Společnost
04/12/2015 Jaroslav Baďura

Dobrovolníci čistili Beskydy. Našli počítače, telefon, varnou konvici i zastřihovač na vousy

Rozličnou elektroniku našli ochránci přírody ze spolku Čisté Beskydy ve Frýdlantě nad Ostravicí, když sbírali odpadky. Společně s městem chtějí najít způsob, jak přimět veřejnost víc třídit odpad.

Monitoring je projektem spolku Čisté Beskydy. Má zmapovat, kolik vysloužilého elektra se povaluje v jedné z nejvíc obydlených a navštěvovaných částí Beskyd. Průzkum organizoval spolek ve spolupráci se společností Asekol, která se recyklací vysloužilého elektra zabývá.

„Jedná se o pilotní projekt, který v příštím roce rozšíří do dalších částí Beskyd. Nápad zaměřit se na konkrétní místo co nejdetailněji se zrodil už na jaře při velké uklízecí akci v horách. Našli jsme spoustu elektrospotřebičů, které se dají třídit. Nechápali jsme, proč se chce někomu vláčet s počítačem do potoka, místo, aby ho hodil do sběrné nádoby. Usoudili jsme, že je buď málo sběrných kontejnerů anebo špatná osvěta,“ říká předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

Ideální místo pro černou skládku? Dojezd autem a vysoký porost

Nejproblematičtější místa jsou podle ní taková, kde je vysoký porost a kam se dá přijet automobilem. „Nejvíc nálezů se ukrývalo podél řeky Ostravice a taky v okolí chatových osad na Ondřejníku. Uprostřed lesa jsme našli například krabici s použitými vypínači a zásuvkami. U Ostravice se zase povalovalo torzo starého televizoru nebo varná konvice. Spousta vysloužilého elektra ale může být součástí stavebního odpadu, jako například zářivky nebo kabely, za jehož recyklaci nechtěl kdosi platit a vyvezl ho sem se vším, co obsahoval,“ vyjmenovává.

 

Podle starostky Frýdlantu Heleny Pešatové obec předchází černým skládkám třeba tak, že spolupracuje se specializovanými firmami nebo neziskovými organizacemi zabývajícími se zpětným odběrem odpadu. Charitativní organizace ADRA rozmístila na území města kontejnery na sběr šatstva. ASEKOL zase červené kontejnery na drobné elektrospotřebiče, které se nacházejí na ul. Bezručova, Janáčkova a Harcovská.

„Bohužel se tyto kontejnery často stávají předmětem zájmu zlodějů elektra, kteří je převracejí a poškozují. Už delší dobu hledáme způsoby, jak jim to znesnadnit. V současnosti máme přislíbeno, že tyto kontejnery budou vyměněny za nové typy, které již nelze tak lehce převrhnout a poškodit,“ vysvětluje Helena Pešatová.

Lidé se chtějí vyhnout poplatkům

Během sběrné akce našli dobrovolníci v přírodě nejen elektro, ale například pneumatiky nebo staré gauče. „Viděla jsem asi čtyři, některé už pomalu splývaly s přírodou,“ říká jedna z dobrovolnic Ladislava Skuplíková.

Starostka Pešatová vysvětluje, že například gauče a jiný nábytek nejsou ve sběrném dvoře zpoplatněny. „Občané města, včetně majitelů chat a chalup na našem území, mohou sběrný dvůr využít bezplatně k odkládání elektra, nebezpečných odpadů, biologicky rozložitelných odpadů a objemného odpadu. To jsou například skříně, matrace, kočárky a podobně. Stavební odpady, například okna, stavební suť, lze odevzdat do sběrného dvora za úplatu po dohodě s provozovatelem,“ upřesňuje.

A to je zřejmě ten problém. „Když někdo rekonstruuje starý dům, tak má hromadu odpadu, kdy část je stavební suť a část tříditelný materiál. On ví, že by strávil půl dne přebíráním a odvozem, ale stejně by se zbavil jen malé části hmoty. Nestojí mu to za to a radši vyveze na skládku vše,“ myslí si Piechowicz. Přesto podle ní město může třídění napomoci umístěním více kontejnerů do problematických lokalit. Tou je například chatová osada na Ondřejníku.

Frýdlant se o osvětu snaží, jak umí

Přestože se ochránci přírody ze sběru nevrátili s prázdnou, zaslouží obyvatelé Frýdlantu palec nahoru, neboť oproti některým jiným městům v kraji jsou zdejší ilegální úložiště odpadu relativně malá.

Helena Pešatová spolupráci s Čistými Beskydami kvituje. „Spolupráci vítám a rádi v ní budeme pokračovat. Osvěta je moc důležitá. A že není zbytečná, dokazuje fakt, že se Frýdlant umístil již třetím rokem na prvním místě v soutěži O keramické sluchátko. Tu již pátým rokem vyhlašuje kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Soutěž hodnotí výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele,“ vysvětluje.

 

Sdílejte článek