Nejnovější zprávy: Na NeFestival v Ostravě nepřijedou dvě zahraniční kapely Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala

Kultura

Do Ostravy míří festival současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla MOVE Fest

Festival současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla MOVE Fest se již popáté vrací do Kulturního centra Cooltour Ostrava.

Foto: MOVE FEST

Pětidenní maraton těch nejkvalitnějších pohybových představení z Česka a Slovenska se v letošním roce ponese v duchu tanec – nová média – technologie. Program, který zahrne pět celovečerních představení a několik doprovodných akcí, startuje ve středu 23. května v 19 hodin. Součástí uváděných představení je také KOLAPS z produkce populárního novocirkusového uskupení Losers Cirque Company.

MOVE FEST, který se v letošním roce koná v Kulturním centru Cooltour již popáté, se tentokrát zaměří s pěti večerními představeními a mnoha doprovodnými akcemi na otázku technologií a nových médií. Pohybový maraton věnovaný především současnému tanci, novému cirkusu, či fyzickému divadlu svým konceptem i v letošním roce dokazuje dostupnost lokálně nestandardních představení všem věkovým kategoriím.

Festival zahájí ve středu 23. května představení Everywhen, které reaguje na současné sílící tendence názorových střetů mezi generacemi i sociálními skupinami. Čtvrteční You are here pracuje s tématem největší vymoženosti všech dob – lidským tělem.

Pátek 25. května od 19 hodin obohatí představení Kolaps populárního novocirkusového uskupení Losers Cirque Company. „Víme, jak jsou tito ‚cirkusáci‘ v Ostravě populární. Rozhodli jsme se tak přesunou se s MOVE Festem pro toto představení do Domu kultury města Ostravy, který nabízí téměř trojnásobek míst pro diváky, než naše základna v Cooltouru. I přesto, že zní název tohoto představení velmi těžce, Losers ho mění na vystoupení plné naděje,“ doplňuje s úsměvem ředitelka festivalu Jana Ryšlavá.

Specifický výčet jednotlivých akcí doplní ojedinělé zamyšlení ze Slovenska s názvem WOW. Reflektuje fakt, že jsme ovládli přírodu i cesty do vesmíru, ale stále se pomyslně ztrácíme na naší malé planetě. Nedělní taneční příběh O medvědovi, který plul na kře pak pomyslně uzavře pátý ročník MOVE Fest 2018. Závěrečné představení je důkazem, že většina z dramaturgické linky festivalu, je vhodná pro celou rodinu.

Uvedenou linku večerních představení zpestří doprovodný program v podobě pohybových workshopů. Tím nejvýraznějším je sobotní výuková událost pod taktovkou Losers zaměřená na pozemní a párovou akrobacii.

„Lektoři slibují, že během jednoho odpoledne dokážou s trochu chuti a trpělivostí účastníků dokázat, že je možné znovu metat kotouly, přemety či hvězdy, i když už od dob, kdy to pro nás bylo samozřejmostí, nějaký ten rok uplynul,“ dodává Petr Kiška, produkční festivalu. Sobotní nedílnou součástí bude také festivalová narozeninová party.

Vstupenky na všechna představení mohou zájemci zakoupit skrze systém GoOut.net, či na pobočkách Ostravského Informačního servisu (Karolina, Elektra, Svinov a Přívoz). Jejich cena začíná v předprodeji již na 140 Kč. Festival se koná v Kulturním centru Cooltour Ostrava a je finančně podporován Ministerstvem kultury a statutárním městem Ostrava.

Kulturní centrum Cooltour Ostrava je nestátní neziskové centrum, v jehož programu naleznou návštěvníci divadelní, hudební i taneční představení.

Cooltour se také prezentuje jako iniciátor a tvůrce mnoha komunitních a participativních projektů, které si kladou za cíl zvýšení hodnoty nejen kulturního života v Ostravě.