadech, výstavbu víceúčelové sportovní haly pro horská kola, skateboard, parkour, workout a další sportovní aktivity v opuštěné budově po některém ze supermarketů.

Objevil se však také projekt s výstižným názvem „Do křoví už nemusíš“, ve kterém autor navrhuje zřídit veřejné toalety v centru města. Dost nápadů je pak takových, které jsou prakticky v souladu se záměry města. Jedná se třeba o zklidnění dopravy na ulici Opavské v Porubě, projekt na veřejné sdílení kol ve městě neboli „bikesharing“ či rekonstrukci Domu kultury města Ostravy včetně přístavby koncertní haly.

Cestu ukazuje pocitová mapa

Už v minulých měsících měli občané možnost vyplnit tzv. pocitovou mapu Ostravy, což v internetové verzi učinilo od června do srpna letošního roku přes 1 200 lidí. Do mapy více než 15 tisíci barevnými body zaznačili, kde se v Ostravě cítí fajnově, kam by vzali návštěvníky odjinud a kde by se město mělo rozvíjet.

Nejvíce modrých bodů pro místa, kde se lidé cítí fajnově, bylo zaznačeno v centru města, na Hlavní třídě v Porubě, v Dolní oblasti Vítkovice a také podél nábřeží Ostravice, v Komenského sadech, v ZOO, porubském lesoparku, na haldě Ema, na Landeku nebo v Bělském lese a jeho okolí. Na řadu z těchto míst by přitom neváhali pozvat i přespolní návštěvníky.

Naopak oranžové body pro místa, kde by se město mělo rozvíjet, se vyskytují především v historickém centru města,  a to také z hlediska propojení směrem na Přívoz, Dolní oblast Vítkovic a podél ulice 28. října přes Mariánské Hory až po křižovatku u Vodárny. Červené body pro místa, kde se lidé necítí dobře, se koncentrují například v Přívoze, Vítkovicích, v Mariánských horách, v Hrušově, v Sadě Milady Horákové nebo na Stodolní ulici.

„Je povzbudivým zjištěním, že výstupy pocitové mapy od občanů se prakticky shodují s tím, jak na tyto věci nahlížíme ve vedení města. Tato aktivita přitom nebyla samoúčelná. Jejich výsledků bude využito při realizaci konkrétních investic, městských zásahů a dalších opatření včetně stanovení jejich priorit,“ dodal Macura.

Sdílejte článek